reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Transmisja on-line. Webcasting w działaniach personalnych

Transmisja on-line. Webcasting w działaniach personalnych

Coraz więcej polskich firm odkrywa korzyści ze stosowania nowych technologii w działaniach personalnych, stąd popularność webcastingu. Metoda ta pozwala na częstsze odbywanie spotkań i szkoleń, zmniejsza ich koszty, a dodatkowo jest proekologiczna.

Jednym z nowoczesnych narzędzi stosowanych w działaniach personalnych jest webcasting, czyli transmisja wideo w trybie live lub VoD nadawana jednocześnie do wielu odbiorców, która ponadto umożliwia streaming wideo i audio zsynchronizowany z grafiką (np. slajdy PPT), załączanie plików i informacji dodatkowych oraz interaktywną komunikację, np. czat tekstowy, sondaż, ocenę prezentacji. Metoda znalazła szerokie zastosowanie w działaniach personalnych – komunikacji wewnętrznej, szkoleniach on-line oraz prezentacjach rekrutacyjnych. Siła webcastingu leży w bezpośredniości komunikacji, atrakcyjności wizualnej, większej sile perswazji i trwałości przekazu.

Webcasting w komunikacji wewnętrznej

W polskim oddziale Fortum Power and Heat Sp. z o.o., składającym się z podmiotów produkujących ciepło i energię elektryczną, pracuje łącznie około 1100 pracowników. Główna siedziba spółki znajduje się we Wrocławiu, a pozostałe główne lokalizacje to Częstochowa, Bytom, Zabrze, Płock oraz Świebodzice. W ramach korporacji Fortum organizowany jest Fortum Dialogue, czyli spotkania pracowników danego kraju z prezesem całej korporacji przy wykorzystaniu technologii transmisji on-line. Spośród 14 oddziałów Fortum Dialogue odbywały się w Finlandii i Szwecji, a w zeszłym roku do tego grona dołączyła Rosja. Rok 2011 to rok premiery w Polsce. Dodatkową korzyścią z zastosowania narzędzia do komunikacji on-line jest jego proekologiczność. W celach firmy na kolejne lata zapisano redukcję emisji CO2 na służbowych podróżach lotniczych oraz ustalono limit emisji dla samochodów służbowych. Naturalne staje się więc stopniowe zastępowanie osobistych spotkań technologiami wideo.

Nowa transmisja

Do tej pory do spotkań wykorzystywano technologię wideokonferencji. Ograniczenia tej metody to możliwość jednoczesnego połączenia tylko czterech lokalizacji oraz słaba widoczność. Jako rozwiązanie dla Fortum Dialogue wideokonferencja została więc zdyskwalifikowana w przedbiegach. Polski oddział rozważał przeprowadzenie spotkania za pomocą sprawdzonego korporacyjnie narzędzia, wykorzystywanego w Finlandii. Firma zdecydowała się skorzystać z usług polskiej firmy, która posiada platformę Livingmedia do komunikacji wideo w biznesie. – Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie, w którym całość jest realizowana przez dostawcę technologii: zarówno realizacja transmisji, jak i obróbka materiału oraz zamieszczenie filmu na zewnętrznym serwerze – mówi Magdalena Jarząbek, specjalista ds. komunikacji w Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

Po dokonaniu wyboru technologii, na grudniowym spotkaniu pracowników z całej Polski platforma Livingmedia miała swoją testową premierę. Była to transmisja z Wrocławia do wszystkich lokalizacji, w których dostępny był sprzęt (komputer, rzutnik oraz ekran) i każdy mógł wziąć udział w spotkaniu, bez potrzeby przemieszczania się. Pracownicy pozytywnie ocenili jakość transmisji oraz możliwość jednoczesnego oglądania osoby prezentującej i slajdów uszczegóławiających to, o czym się mówi.

Jednak największą zaletę pracownicy upatrują w anonimowości przy zadawaniu pytań. W Fortum zapewniono ją poprzez dostarczenie do wszystkich lokalizacji firmowych komórek pre-paidowych, za pomocą których w trakcie transmisji można było wysłać wiadomość z zapytaniem. Podczas pierwszej transmisji on-line zadano około 20 pytań, co jest jak dotychczas rekordem w historii wideospotkań z prezesem Fortum.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

prezes firmy Livingmedia, ekspert ds. komunikacji wideo w biznesie

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama