REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe

Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe
Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W życiu każdego z nas przychodzi czas na zmiany. Jedni podchodzą do nich sceptycznie. Zazwyczaj dlatego, że ciężko im wyjść ze strefy komfortu. Inni decydują się na zmiany szybciej, zwłaszcza kiedy zdają się one nieuniknione. Bo przecież i tak trzeba coś zmienić. Prędzej czy później.

Przed zmianą zawsze pojawia się wątpliwość. I pewnego rodzaju strach. O to, czy dobre przyniesie. Zmiany dotyczą też spraw zawodowych. I tu ten strach często wydaje się wzmożony. Nie wiemy, co przyniesie nam jutro. I zawsze chcemy, by wyszło na dobre.

Autopromocja

Zawsze jest coś, co sprawia, że decydujemy się na zmianę zawodową. To “coś” wcale nie musi być negatywne. Choć prawdą jest, że z reguły decydujemy się na zmiany dopiero wtedy, kiedy coś pęka. I kiedy coś się kończy - pewnie nie samoistnie. Bo zazwyczaj o zmianie myśli się wcześniej, ale trzeba osiągnąć pewien punkt. Kulminacyjny, jak to się mówi, by podjąć decyzję. 

Podjęcie decyzji o zmianie zawodowej nie musi być podyktowane złymi doświadczeniami, choć te niestety są częste. Decyzja ta bardzo często wynika z chęci dalszego rozwoju, bycia w innym miejscu, na innym etapie i spełnienia niespełnionych dotąd pasji. Czasem pojawiają się po prostu nowe możliwości. Lepsze, z których nie sposób nie skorzystać.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Nowe zajęcie wymaga od nas pomysłu. Musimy wiedzieć przecież, co dalej. Nie jest to proste, zwłaszcza jeśli mamy za sobą lata doświadczenia w jednej firmie lub na jednym stanowisku. Mimo, iż zmiany tej jesteśmy absolutnie pewni, zaplanowanie nowej ścieżki kariery może sprawiać olbrzymie trudności. Któż z nas nie bał się tego, co nowe i nieznane?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed dokonaniem jakiejkolwiek zmiany w naszym życiu, w tym również tej zawodowej, powinien być czas na uświadomienie sobie kilku ważnych rzeczy. Musimy przecież być pewni tego, w czym jesteśmy dobrzy, a w czym nie do końca, co chcemy robić i w jakim kierunku zmierzać. Musimy wiedzieć, co jest dla nas ważne. Samoświadomość pomaga. Dodaje też motywacji i pewności siebie - a te okażą się bardzo pomocne podczas szukania nowej pracy.  W jaki sposób możemy ją zwiększyć? Eksperymentować. Chwytać się dodatkowych zajęć. Podejmować się nowych projektów. W końcu przyjdzie odpowiedź na pytanie, w którym kierunku pójść. Być może okaże się, że nie potrzebujesz zmiany stanowiska lecz otoczenia? A może stwierdzisz, że nie odpowiada Ci Twój dotychczasowy zakres obowiązków?

Pomyśl o zadaniach, które do tej pory sprawiały Ci największą radość. Ale też o tych, które były lub są nie do zniesienia. Zastanów się nad tym, czego najbardziej Ci brakuje. Za czym tęsknisz? Czego oczekujesz od nowej pracy?

Każda zmiana zawodowa powinna wychodzić na dobre: rozwijać samoświadomość, uczyć i pomagać w odkrywaniu nas samych. Nie zawsze jest to możliwe. Dobrze, gdyby tak właśnie się działo. Decyzja o zmianie zawodowej może być bardzo motywująca, ale tylko wtedy, kiedy zostaje dobrze przeanalizowana. Dlatego tak ważne jest zbadanie swoich mocnych stron i odkrycie największych wartości. Bo chodzi przecież o to, by znaleźć zajęcie, które da pełną satysfakcję. Tu chodzi o zmianę. Ale tylko na lepsze. I pamiętaj, nie zaczynasz od zera. Początek Twojej drogi zawodowej już za Tobą. Teraz kolej na następny krok w kierunku dalszego rozwoju.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA