Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe
REKLAMA
REKLAMA
Przed zmianą zawsze pojawia się wątpliwość. I pewnego rodzaju strach. O to, czy dobre przyniesie. Zmiany dotyczą też spraw zawodowych. I tu ten strach często wydaje się wzmożony. Nie wiemy, co przyniesie nam jutro. I zawsze chcemy, by wyszło na dobre.
REKLAMA
Zawsze jest coś, co sprawia, że decydujemy się na zmianę zawodową. To “coś” wcale nie musi być negatywne. Choć prawdą jest, że z reguły decydujemy się na zmiany dopiero wtedy, kiedy coś pęka. I kiedy coś się kończy - pewnie nie samoistnie. Bo zazwyczaj o zmianie myśli się wcześniej, ale trzeba osiągnąć pewien punkt. Kulminacyjny, jak to się mówi, by podjąć decyzję.
Podjęcie decyzji o zmianie zawodowej nie musi być podyktowane złymi doświadczeniami, choć te niestety są częste. Decyzja ta bardzo często wynika z chęci dalszego rozwoju, bycia w innym miejscu, na innym etapie i spełnienia niespełnionych dotąd pasji. Czasem pojawiają się po prostu nowe możliwości. Lepsze, z których nie sposób nie skorzystać.
Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie
REKLAMA
Nowe zajęcie wymaga od nas pomysłu. Musimy wiedzieć przecież, co dalej. Nie jest to proste, zwłaszcza jeśli mamy za sobą lata doświadczenia w jednej firmie lub na jednym stanowisku. Mimo, iż zmiany tej jesteśmy absolutnie pewni, zaplanowanie nowej ścieżki kariery może sprawiać olbrzymie trudności. Któż z nas nie bał się tego, co nowe i nieznane?
Przed dokonaniem jakiejkolwiek zmiany w naszym życiu, w tym również tej zawodowej, powinien być czas na uświadomienie sobie kilku ważnych rzeczy. Musimy przecież być pewni tego, w czym jesteśmy dobrzy, a w czym nie do końca, co chcemy robić i w jakim kierunku zmierzać. Musimy wiedzieć, co jest dla nas ważne. Samoświadomość pomaga. Dodaje też motywacji i pewności siebie - a te okażą się bardzo pomocne podczas szukania nowej pracy. W jaki sposób możemy ją zwiększyć? Eksperymentować. Chwytać się dodatkowych zajęć. Podejmować się nowych projektów. W końcu przyjdzie odpowiedź na pytanie, w którym kierunku pójść. Być może okaże się, że nie potrzebujesz zmiany stanowiska lecz otoczenia? A może stwierdzisz, że nie odpowiada Ci Twój dotychczasowy zakres obowiązków?
Pomyśl o zadaniach, które do tej pory sprawiały Ci największą radość. Ale też o tych, które były lub są nie do zniesienia. Zastanów się nad tym, czego najbardziej Ci brakuje. Za czym tęsknisz? Czego oczekujesz od nowej pracy?
Każda zmiana zawodowa powinna wychodzić na dobre: rozwijać samoświadomość, uczyć i pomagać w odkrywaniu nas samych. Nie zawsze jest to możliwe. Dobrze, gdyby tak właśnie się działo. Decyzja o zmianie zawodowej może być bardzo motywująca, ale tylko wtedy, kiedy zostaje dobrze przeanalizowana. Dlatego tak ważne jest zbadanie swoich mocnych stron i odkrycie największych wartości. Bo chodzi przecież o to, by znaleźć zajęcie, które da pełną satysfakcję. Tu chodzi o zmianę. Ale tylko na lepsze. I pamiętaj, nie zaczynasz od zera. Początek Twojej drogi zawodowej już za Tobą. Teraz kolej na następny krok w kierunku dalszego rozwoju.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat