REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ponownie polubić swoją pracę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Kuzub
Jak powonie polubić swoją pracę? /Fot. Fotolia
Jak powonie polubić swoją pracę? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy praca nas męczy i staje się udręką, należy zastanowić się nad jej zmianą. Czasami jednak wystarczą mniej radykalne rozwiązania, aby poczuć się lepiej. Co możemy zrobić, aby zmienić swój stosunek do wykonywanej pracy? Jak ponownie polubić swoją pracę?

Wiele czasu spędzamy w miejscu zatrudnienia, dlatego ważne jest, aby dawało nam ono satysfakcję. Praca powinna przynosić nie tylko korzyści materialne, ale przede wszystkim zadowolenie. Człowiek, który jest usatysfakcjonowany swoją zawodową działalnością, to człowiek zrealizowany.

REKLAMA

Autopromocja

Koncentracja na pozytywnych aspektach dotychczasowej pracy

Na ogół łatwiej koncentrujemy się na rzeczach negatywach i znacznie dłużej je pamiętamy. Narzekając na pracę, bardzo szybko przychodzą nam też do głowy kolejne jej słabe strony. Warto jednak skupić się i spróbować wyszukać jej pozytywnych aspektów. Mało prawdopodobne jest, aby nasza praca składała się wyłącznie z samych negatywnych elementów, często to my sami, w sytuacji wypalenia zawodowego, utrwalamy to przekonanie.

Zobacz również serwis: Motywowanie

Tymczasem wystarczy pomyśleć o czymś pozytywnym i zastanowić się, czy nie jest to rekompensata dla obszarów, z których nie jesteśmy zadowoleni. Na przykład, jeśli według nas wynagrodzenie, które otrzymujemy jest za niskie a podwyżka pozostaje w strefie marzeń, to zastanówmy się, czy np. zgrany zespół, gdzie czujemy się komfortowo i zawsze możemy liczyć na dobre słowo oraz pomoc, w pewien sposób nam tego nie kompensuje?

Szansa na rozwój

REKLAMA

Warto podchodzić do pracy jak do możliwości realizowania swojego potencjału, podnoszenia kwalifikacji, dążenia do awansu. Każdą pracę powinniśmy traktować jako szansę, a nie przeszkodę na swojej drodze zawodowej. Czym więcej sił będziemy wkładać w wykonywaną pracę, i swój rozwój, tym wyższy poziom satysfakcji osiągniemy. Oddanie się w wir pracy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż oczekiwanie na koniec dnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli stanowisko, na którym pracujemy, nie odpowiada nam, na przykład z powodu braku możliwości rozwoju warto porozmawiać o tym z kierownictwem. Pracodawcy cenią aktywnych pracowników i jest duże prawdopodobieństwo, że jeżeli jest taka możliwość to zlecą nam inne zadania lub przy okazji awansu będą mieli na uwadze naszą kandydaturę.

Polecamy także: Zaangażowanie pracowników

Jeśli szef nie jest zadowolony z naszej pracy lub współpracownicy nas nie lubią, postarajmy się znaleźć przyczynę takiego stanu i ją wyjaśnić.

Powodów niechęci ze strony otoczenia może być wiele, czasem są tak drobne, że nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Zdarza się, na przykład, iż wypełniając polecane zadania, popełniamy drobne błędy, które później nasz pracodawca lub współpracownik zmuszeni są poprawiać, a my, nie mając o nich pojęcia, uważamy krytykę za niesłuszną. Warto jest w takich sytuacjach prosić o wyjaśnienia, zamiast niepotrzebnie wpadać we frustrację.

Feng shui

Uporządkowane miejsce pracy wpływa na koncentrację oraz pozwala wydobyć energię twórczą. W związku z tym warto uporządkować swoje biurko: odpowiednio ustawić na nim rzeczy, zepsute przedmioty naprawić lub wyrzucić, zadbać o odpowiednie oświetlenie. Według zasad feng shui miejsce, w którym stoi biurko, jego kształt, kolor również mają wpływ na naszą pracę. Rady? Okno nie powinno znajdować się za naszymi plecami. Biurko powinno mieć kształt prostokąta lub kwadratu i być w odcieniach koloru brązowego. Jeśli praca polega na dokładności, powinno zajmować wschodnią część pomieszczenia, jeżeli na kreatywności – zachodnią.

Zadowolenie z pracy w sposób znaczący wpływa na jakość życia, nastrój oraz na zdrowie. Zatem warto na nowo polubić swoją pracę…

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA