REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe

Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe
Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W życiu każdego z nas przychodzi czas na zmiany. Jedni podchodzą do nich sceptycznie. Zazwyczaj dlatego, że ciężko im wyjść ze strefy komfortu. Inni decydują się na zmiany szybciej, zwłaszcza kiedy zdają się one nieuniknione. Bo przecież i tak trzeba coś zmienić. Prędzej czy później.

Przed zmianą zawsze pojawia się wątpliwość. I pewnego rodzaju strach. O to, czy dobre przyniesie. Zmiany dotyczą też spraw zawodowych. I tu ten strach często wydaje się wzmożony. Nie wiemy, co przyniesie nam jutro. I zawsze chcemy, by wyszło na dobre.

REKLAMA

Autopromocja

Zawsze jest coś, co sprawia, że decydujemy się na zmianę zawodową. To “coś” wcale nie musi być negatywne. Choć prawdą jest, że z reguły decydujemy się na zmiany dopiero wtedy, kiedy coś pęka. I kiedy coś się kończy - pewnie nie samoistnie. Bo zazwyczaj o zmianie myśli się wcześniej, ale trzeba osiągnąć pewien punkt. Kulminacyjny, jak to się mówi, by podjąć decyzję. 

Podjęcie decyzji o zmianie zawodowej nie musi być podyktowane złymi doświadczeniami, choć te niestety są częste. Decyzja ta bardzo często wynika z chęci dalszego rozwoju, bycia w innym miejscu, na innym etapie i spełnienia niespełnionych dotąd pasji. Czasem pojawiają się po prostu nowe możliwości. Lepsze, z których nie sposób nie skorzystać.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

REKLAMA

Nowe zajęcie wymaga od nas pomysłu. Musimy wiedzieć przecież, co dalej. Nie jest to proste, zwłaszcza jeśli mamy za sobą lata doświadczenia w jednej firmie lub na jednym stanowisku. Mimo, iż zmiany tej jesteśmy absolutnie pewni, zaplanowanie nowej ścieżki kariery może sprawiać olbrzymie trudności. Któż z nas nie bał się tego, co nowe i nieznane?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed dokonaniem jakiejkolwiek zmiany w naszym życiu, w tym również tej zawodowej, powinien być czas na uświadomienie sobie kilku ważnych rzeczy. Musimy przecież być pewni tego, w czym jesteśmy dobrzy, a w czym nie do końca, co chcemy robić i w jakim kierunku zmierzać. Musimy wiedzieć, co jest dla nas ważne. Samoświadomość pomaga. Dodaje też motywacji i pewności siebie - a te okażą się bardzo pomocne podczas szukania nowej pracy.  W jaki sposób możemy ją zwiększyć? Eksperymentować. Chwytać się dodatkowych zajęć. Podejmować się nowych projektów. W końcu przyjdzie odpowiedź na pytanie, w którym kierunku pójść. Być może okaże się, że nie potrzebujesz zmiany stanowiska lecz otoczenia? A może stwierdzisz, że nie odpowiada Ci Twój dotychczasowy zakres obowiązków?

Pomyśl o zadaniach, które do tej pory sprawiały Ci największą radość. Ale też o tych, które były lub są nie do zniesienia. Zastanów się nad tym, czego najbardziej Ci brakuje. Za czym tęsknisz? Czego oczekujesz od nowej pracy?

Każda zmiana zawodowa powinna wychodzić na dobre: rozwijać samoświadomość, uczyć i pomagać w odkrywaniu nas samych. Nie zawsze jest to możliwe. Dobrze, gdyby tak właśnie się działo. Decyzja o zmianie zawodowej może być bardzo motywująca, ale tylko wtedy, kiedy zostaje dobrze przeanalizowana. Dlatego tak ważne jest zbadanie swoich mocnych stron i odkrycie największych wartości. Bo chodzi przecież o to, by znaleźć zajęcie, które da pełną satysfakcję. Tu chodzi o zmianę. Ale tylko na lepsze. I pamiętaj, nie zaczynasz od zera. Początek Twojej drogi zawodowej już za Tobą. Teraz kolej na następny krok w kierunku dalszego rozwoju.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

REKLAMA

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

REKLAMA

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

REKLAMA