reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe

Kiedy przychodzi czas na zmiany zawodowe

W życiu każdego z nas przychodzi czas na zmiany. Jedni podchodzą do nich sceptycznie. Zazwyczaj dlatego, że ciężko im wyjść ze strefy komfortu. Inni decydują się na zmiany szybciej, zwłaszcza kiedy zdają się one nieuniknione. Bo przecież i tak trzeba coś zmienić. Prędzej czy później.

Przed zmianą zawsze pojawia się wątpliwość. I pewnego rodzaju strach. O to, czy dobre przyniesie. Zmiany dotyczą też spraw zawodowych. I tu ten strach często wydaje się wzmożony. Nie wiemy, co przyniesie nam jutro. I zawsze chcemy, by wyszło na dobre.

Zawsze jest coś, co sprawia, że decydujemy się na zmianę zawodową. To “coś” wcale nie musi być negatywne. Choć prawdą jest, że z reguły decydujemy się na zmiany dopiero wtedy, kiedy coś pęka. I kiedy coś się kończy - pewnie nie samoistnie. Bo zazwyczaj o zmianie myśli się wcześniej, ale trzeba osiągnąć pewien punkt. Kulminacyjny, jak to się mówi, by podjąć decyzję. 

Podjęcie decyzji o zmianie zawodowej nie musi być podyktowane złymi doświadczeniami, choć te niestety są częste. Decyzja ta bardzo często wynika z chęci dalszego rozwoju, bycia w innym miejscu, na innym etapie i spełnienia niespełnionych dotąd pasji. Czasem pojawiają się po prostu nowe możliwości. Lepsze, z których nie sposób nie skorzystać.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Nowe zajęcie wymaga od nas pomysłu. Musimy wiedzieć przecież, co dalej. Nie jest to proste, zwłaszcza jeśli mamy za sobą lata doświadczenia w jednej firmie lub na jednym stanowisku. Mimo, iż zmiany tej jesteśmy absolutnie pewni, zaplanowanie nowej ścieżki kariery może sprawiać olbrzymie trudności. Któż z nas nie bał się tego, co nowe i nieznane?

Przed dokonaniem jakiejkolwiek zmiany w naszym życiu, w tym również tej zawodowej, powinien być czas na uświadomienie sobie kilku ważnych rzeczy. Musimy przecież być pewni tego, w czym jesteśmy dobrzy, a w czym nie do końca, co chcemy robić i w jakim kierunku zmierzać. Musimy wiedzieć, co jest dla nas ważne. Samoświadomość pomaga. Dodaje też motywacji i pewności siebie - a te okażą się bardzo pomocne podczas szukania nowej pracy.  W jaki sposób możemy ją zwiększyć? Eksperymentować. Chwytać się dodatkowych zajęć. Podejmować się nowych projektów. W końcu przyjdzie odpowiedź na pytanie, w którym kierunku pójść. Być może okaże się, że nie potrzebujesz zmiany stanowiska lecz otoczenia? A może stwierdzisz, że nie odpowiada Ci Twój dotychczasowy zakres obowiązków?

Pomyśl o zadaniach, które do tej pory sprawiały Ci największą radość. Ale też o tych, które były lub są nie do zniesienia. Zastanów się nad tym, czego najbardziej Ci brakuje. Za czym tęsknisz? Czego oczekujesz od nowej pracy?

Każda zmiana zawodowa powinna wychodzić na dobre: rozwijać samoświadomość, uczyć i pomagać w odkrywaniu nas samych. Nie zawsze jest to możliwe. Dobrze, gdyby tak właśnie się działo. Decyzja o zmianie zawodowej może być bardzo motywująca, ale tylko wtedy, kiedy zostaje dobrze przeanalizowana. Dlatego tak ważne jest zbadanie swoich mocnych stron i odkrycie największych wartości. Bo chodzi przecież o to, by znaleźć zajęcie, które da pełną satysfakcję. Tu chodzi o zmianę. Ale tylko na lepsze. I pamiętaj, nie zaczynasz od zera. Początek Twojej drogi zawodowej już za Tobą. Teraz kolej na następny krok w kierunku dalszego rozwoju.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama