Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łączyć nie dzielić

Tomasz Kozłowski
Być w stanie świadomej niewiedzy jest mniejszym złem niż „nie wiedzieć, że się nie wie”. Stan uświadomionej niewiedzy o prawidłowym funkcjonowaniu organizacji sprawia, że firmy chcą tę sytuację zmieniać. Chcą działać w takim stylu, w którym, licząc się z rzeczywistością biznesową, nie będą musiały permanentnie borykać się z poprawianiem wewnętrznej komunikacji, systematycznymi i nieustającymi konfliktami personalnymi, zdezorganizowanym zespołem z trudnością mieszczącym się w ramach komunikacyjnej struktury firmowej społeczności, brakiem elementarnych zasad współpracy wiążących grupę itd.

Rozbita na niechętne sobie jednostki i indywidualistów grupa pracowników jest podstawowym obiektem wymagającym zaangażowania profesjonalnej firmy szkoleniowej. Jej zadaniem będzie stworzenie scenariusza szkoleń z zakresu motywacji i integracji, w którym osoby szkolone znajdą się w sytuacji fascynującej, kształcącej i niezapomnianej. W takim scenariuszu warsztatów najczęściej jest proponowane szkolenie:
- przeprowadzone w nietypowych terenowo i geograficznie warunkach - jaskinie lodowe, na morzu, na pustyni, w górach itp.,
- o charakterze rywalizacji,
- w formie zabawy, imprezy rozrywkowej wykorzystującej historię i folklor,
- podczas którego wiedza psychologiczna będzie przekazywana na podstawie konkretnych zadań wykonywanych przez zespoły w terenie.

Jest wiele metod przydatnych w integrowaniu grupy pracowników. Jednak mimo bogatej oferty na rynku szkoleń integracyjnych i motywacyjnych, nie zawsze łatwo można dobrać odpowiednią formułę szkoleniową do zapotrzebowania firmy. Mają z tym problem zwłaszcza firmy korzystające z tego typu szkoleń po raz pierwszy. Nie wystarczy wpisanie w internetowej wyszukiwarce hasła team building czy outdoor. Podstawą dobrego szkolenia jest rozpoznanie potrzeb.

Niekoniecznie wszystko dla wszystkich

Często zdarza się, że organizacje zamawiają w firmach szkoleniowych obsługę imprezy lub kompleksową obsługę np. wyjazdu integracyjnego, kierując się aktualnie modnymi tematami lub rekomendacjami znajomych z innych firm. Jednak profesjonalnie przygotowana impreza integracyjna nie może bazować wyłącznie na żądaniach wnioskodawcy.

- Dopiero po zapoznaniu się z grupą (jeśli jest to nowy klient) poprzez odwiedzanie firmy i rozmowy dowiadujemy się o niej zupełnie nowych rzeczy. Dotyczy to oczekiwań związanych z rozrywką na wyjeździe, a także zadań, które w danej grupie „są do zrobienia” - wyjaśnia Agnieszka Nadstawna z firmy Latawiec Partner. - Do tych zadań należy dostosować program, uwzględniając oczywiście oczekiwania i predyspozycje grupy. Nie może być tak, że dla firmy, w której pracuje grono osób niepełnosprawnych, wymyślamy imprezę na basenie. Jeśli chodzi o wyjazdy kilkudniowe, największym powodzeniem cieszą się u nas wyjazdy tematyczne, których atrakcje zaplanowane na poszczególne dni można nazwać jednym tytułem, hasłem, gdy szkolenie miękkie, zadania warsztatowe czy zabawa (lub ich połączenie) - są kontynuacją i łączą się w jakąś całość ostatniego czy przedostatniego dnia pobytu albo nawet w drodze powrotnej, jeśli podróż jest wspólna.

Temat zajęć dostosowywany musi być więc do potrzeb danej grupy, zależnie od celu, jakim może być np. integracja, motywacja czy poprawianie komunikacji. Profesjonalnie podchodzące do swoich zadań firmy szkoleniowe muszą utrzymywać kontrolę procesu szkolenia od samego początku, czyli od nawiązania kontaktu z klientem, przez samo szkolenie, a na etapie ewaluacji kończąc.

Integracja z Latawcem

Karolina Łukaszewicz, specjalista do spraw komunikacji wewnętrznej w IPSOS Polska, mówi:
- Cel warsztatów realizowanych z firmą Latawiec jest zawsze podobny: od dobrej zabawy i wypoczynku do lepszego poznania się zespołów, lepszej atmosfery, pozytywnych doświadczeń. Do pewnego momentu sami zajmowaliśmy się organizacją spotkań integracyjnych. Jednak w dynamicznie rozwijającej się firmie pojawiają się nowe wyzwania i coraz większe oczekiwania, nie tylko w stosunku do pracowników, ale także i do formy integracji wewnątrz firmy. W związku z tym organizacja wyjazdu integracyjnego staje się poważnym przedsięwzięciem, które wymaga całej armii profesjonalistów. Z tego powodu zaczęliśmy korzystać z usług firmy szkoleniowej.

Jeśli chodzi o wyniki warsztatów, to sukces można osiągnąć jedynie w ścisłej i stałej współpracy klienta z firmą szkoleniową. Dla mnie dobra współpraca z agencją musi zakładać możliwość naszego udziału w podejmowaniu decyzji w czasie realizacji projektu. Wtedy mam poczucie, że moja znajomość ludzi, z którymi pracuję, i wyczucie ich w połączeniu z doświadczeniem i profesjonalizmem agencji przynosi oczekiwane efekty. Z Latawcem realizowaliśmy wspólnie tylko imprezy integracyjne. Wybraliśmy tę firmę, ponieważ dobrze się rozumiemy i możemy realizować razem różne nietypowe pomysły. Na przykład warsztaty muzyczne, na których wspólnie gramy sambę brazylijską.

O przygotowanych przez Latawiec warsztatach muzycznych mówi Marzena Tomczyk z Działu Badań Marketingowych w IPSOS Polska. - Rewelacyjne były warsztaty muzyczne, podczas których mieliśmy możliwość spróbowania zupełnie nowego podejścia do tego, co się nazywa graniem muzyki, poznania, że grać można na wszystkim, niekoniecznie mając zmysł muzyczny. Wartościowy dla nas okazał się dobry kontakt prowadzącego z grupą. Prowadził on zajęcia w sposób humorystyczny, co mimo syndromu „trzeciego dnia” na imprezie integracyjnej zdecydowanie ułatwiało pracę z grupą.

Dydaktyczna pogawędka z koniem

Okazuje się, że rozpoznawanie ukrytych talentów i predyspozycji członków grupy, identyfikację ich potrzeb oraz budowanie prawdziwie zgranego zespołu można osiągnąć także przez wykorzystanie zwierząt w roli współtrenerów. Głównym zadaniem warsztatów prowadzonych przez firmę Spirit of Leadership, w których centralną rolę pełnią konie, jest przede wszystkim uświadomienie mocnych stron każdego z członków zespołu, rozpoznawanie sytuacji, w których grupa może polegać na konkretnych osobach, i zdarzeń, w których te osoby będą potrzebowały wsparcia grupy.

Ćwiczenia obejmują m.in. obserwację koni, prowadzenie ich do wyznaczonego celu, wspólne pokonywanie przeszkód, budowanie wzajemnego zaufania i komunikacji. Szkolenie, oprócz pracy w grupie i ćwiczeń praktycznych z końmi, zakłada analizę materiału wideo z warsztatów oraz dyskusje na temat m.in. sposobów tworzenia odpowiedzialnej grupy-zespołu, jego efektywności, przywództwa.

- Nasze warsztaty są ofertą skierowaną do niewielkich zespołów 6-10-osobowych. W tak „kameralnych” grupach uczestnicy warsztatów mają szansę doświadczyć siebie w zupełnie nowej sytuacji, nawiązując kontakt z dużym, przyjaznym zwierzęciem, oraz nauczyć się transferować owe zdarzenia do życia zawodowego i prywatnego - twierdzi Agata Wiatrowska trenerka i właścicielka firmy Spirit of Leadership.

- Bezpośrednie obcowanie z końmi wyzwala własną inicjatywę, kreatywność oraz uczy opanowania, w efekcie doświadczenia szkolonych umożliwiają zrozumienie wagi autentyczności, zaufania i szacunku, a poprzez to wzmocnienie pozycji oraz uwolnienie ukrytych kompetencji - dodaje Katarzyna Lubbe z firmy Spirit of Leadership.

Integracja z firmą Spirit of Leadership

Justyna Ignasiak, menedżer komunikacji i marketingu bezpośredniego w Procter&Gamble Operations Polska
- Wybrałam firmę Spirit of Leadership ze względu na unikalną formę szkoleń przez nią oferowaną. Pracując w międzynarodowej korporacji, mam okazję uczestniczyć w wielu rodzajach szkoleń, lepszych i gorszych. Jednak w przypadku szkoleń dotyczących umiejętności interpersonalnych wiedza teoretyczna „ulatnia się” zwykle po paru dniach.
Miałam nadzieję, że wyjazd poza miejsce pracy oraz tak innowacyjny element szkolenia, jakim jest koń użyty w roli współtrenera, pomogą mi dłużej czerpać korzyści ze zdobytej wiedzy. Nie myliłam się. Jeśli chodzi o przebieg szkolenia, ciekawym elementem była m.in. konfrontacja percepcji własnej osoby z postrzeganiem jej przez grupę. Na początku pierwszego dnia każdy z uczestników wypełniał krótką ankietę na temat oceny swoich zachowań w pracy. Natomiast pod koniec drugiego dnia analogiczne ankiety wypełniało się na temat pozostałych uczestników szkolenia. Wyniki były następnie głośno odczytywane i konfrontowane z samooceną danego uczestnika.
Rezultaty były zaskakujące. Okazało się, że moje zachowania, dla mnie jednoznaczne, przez innych były odczytywane zupełnie inaczej. Przykładowo, wypełniając ankietę o sobie, zaznaczyłam, że uważam, iż moja uczynność często bywa nadużywana. Żaden z członków grupy się z tym nie zgodził, a ich odczucia były wręcz skrajnie różne od mojego. To ćwiczenie uświadomiło mi, iż ludzie mogą różnie interpretować pewne moje zachowania i vice versa, ja mogę przykładać do czyichś poczynań swoją miarkę i w ten sposób błędnie odczytać czyjeś intencje.

Bawić i uczyć

Interesującą propozycją na rynku warsztatów łączących rozrywkę ze szkoleniem są gry scenariuszowe oferowane przez Fun Hunters. W warunkach świetnej zabawy o wiele łatwiej i skuteczniej można edukować pracowników. Co istotne układ szkolenia podyktowany jest także czynnikami ekonomicznymi, pozwala bowiem realizować wiele celów jednocześnie - przykładowo być nagrodą za osiągnięcie celów, a także szkoleniem komunikacji w zespole, co przynosi znaczne oszczędności budżetowe.

- Nasze projekty budujemy z wykorzystaniem gier scenariuszowych. Ich istotą jest niecodzienny scenariusz, osadzony w wybranych realiach od średniowiecznych klimatów przez PRL, obejmujący działania zespołów i zadania w jedną spójną całość - mówi Bartłomiej Wrzosek, prezes Fun Hunters. - Podczas gry obowiązują ściśle określone zasady, a poszczególne zadania dobrane są tak, aby spełniać cele klienta i jednocześnie pasować do przyjętej konwencji. Wachlarz korzyści z realizacji tych szkoleń jest szeroki i coraz częściej doceniany także w Polsce. Dzięki pracy z trenerami podczas zajęć integracyjnych możemy pomóc grupie szybciej przejść przez typowe fazy rozwoju zespołu, możemy wypracować normy komunikacji w zespole, zoptymalizować podział ról, udoskonalić pracę projektową, odpowiednio przygotować zespół na zmianę itd.

Integracja z Fun Hunters

Grzegorz Puczyłowski, kierownik zespołu analiz wynagrodzeń, z firmy HRK Partners.
- Czynnikiem, który istotnie wpłynął na wybór firmy Fun Hunters, był fakt, że prowadzi ona szkolenia w ciekawej konwencji. Odbieram ją jako połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli zestawienie wyjazdu integracyjnego ze szkoleniem, na którym mam możliwość bliżej poznać swoich kolegów z pracy w innych okolicznościach niż na co dzień.
Oprócz tego jest to również szkolenie tak skonstruowane, że wymaga aktywnego zdobywania wiedzy. Kilka słów o przebiegu szkolenia. Zajęcia zawsze osadzone były w określonych realiach - średniowiecze, piraci, czasy współczesne, co za każdym razem podnosi atrakcyjność szkoleń. Firma Fun Hunters dużą wagę przywiązuje do szczegółów, takich jak elementy wystroju i stroje. Każde szkolenie to nowy scenariusz, a trenerzy je prowadzący wcielają się w określone postacie.
Do najważniejszych elementów szkolenia zaliczyłbym tzw. podsumowania, czyli dyskusje z trenerami, podczas których trenerzy zwracają uwagę na określone aspekty związane z pracą w grupie, komunikacją etc. Dzięki podsumowaniom oraz zadaniom przedstawionym grupie do realizacji można od razu na szkoleniu poprawiać i wdrażać w życie nauczone zachowania. Jeszcze jednym ważnym elementem jest konstrukcja szkolenia pozwalająca na przekazywanie uczestnikom informacji zwrotnej w trakcie szkolenia, a nie tylko po nim, czy na sam koniec.
Jeśli chodzi o zrealizowane cele szkolenia, to jako ich uczestnik uświadomiłem sobie kilka ważnych aspektów dotyczących mojego sposobu komunikowania. Wskazówki, jakie otrzymałem, umożliwiły mi poprawienie pewnych nie najlepszych elementów. Oczywiście ważny jest też element kształcący grupę. Otóż podczas warsztatów grupa miała okazję lepiej się zintegrować, co obecnie przekłada się na lepszą współpracę podczas codziennej pracy i realizowania wspólnych zadań.

Rynek szkoleniowy w Polsce przeżywa hossę. Według danych z najnowszego raportu firmy Ipsos „Szkolenia w Polsce”, zrealizowanego na zlecenie Fundacji Obserwatorium Zarządzania i Nowoczesnej Firmy, szkolenia stają się normą w polskich firmach. Z tej formy inwestycji w przyszłość biznesową korzysta 90 proc. firm zatrudniających powyżej 9 pracowników. Wyjątek stanowią małe firmy zatrudniające od 1 do 9 osób, w których szkolenia pracownicze organizuje tylko 59 proc. firm.

Z wielu wypowiedzi przedstawicieli firm szkoleniowych można wysnuć wniosek, że mimo notowanego w ostatnich latach słabego zainteresowania szkoleniami wśród firm najmniejszych, zdarzenia szkoleniowe w tej grupie firm stają się coraz bardziej popularne. Jeżeli chodzi o warsztaty integracyjno-motywacyjne, ich popularność wzrasta, głównie za sprawą jakości i różnorodności zajęć. Profesjonalne szkolenia integracyjno-motywacyjne, poza chwilą odskoczni od biurowej rzeczywistości oraz możliwości poznania ciekawych ludzi, uczą analizy własnych zachowań, tak aby każdy z pracowników miał pewność, że buduje pożądany swój wizerunek w oczach ludzi, z którymi pracuje.

Szkoleniowe hity roku 2007

Gry scenariuszowe - przygoda, podążanie za zagadką, chęć rozwiązania tajemnicy, dojścia do celu na czas. Te elementy dają uczestnikom dobrą zabawę, adrenalinę, dają szansę przeżycia tego, czego nie zapewnią sobie nigdy na prywatnej imprezie. Korzyścią dla firmy jest m.in. uznanie u pracowników za pomysł, ale także możliwość obserwowania postaw ludzi w ekstremalnych sytuacjach, wyłonienie liderów, wzniecenia ducha rywalizacji. Gry scenariuszowe to imprezy niestosowne dla grup, które tworzą goście firmy, kontrahenci czy klienci. To imprezy typowo pracownicze nastawione na integrację, która szybko przełoży się na efekty pracy.

Historia i folklor - imprezy rozrywkowe oparte na historii i folklorze niosą za sobą edukację w najprzyjemniejszej z możliwych form. Ludzie to doceniają i potrafią się tym cieszyć. Firma zamawiająca taki program zdobędzie uznanie pracowników (gości), może dobrze zakodować się w podświadomości, jako firma lansująca i wspierająca dobra narodowe, firma dbająca o rozwój indywidualny pracownika, który ma możliwość przeżywania programu. Kolosalne znaczenie dla wizerunku firmy organizującej tego typu zdarzenia ma zawoalowana edukacja i wspieranie dóbr kultury. To także inwestycja w samopoczucie i rozwój duchowy pracowników lub gości.

Nad wodą - sporty wodne w ostatnim dziesięcioleciu przeżywają w Polsce nieprawdopodobny boom. Dotyczy to zarówno nurkowania, jak i żeglarstwa oraz wszelkich nowych sportów, mało popularnych kiedyś, jak deska z żaglem czy z latawcem. Po śmierci Jana Pawla II renesans przeżywają spływy kajakowe.

Z tymi zjawiskami wiąże się wzrost cen uprawiania sportów wodnych i motorowodnych. Nurkowanie, minikurs żeglarstwa, lekcje surfingu oraz każda rozrywka na wodzie są wysoko klasyfikowane przez pracowników i gości firm. Wielkim uznaniem i ciepłymi słowami dla firmy zamawiającej „wydarzenie na wodzie” kończą się także imprezy połączone z elementami ratownictwa wodnego. Są oceniane jako ciekawe, przydatne, praktyczne i z pewnością uruchamiające wyobraźnię ku przestrodze.

Tomasz Kozłowski

Autor jest stałym współpracownikiem "Personelu i Zarządzania".

Kontakt: tomasz.kozlowski@infor.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022
Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Święta i dni wolne od pracy w Polsce
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Dniami wolnymi od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są:
  poniedziałki
  środy
  piątki
  niedziele
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do kogo właściwie mówisz?
  Z punktu widzenia sukcesu opowieści bardzo ważne jest to, aby dopasować ją do publiczności. Historia, która przypadnie do gustu grupie dwudziestoparolatków po kilku piwach, niekoniecznie spodoba się rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, klientowi podczas spotkania biznesowego czy twoim ultrakonserwatywnym teściom. Od czego zatem zacząć?
  Google pomoże zdobyć kompetencje cyfrowe młodym ludziom
  „Umiejętności Jutra” czy „Kompetencje Jutra” to programy, dzięki którym młodzi ludzie będą mogli zdobyć kompetencje cyfrowe i budować karierę w branży marketingu internetowego. Eksperci w tej dziedzini będą mogli liczyć nie tylko na pewne zatrudnienie, ale i niezwykle atrakcyjne zarobki.
  2022: zmiany w wynagrodzeniach i modyfikacje Polskiego Ładu
  Polski Ład nadal podlega zmianom — w lipcu 2022 pojawią się nowe. Jakie będą zmiany w wynagrodzeniach od lipca 2022?
  Praca pielęgniarek i położnych: kwalifikacje, ale także wrażliwość
  Praca pielęgniarek i położnych wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji, ale także wrażliwości, empatii, poświęcenia i umiejętności zrozumienia człowieka w jego cierpieniu – z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej przekazało PPOZ.
  Prawa pracowników firm objętych sankcjami
  Umieszczenie firmy wspierającej agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jej pracowników w Polsce natychmiastowe odebranie źródła utrzymania. Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do ministerstwa rodziny wyjaśnia, że przepisy powinny przewidywać ochronę ich praw.
  Efektywność pracowników wzrosła po pandemii
  Przed wprowadzeniem innowacji należy dobrze zastanowić się, które z nich będą najkorzystniejsze dla naszej firmy – mówiła Erin Meyer, profesor w INSEAD, międzynarodowej szkole biznesu, podczas kongresu Impact’22, który odbył się w dniach 11-12 maja w Poznaniu.
  Kij, czy marchewka? Prawne możliwości zmniejszania poziomu nieplanowanych absencji
  Kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, z których wynikało, że tylko jeden na pięć powodów nieplanowanej nieobecności pracownika to choroba. Pozostałe cztery to sprawy rodzinne, stres, powody osobiste i brak wyraźnej przyczyny. Można założyć, że mimo upływu czasu sytuacja w polskich zakładach pracy wygląda podobnie. Czy pracodawcy są w takim razie bezsilni?
  Ukraińcy powinni zgłosić w ZUS wyjazd z Polski
  Obywatele Ukrainy, którym ZUS wypłaci pieniądze z programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego muszą poinformować Zakład o wyjeździe z Polski. Pobieranie pieniędzy pomimo utraty prawa do ich otrzymywania skutkować będzie koniecznością ich zwrotu wraz z odsetkami.
  Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych
  Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna. Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia firmy? Kto sprawdzi się jako lider, a kto jako szeregowy pracownik?
  Upadki z wysokości zmorą polskiego budownictwa
  40 proc. ofiar wypadków na placach budowy zginęło z powodu braku sprzętu ochronnego – powiedział zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski.
  Zatrudnianie młodocianych podczas wakacji
  Wakacje to dla młodzieży czas wypoczynku. Są jednak tacy, którzy w tym okresie decydują się na podjęcie pracy. Przepisy Kodeksu pracy umożliwiają zatrudnienie osoby młodocianej, jednak są pewne warunki. Jakie?
