REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawić atmosferę pracy w zespole

Romuald Korach

REKLAMA

PYTANIENiedawno objąłem kierownictwo działu w dużej firmie handlowej. Niestety, to, co tam zastałem, bardzo mnie martwi. Panują bardzo niezdrowe relacje międzyludzkie, jest zła atmosfera, ludzie robią sobie na złość, część z nich rywalizuje ze sobą w bardzo nieprzyjemny sposób. Zastanawiam się, jakie szkolenie mogłoby pomóc naprawić atmosferę w zespole. Może warto byłoby zorganizować wyjazd integracyjny, ewentualnie przeprowadzić team building albo trening interpersonalny?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Pierwszym krokiem powinna być dokładna diagnoza sytuacji - co się właściwie dzieje i dlaczego. Jaka jest geneza obecnych trudności? Jakie zmiany przechodziła firma w ostatnim czasie? Jakie są perspektywy, możliwości, zamiary i plany? Dopiero znając to wszystko, możemy stworzyć plan naprawczy, a jednym z jego elementów może być odpowiednio dobrane szkolenie.

Szkolenie takie powinno mieć wyraźny cel, możliwy do realizacji, a działania naprawcze w żadnym wypadku nie powinny się zakończyć wraz ze szkoleniem.

Wyjazd integracyjny

W wielu wypadkach wyjazd integracyjny może dać ludziom dużo zadowolenia. Może być dobrą formą relaksu, lepszego poznania się w warunkach zabawy i odpoczynku, spojrzenia na siebie nawzajem z innej perspektywy. Warunkiem powodzenia takiego wyjazdu jest atrakcyjne miejsce i atrakcyjny program. Ludzie powinni znaleźć się z dala od firmy i z dala od domów, aby robić razem coś przyjemnego dla wszystkich - może to być pieczenie kiełbasek na ognisku, paint ball, spływ pontonami itd. Ważne jest, żeby każdy lub większość osób miała z tego radość i żeby robić to wspólnie.

Celem wyjazdu integracyjnego jest zawsze jakaś forma integracji, czyli lepszego poznania się i przyjemnego pobycia razem, w grupie. Wyjazd integracyjny może być bardzo pomocny wtedy, gdy problemy nękające grupę pracowników nie mają zbyt głębokich korzeni organizacyjnych lub interpersonalnych. Jeśli problemy te wynikają ze zwykłego przeciążenia pracą, przejściowego silnego stresu lub kryzysu, to jest szansa, że taki wyjazd pomoże.

Team building

Szkolenie nazywane budowaniem zespołu wydaje się, na pierwszy rzut oka, najbardziej odpowiednie przy problemach związanych ze złą atmosferą w zespole. Jednak w rzeczywistości jest to bardzo trudna i wymagająca forma szkolenia, które musi być bardzo dobrze dopasowane do długoterminowej strategii rozwoju zasobów ludzkich firmy, bardzo dobrze przygotowane i poprowadzone przez bardzo doświadczonych trenerów. Przed tego typu szkoleniem oraz po nim muszą być dokonywane odpowiednie zmiany organizacyjne, musi być prowadzona odpowiednia polityka motywowania oraz w wielu wypadkach coaching indywidualny.

Team building jest potrzebny tym firmom, w których praca zespołowa ma decydujące znaczenie, kiedy występują w nich duże i długotrwałe trudności w komunikacji i współdziałaniu pracowników. Celem team buildingu jest zgłębienie istoty problemów komunikacyjnych i problemów we współpracy oraz uruchomienie procesów naprawy, które pozwolą stworzyć nowy jakościowo zespół.

Odbywa się to poprzez uruchamianie, doświadczanie i kształtowanie procesu grupowego tak, aby wypracować grupowe rozwiązanie. Wymaga to zaangażowania wszystkich uczestników szkolenia, a po szkoleniu konieczna jest kontynuacja pracy, aby utrzymać proces pożądanych zmian.

Team building nie powinien być stosowany jako szybki środek na poprawę atmosfery. Może on przynieść poprawę, ale tylko w połączeniu z innymi działaniami. Poprawa taka będzie zawsze okupiona ciężką pracą i nie musi pojawić się natychmiast. Efekty team buildingu mogą być czasami widoczne dopiero po kliku tygodniach lub miesiącach.

Trening interpersonalny

Celem treningu interpersonalnego jest rozwój osobisty jego uczestników poprzez poznanie siebie w relacjach z innymi. Tego typu trening może przypominać psychoterapię grupową, choć nie powinien dotyczyć głębokich problemów ludzi. Jest to trening psychologiczny, gdzie szczególnie ważne jest zachowanie zasady dyskrecji, co umożliwia właściwe warunki podczas pracy nad sobą. Tego typu treningi stosuje się w biznesie głównie dla kadry menedżerskiej i mogą mieć one znakomity wpływ na poprawę jakości współpracy i komunikacji, choć nie jest to ich główny cel.

Zasady prowadzenia grupy treningowej oraz szczególna atmosfera treningu interpersonalnego umożliwiają poznanie siebie i innych od zupełnie innej strony. Pozwalają zrozumieć funkcjonowanie własne i innych oraz ułatwiają porozumiewanie się i rozwiązywanie konfliktów interpersonalnych.

Jednak poważnym ograniczeniem tego typu treningów jest to, że powinni w nich brać udział tylko tacy ludzie, którzy chcą obserwować i poznawać samych siebie - udział w takim treningu powinien być całkowicie dobrowolny. W jednej grupie treningowej nie powinny znajdować się osoby pozostające ze sobą w pionowej zależności służbowej, co znacznie ogranicza możliwość zastosowania tego rodzaju treningu do naprawy stosunków międzyludzkich w firmie. Na trening interpersonalny można spojrzeć jak na sposób „powrotu do człowieczeństwa” dla bardzo zapracowanych i bardzo przeciążonych stresem osób. Jest to doskonałe narzędzie zmiany, ale, niestety, warunki jego zastosowania są bardzo restrykcyjne.

Inne rozwiązania

W każdym przypadku środki naprawcze muszą być odpowiednio przystosowane do warunków i sytuacji, aby mogły być skuteczne. Dlatego czasami stosuje się inne formy szkoleń, które są połączeniem lub modyfikacją wyżej wymienionych form. Można na przykład zaplanować wyjazd integracyjny z elementami team buildingu lub szkolenie z umiejętności współpracy i komunikacji poza firmą z elementami relaksu.

Formę szkolenia najlepiej uzgodnić wspólnie z trenerami, kiedy będą robić diagnozę potrzeb szkoleniowych. Dobrze jest, aby szkolenie było powiązane z doradztwem. Zawsze warto pamiętać, jaki cel ma zrealizować dane szkolenie, a także, jakie będą następne kroki strategii naprawczo-rozwojowej. Samo szkolenie, bez innych, długofalowych działań, niewiele może zmienić.

Romuald Korach

Autor jest specjalistą w zakresie rozwoju indywidualnego i rekrutacji w firmie ARK Consulting.

Kontakt: romuald.korach@arkconsulting.com.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

REKLAMA

Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30, 40 latach pracy? [Kalkulator emerytalny ZUS]

Jaka emerytura będzie należała się po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy? Prognozowaną wysokość emerytury można wyliczyć przy pomocy Kalkulatora emerytalnego ZUS. Można wybrać wersję uproszczoną lub zaawansowaną. Oto przykładowe wyliczenia wysokości emerytury.

Czterodniowy tydzień pracy: Od kiedy w Polsce? Jak jest w innych krajach?

Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?

Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.

Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja ma więcej zwolenników wśród pracodawców niż pracowników. Jakie są oczekiwania wobec AI ze strony jednych i drugich

Sztuczna inteligencja w firmie. Pracodawcy liczą, że nowa technologia pozwoli zaoszczędzić na kosztach, pracownicy oczekują, że da im więcej wolnego czasu i wesprze work-life balance. Dlatego najbardziej wspierają jej wdrożenia pracownicy z pokolenia z oraz Millenialsi.

Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń

Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?

REKLAMA