Kategorie

Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe

Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe
Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe
Fotolia
W życiu każdego z nas przychodzi czas na zmiany. Jedni podchodzą do nich sceptycznie. Zazwyczaj dlatego, że ciężko im wyjść ze strefy komfortu. Inni decydują się na zmiany szybciej, zwłaszcza kiedy zdają się one nieuniknione. Bo przecież i tak trzeba coś zmienić. Prędzej czy później.

Przed zmianą zawsze pojawia się wątpliwość. I pewnego rodzaju strach. O to, czy dobre przyniesie. Zmiany dotyczą też spraw zawodowych. I tu ten strach często wydaje się wzmożony. Nie wiemy, co przyniesie nam jutro. I zawsze chcemy, by wyszło na dobre.

Reklama

Zawsze jest coś, co sprawia, że decydujemy się na zmianę zawodową. To “coś” wcale nie musi być negatywne. Choć prawdą jest, że z reguły decydujemy się na zmiany dopiero wtedy, kiedy coś pęka. I kiedy coś się kończy - pewnie nie samoistnie. Bo zazwyczaj o zmianie myśli się wcześniej, ale trzeba osiągnąć pewien punkt. Kulminacyjny, jak to się mówi, by podjąć decyzję. 

Podjęcie decyzji o zmianie zawodowej nie musi być podyktowane złymi doświadczeniami, choć te niestety są częste. Decyzja ta bardzo często wynika z chęci dalszego rozwoju, bycia w innym miejscu, na innym etapie i spełnienia niespełnionych dotąd pasji. Czasem pojawiają się po prostu nowe możliwości. Lepsze, z których nie sposób nie skorzystać.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Reklama

Nowe zajęcie wymaga od nas pomysłu. Musimy wiedzieć przecież, co dalej. Nie jest to proste, zwłaszcza jeśli mamy za sobą lata doświadczenia w jednej firmie lub na jednym stanowisku. Mimo, iż zmiany tej jesteśmy absolutnie pewni, zaplanowanie nowej ścieżki kariery może sprawiać olbrzymie trudności. Któż z nas nie bał się tego, co nowe i nieznane?

Przed dokonaniem jakiejkolwiek zmiany w naszym życiu, w tym również tej zawodowej, powinien być czas na uświadomienie sobie kilku ważnych rzeczy. Musimy przecież być pewni tego, w czym jesteśmy dobrzy, a w czym nie do końca, co chcemy robić i w jakim kierunku zmierzać. Musimy wiedzieć, co jest dla nas ważne. Samoświadomość pomaga. Dodaje też motywacji i pewności siebie - a te okażą się bardzo pomocne podczas szukania nowej pracy.  W jaki sposób możemy ją zwiększyć? Eksperymentować. Chwytać się dodatkowych zajęć. Podejmować się nowych projektów. W końcu przyjdzie odpowiedź na pytanie, w którym kierunku pójść. Być może okaże się, że nie potrzebujesz zmiany stanowiska lecz otoczenia? A może stwierdzisz, że nie odpowiada Ci Twój dotychczasowy zakres obowiązków?

Pomyśl o zadaniach, które do tej pory sprawiały Ci największą radość. Ale też o tych, które były lub są nie do zniesienia. Zastanów się nad tym, czego najbardziej Ci brakuje. Za czym tęsknisz? Czego oczekujesz od nowej pracy?

Każda zmiana zawodowa powinna wychodzić na dobre: rozwijać samoświadomość, uczyć i pomagać w odkrywaniu nas samych. Nie zawsze jest to możliwe. Dobrze, gdyby tak właśnie się działo. Decyzja o zmianie zawodowej może być bardzo motywująca, ale tylko wtedy, kiedy zostaje dobrze przeanalizowana. Dlatego tak ważne jest zbadanie swoich mocnych stron i odkrycie największych wartości. Bo chodzi przecież o to, by znaleźć zajęcie, które da pełną satysfakcję. Tu chodzi o zmianę. Ale tylko na lepsze. I pamiętaj, nie zaczynasz od zera. Początek Twojej drogi zawodowej już za Tobą. Teraz kolej na następny krok w kierunku dalszego rozwoju.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?