  Czy składki ZUS ulegają przedawnieniu?
  Co się stanie, jeśli składki ZUS nie zostaną opłacone w terminie lub należytej wysokości? Czy nastąpi ich przedawnienie?
  W 2023 roku płaca minimalna będzie waloryzowana dwukrotnie
  Rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego dotyczące wysokości płacy minimalnej dotyczą inflacji i rosnących oczekiwań społecznych związanych ze spadkiem wartości wynagrodzeń.
  Ustawa o dostępności produktów i usług - prace
  Trwają prace nad ustawą o dostępności niektórych produktów i usług, wdrażającą w Polsce unijną dyrektywę o dostępności (EAA).
  Przyznanie farmaceutom ochrony prawnej podczas pracy w aptece?
  W środowej debacie kluby poparły projekt nowelizacji ustawy przewidujący, że farmaceuta i technik farmaceutyczny podczas wykonywania czynności zawodowych w aptece lub punkcie aptecznym korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.
  FOMO w IT
  Inwestowaniem w nowoczesne technologie rządzi Fear Of Missing Out (FOMO), strach przed pozostaniem w tyle. Z jednej strony zjawisko to zachęca pojedyncze osoby i firmy do próbowania nowych rzeczy, a z drugiej strony powoduje stratę czasu i pieniędzy. Jak nie tracić na FOMO, radzi Jacek Chmiel, dyrektor Avenga Labs.
  Diety w podróży służbowej dla pracowników służbowych – wzrośnie stawka
  Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej przewiduje podwyżkę stawki diety przysługującej m.in. pracownikom samorządowym z tytułu podróży służbowej. Jakie będą zmiany?
  Praca zdalna - planowane regulacje
  Obserwujemy prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, która ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie regulacji dotyczących pracy zdalnej jako rozwiązania stałego. Na wejście w życie zmian w tych obszarach przedsiębiorcy czekają już od wielu miesięcy.
  Czy wynagrodzenie prokurenta podlega składce zdrowotnej?
  Czy wynagrodzenie prokurenta jest oskładkowane?
  W jakiej formie ma być przekazana informacja dla pracowników o sposobie naliczania premii
  Prowadzimy stowarzyszenie z działalnością gospodarczą. Poza wynagrodzeniem zasadniczym pracownicy otrzymują nagrody kwartalne (jeśli kwartał zakończył się pozytywnym wynikiem finansowym), które są oddzielne wypłacane pracownikom - są w pełni oskładkowane i opodatkowane. Zapis o nich widnieje w regulaminie wynagrodzeń. Z drugiej strony: kwoty nagród i to, czy otrzymają je wszyscy pracownicy (z administracji, sprzedawcy i pozostali) jest kwestią decyzji kierownika jednostki. Kierownik zmienił zasady udzielenia tych nagród: dla administracji bez zmian, natomiast dla pozostałych pracowników zmienił je na nagrody comiesięczne w kwotach uznaniowych - jeśli wyrobią normę powyżej jakiegoś wyniku (zazwyczaj jest to co miesiąc robiona lista pracowników). Kierownik zmieniając zasady dla pozostałej grupy pracowników zrobił to ustnie w ustaleniu z nimi. Czy Kierownik musi wydać oficjalną decyzję o sposobie ustalania i wypłacania nagrody comiesięcznej dla pozostały pracowników czy jednak może ona zostać na zasadach ustaleń ustnych?
  Kiedy należy utworzyć regulamin pracy?
  Utworzenie regulaminu pracy poprawia działanie firmy oraz pełni funkcję ochronną dla stron stosunku pracy. Kiedy jest wymagane?
  Rząd: powstanie system ułatwiający kontakty obywateli Ukrainy z pracodawcami
  Rząd przygotował kolejną nowelizację ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom dotyczącą utworzenia systemu teleinformatycznego, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy - poinformowała kancelaria premiera
  Emeryt a prawo do świadczeń z ZFŚS
  Czy emeryt ma prawo do świadczeń z ZFŚŚ (Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych)? Odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy.
  Świadczenia z ZFŚS w okresie wypowiedzenia
  Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę należą się pracownikowi świadczenia z ZFŚS? Odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy.
  Urlop ojcowski w świetle dyrektywy work-life balance
  Pracownik, który jest ojcem, ma prawo do urlopu ojcowskiego w związku z narodzeniem się dziecka. Czy zaadoptowanie przepisów unijnych spowoduje skrócenie okresu, w którym będą mieli możliwość skorzystania z takiego urlopu?