REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pozytywnie przejść okres próbny w pracy

 GP People sp. z o.o. sp.K.
Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Jak pozytywnie przejść okres próbny w pracy
Jak pozytywnie przejść okres próbny w pracy
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres próbny to czas, który pozwala pracodawcy na sprawdzenie czy pracownik jest odpowiednim kandydatem na dane stanowisko, a pracownikowi na sprawdzenie, czy decyzja o świadczeniu pracy u pracodawcy była słuszna. Jak wywrzeć dobre wrażenie i pozytywnie przejść okres próbny?

Dostałeś pracę i co dalej?

Trzy miesiące – tyle przeważnie trwa okres próbny, który musi przejść nowy pracownik w większości firm. Ten czas zarówno jemu, jak i pracodawcy pozwala sprawdzić, czy podjęta przez nich decyzja o rozpoczęciu współpracy była słuszna. Jak przetrwać te 12 tygodni i co robić, aby wywrzeć dobre wrażenie i szybko się zaadaptować?

REKLAMA

Autopromocja

Świetnie przygotowałeś CV, wykazałeś się na rozmowie kwalifikacyjnej i wreszcie sukces! Pokonałeś szereg innych kandydatów i zdobyłeś upragnione stanowisko. Gratulacje oczywiście ci się należą, ale… Teraz przed tobą okres próbny – czas, kiedy będziesz trochę „na cenzurowanym”. Jak przekonać do siebie współpracowników oraz pokazać nowym przełożonym, że warto ci zaufać i zatrudnić na dłużej?

INFORAKADEMIA poleca: Talent w firmie – szanse i zagrożenia

Daj się lubić

Osobom, które lubimy, więcej wybaczamy – tak już po prostu zostaliśmy „zaprogramowani”. Ta zasada działa również w relacjach zawodowych, co zresztą dla osób, które zaczynają pracę w nowym miejscu, jest pozytywną wiadomością. Jeśli bowiem od samego początku zadbasz o dobre relacje ze współpracownikami, ewentualne drobne błędy, do których swoją drogą prawo ma każdy, nie będą przez nich tak skrupulatnie wychwytywane czy wykorzystywane przeciwko tobie.

Jak wzbudzić sympatię u nowych kolegów i koleżanek? Warto zacząć od drobiazgów – przyjaznego uśmiechu, zapamiętania imion i miłej rozmowy podczas przerwy na kawę czy lunch. Spróbuj zorientować się, czym interesują się poszczególne osoby – to z pewnością pomoże w znalezieniu wspólnego tematu. – Najlepiej i najbezpieczniej jest wybierać neutralne zagadnienia, zdecydowanie unikając potencjalnie kontrowersyjnych kwestii takich jak polityka czy religia, a także plotkowania o poprzedniej pracy – radzi specjalistka HR, Agnieszka Szczypińska z Agencji Pracy GP People. – W trakcie okresu próbnego bądź też uważnym obserwatorem i słuchaczem – dzięki temu szybko zorientujesz się, jakie zasady i relacje panują w firmie, a w konsekwencji łatwiej będzie ci działać w grupie. O to warto zadbać, bo umiejętność pracy zespołowej jest bardzo ceniona w przypadku wielu stanowisk – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykaż się i pytaj

Nawet jeśli pewne braki wiedzy czy umiejętności udało ci się przemilczeć podczas rekrutacji, teraz już raczej ich nie ukryjesz. Jeśli więc masz taką możliwość, zawczasu postaraj się je uzupełnić – dzięki temu już od pierwszego dnia będziesz czuć się pewniej. Nie znaczy to jednak, że nie wolno ci zadawać pytań, gdy czegoś nie wiesz. Jest wręcz przeciwnie. – To zupełnie naturalne, że nowy pracownik potrzebuje czasu, by zaznajomić się z obowiązującymi procedurami, a także wdrożyć się w obowiązki. Jeśli więc czegoś nie wiemy, pytajmy. To najlepszy sposób na to, by poznać firmę od podszewki, a jednocześnie pokazać swoje zaangażowanie – mówi Agnieszka Szczypińska z GP People. – Nie pytajmy jednak o jedną i tą samą rzecz kilka razy. Zapewne ilość informacji do zapamiętania na początku pracy jest bardzo duża i nie sposób od razu nauczyć się wszystkiego, dlatego polecam robienie notatek, do których zawsze możemy wrócić. W ten sposób przedstawimy się naszemu nowemu pracodawcy z bardziej profesjonalnej strony – dodaje.  

Pytać warto nie tylko o kwestie związane z przydzielanymi ci zadaniami, ale i o to, jak przełożony ocenia twoją pracę. To bardzo ważne. – Wielu pracowników zatrudnionych na okres próbny wstrzymuje się z rozmową z szefem do ostatniego dnia. To błąd, bo jeśli okaże się, że przełożony nie był do końca zadowolony z naszej pracy, nic już nie da się zrobić. Jeśli natomiast spotkamy się z nim wcześniej, na przykład w połowie okresu próbnego, będzie jeszcze czas na to, by uwzględnić jego wskazówki czy ewentualne uwagi, skorygować swoje działania, a finalnie zwiększyć szanse na przedłużenie umowy – mówi Szczypińska.

Przyglądaj się i oceniaj

REKLAMA

Okres próbny to nie tylko czas dla pracodawcy na to, by sprawdził, czy zatrudniona osoba nadaje się na dane stanowisko. To również okazja dla pracownika do tego, by przekonał się, czy nowa praca mu odpowiada. – Jasno ustal swój zakres obowiązków oraz oczekiwania szefa wobec twojej pracy. Warto też zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy zakres przydzielonych nam obowiązków pokrywa się z ustaleniami z rozmowy kwalifikacyjnej, a także, czy ich wypełnianie sprawia nam satysfakcję. To też czas na to, by przekonać się, jak dogadujemy się z bezpośrednim przełożonym i innymi członkami zespołu – mówi Agnieszka Szczypińska z GP People. Równie ważne jest odczucie na własnej skórze tego, jaka w firmie panuje atmosfera – czy współpracownicy są zadowoleni, a może często narzekają na nadmiar obowiązków albo skarżą na nadgodziny? Cenną informacją jest także staż zatrudnienia poszczególnych osób – czy pracują oni w tym miejscu dłużej, awansują, a może zauważalna jest częsta rotacja kadr?

Okres próbny to czas, w którym obie strony stosunku pracy wzajemnie się sprawdzają. Jako pracownik masz wtedy doskonałą okazję do tego, by przekonać się, czy dane stanowisko ci odpowiada, zweryfikować swoje wyobrażenia i oczekiwania. Jeśli uznasz, że to miejsce dla ciebie, właśnie teraz musisz zawalczyć o to, by pozostać w nim jak najdłużej. Udowodnij więc pracodawcy, że kredyt zaufania, jakim cię obdarzył był słuszną decyzją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA