REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawić atmosferę pracy w zespole

Romuald Korach

REKLAMA

PYTANIENiedawno objąłem kierownictwo działu w dużej firmie handlowej. Niestety, to, co tam zastałem, bardzo mnie martwi. Panują bardzo niezdrowe relacje międzyludzkie, jest zła atmosfera, ludzie robią sobie na złość, część z nich rywalizuje ze sobą w bardzo nieprzyjemny sposób. Zastanawiam się, jakie szkolenie mogłoby pomóc naprawić atmosferę w zespole. Może warto byłoby zorganizować wyjazd integracyjny, ewentualnie przeprowadzić team building albo trening interpersonalny?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Pierwszym krokiem powinna być dokładna diagnoza sytuacji - co się właściwie dzieje i dlaczego. Jaka jest geneza obecnych trudności? Jakie zmiany przechodziła firma w ostatnim czasie? Jakie są perspektywy, możliwości, zamiary i plany? Dopiero znając to wszystko, możemy stworzyć plan naprawczy, a jednym z jego elementów może być odpowiednio dobrane szkolenie.

Szkolenie takie powinno mieć wyraźny cel, możliwy do realizacji, a działania naprawcze w żadnym wypadku nie powinny się zakończyć wraz ze szkoleniem.

Wyjazd integracyjny

W wielu wypadkach wyjazd integracyjny może dać ludziom dużo zadowolenia. Może być dobrą formą relaksu, lepszego poznania się w warunkach zabawy i odpoczynku, spojrzenia na siebie nawzajem z innej perspektywy. Warunkiem powodzenia takiego wyjazdu jest atrakcyjne miejsce i atrakcyjny program. Ludzie powinni znaleźć się z dala od firmy i z dala od domów, aby robić razem coś przyjemnego dla wszystkich - może to być pieczenie kiełbasek na ognisku, paint ball, spływ pontonami itd. Ważne jest, żeby każdy lub większość osób miała z tego radość i żeby robić to wspólnie.

Celem wyjazdu integracyjnego jest zawsze jakaś forma integracji, czyli lepszego poznania się i przyjemnego pobycia razem, w grupie. Wyjazd integracyjny może być bardzo pomocny wtedy, gdy problemy nękające grupę pracowników nie mają zbyt głębokich korzeni organizacyjnych lub interpersonalnych. Jeśli problemy te wynikają ze zwykłego przeciążenia pracą, przejściowego silnego stresu lub kryzysu, to jest szansa, że taki wyjazd pomoże.

Team building

Szkolenie nazywane budowaniem zespołu wydaje się, na pierwszy rzut oka, najbardziej odpowiednie przy problemach związanych ze złą atmosferą w zespole. Jednak w rzeczywistości jest to bardzo trudna i wymagająca forma szkolenia, które musi być bardzo dobrze dopasowane do długoterminowej strategii rozwoju zasobów ludzkich firmy, bardzo dobrze przygotowane i poprowadzone przez bardzo doświadczonych trenerów. Przed tego typu szkoleniem oraz po nim muszą być dokonywane odpowiednie zmiany organizacyjne, musi być prowadzona odpowiednia polityka motywowania oraz w wielu wypadkach coaching indywidualny.

Team building jest potrzebny tym firmom, w których praca zespołowa ma decydujące znaczenie, kiedy występują w nich duże i długotrwałe trudności w komunikacji i współdziałaniu pracowników. Celem team buildingu jest zgłębienie istoty problemów komunikacyjnych i problemów we współpracy oraz uruchomienie procesów naprawy, które pozwolą stworzyć nowy jakościowo zespół.

Odbywa się to poprzez uruchamianie, doświadczanie i kształtowanie procesu grupowego tak, aby wypracować grupowe rozwiązanie. Wymaga to zaangażowania wszystkich uczestników szkolenia, a po szkoleniu konieczna jest kontynuacja pracy, aby utrzymać proces pożądanych zmian.

Team building nie powinien być stosowany jako szybki środek na poprawę atmosfery. Może on przynieść poprawę, ale tylko w połączeniu z innymi działaniami. Poprawa taka będzie zawsze okupiona ciężką pracą i nie musi pojawić się natychmiast. Efekty team buildingu mogą być czasami widoczne dopiero po kliku tygodniach lub miesiącach.

Trening interpersonalny

Celem treningu interpersonalnego jest rozwój osobisty jego uczestników poprzez poznanie siebie w relacjach z innymi. Tego typu trening może przypominać psychoterapię grupową, choć nie powinien dotyczyć głębokich problemów ludzi. Jest to trening psychologiczny, gdzie szczególnie ważne jest zachowanie zasady dyskrecji, co umożliwia właściwe warunki podczas pracy nad sobą. Tego typu treningi stosuje się w biznesie głównie dla kadry menedżerskiej i mogą mieć one znakomity wpływ na poprawę jakości współpracy i komunikacji, choć nie jest to ich główny cel.

Zasady prowadzenia grupy treningowej oraz szczególna atmosfera treningu interpersonalnego umożliwiają poznanie siebie i innych od zupełnie innej strony. Pozwalają zrozumieć funkcjonowanie własne i innych oraz ułatwiają porozumiewanie się i rozwiązywanie konfliktów interpersonalnych.

Jednak poważnym ograniczeniem tego typu treningów jest to, że powinni w nich brać udział tylko tacy ludzie, którzy chcą obserwować i poznawać samych siebie - udział w takim treningu powinien być całkowicie dobrowolny. W jednej grupie treningowej nie powinny znajdować się osoby pozostające ze sobą w pionowej zależności służbowej, co znacznie ogranicza możliwość zastosowania tego rodzaju treningu do naprawy stosunków międzyludzkich w firmie. Na trening interpersonalny można spojrzeć jak na sposób „powrotu do człowieczeństwa” dla bardzo zapracowanych i bardzo przeciążonych stresem osób. Jest to doskonałe narzędzie zmiany, ale, niestety, warunki jego zastosowania są bardzo restrykcyjne.

Inne rozwiązania

W każdym przypadku środki naprawcze muszą być odpowiednio przystosowane do warunków i sytuacji, aby mogły być skuteczne. Dlatego czasami stosuje się inne formy szkoleń, które są połączeniem lub modyfikacją wyżej wymienionych form. Można na przykład zaplanować wyjazd integracyjny z elementami team buildingu lub szkolenie z umiejętności współpracy i komunikacji poza firmą z elementami relaksu.

Formę szkolenia najlepiej uzgodnić wspólnie z trenerami, kiedy będą robić diagnozę potrzeb szkoleniowych. Dobrze jest, aby szkolenie było powiązane z doradztwem. Zawsze warto pamiętać, jaki cel ma zrealizować dane szkolenie, a także, jakie będą następne kroki strategii naprawczo-rozwojowej. Samo szkolenie, bez innych, długofalowych działań, niewiele może zmienić.

Romuald Korach

Autor jest specjalistą w zakresie rozwoju indywidualnego i rekrutacji w firmie ARK Consulting.

Kontakt: romuald.korach@arkconsulting.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA