reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Kryzys nie wpłynął na bonusową politykę pracodawców. Wielu z nich nadal oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną, zajęcia w klubach fitness czy dofinansowanie studiów. A co najbardziej cenią pracownicy?

Teraz Polska

Rozbudowane pakiety benefitów przestają być już domeną międzynarodowych korporacji. Łódzka firma Ericpol Telecom – oprócz prywatnej opieki medycznej – oferuje swoim pracownikom dofinansowanie posiłków, wejściówki na zajęcia sportowe, karnety do kina i teatru, kursy językowe, pomoc materialną dla pracowników, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej oraz pożyczki mieszkaniowe.

Jak twierdzi Marzena Tajchman, specjalistka ds. komunikacji wewnętrznej w Ericpol Telecom, wysoko cenioną pozycją na liście bonusowej firmy jest dofinansowywanie posiłków. Każdego dnia do oddziałów Ericpola w Łodzi i Krakowie przyjeżdżają firmy cateringowe. Do wyznaczonej godziny przedpołudniowej pracownicy zamawiają obiady, korzystając z menu zamieszczonego w intranecie. Nie płacą za posiłki przy odbiorze. Rozliczenie odbywa się pod koniec miesiąca: pracodawca dofinansowuje każdy obiad do 4,50 zł (ale nie więcej niż 50 proc.), a różnica jest potrącana pracownikom z pensji.

Informatycy chętnie korzystają również z opłacanych przez pracodawcę zajęć sportowych.

Nie korzystamy z zewnętrznych operatorów organizujących zajęcia sportowe, sami wykupujemy usługi od dostawców. W Krakowie i Łodzi nasi pracownicy mogą korzystać z pływalni, sali do squasha, boisk do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, siłowni oraz ścianki wspinaczkowej – mówi M. Tajchman.

Za każdy bonus w firmie odpowiada konkretna osoba. Pracownicy cyklicznie wypełniają ankietę, w której odpowiadają na pytania związane z obecnym pakietem socjalnym. Również w sytuacji, gdy dział personalny planuje zmienić dostawcę, np. usług medycznych, w specjalnej ankiecie pyta o to pracowników.

Już od trzech lat, każdego roku udaje się nam wprowadzić coś nowego do oferowanych bonusów. W tym roku chcemy wykupić dla naszych pracowników karnety na masaże zdrowotne – twierdzi M. Tajchman.

To dobry znak, że w dużych rodzimych firmach coraz częściej możemy spotkać podobne rozwiązania, jak w zachodnich korporacjach. Kolejnym krokiem jest wejście bonusów do polityki wynagrodzeniowej mniejszych firm.

Z naszego doświadczenia wynika, że pakiety tzw. bonusów nie są domeną tylko korporacji. Małe rodzime firmy również często „dopieszczają” pracowników atrakcyjnymi dodatkami – mówi Jadwiga Naduk. – Ze względu na niewielką liczbę zatrudnionych, mają one możliwość indywidualnego ustalania ich preferencji i potrzeb, przez co bonusy wydawać się mogą dużo bardziej korzystne. Oczywiście wszystko zależy nie tyle od wielkości firmy, ile od natury działalności i posiadanego kapitału – dodaje.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama