REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Analiza języka ciała i emocji podczas rozmowy o pracę

Współczesne podejście do rekrutacji coraz częściej kładzie nacisk na analizę języka ciała i wyrażanych emocji podczas rozmowy o pracę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa o pracę to kluczowy moment w procesie rekrutacyjnym, w którym pracodawca stara się poznać kandydata nie tylko na podstawie jego umiejętności zawodowych, ale także sposobu komunikacji, zachowania i emocji. Współczesne podejście do rekrutacji coraz częściej kładzie nacisk na analizę języka ciała i wyrażanych emocji podczas rozmowy o pracę. Dlaczego jest to tak istotne i jakie elementy można wyczytać z reakcji niewerbalnych kandydata?

Język ciała obejmuje gesty, mimikę, postawę ciała oraz inne niewerbalne elementy, które mogą przekazywać znacznie więcej informacji niż słowa. Badania wskazują, że około 60–80% komunikacji międzyludzkiej odbywa się poprzez język ciała. W trakcie rozmowy o pracę, pracodawca może wyczytać wiele istotnych informacji na temat kandydata, analizując jego zachowanie niewerbalne.

Autopromocja
 • Postawa ciała: Pionowa i pewna postawa może wskazywać na pewność siebie i pozytywne nastawienie. Z kolei skulenie lub drżenie mogą sugerować nieśmiałość lub stres.
 • Kontakt wzrokowy: Stały i pewny kontakt wzrokowy może wskazywać na otwartość i pewność siebie. Unikanie kontaktu wzrokowego może sugerować niepewność lub dezorientację.
 • Gesty: Naturalne gesty, takie jak ruchy dłoni lub mimika twarzy, mogą podkreślić wypowiadane słowa. Nadmierne gestykulowanie może jednak wydawać się nieodpowiednie lub niezdyscyplinowane.
 • Dotykanie się: Nadmierne dotykanie twarzy, włosów lub ubrania może wskazywać na stres lub niepewność.

Odczytywanie sygnałów niewerbalnych

Podczas rozmowy o pracę, kandydaci często starają się kontrolować swoje emocje, jednak niewerbalne sygnały mogą wciąż ujawniać ich prawdziwe uczucia. Pracodawcy, którzy umieją analizować te sygnały, mogą lepiej zrozumieć, jakie są rzeczywiste reakcje kandydata na zadawane pytania i sytuacje.

 • Mimika twarzy: Uśmiech może wskazywać na pozytywne nastawienie, podczas gdy skrzywiona mina lub skulone brwi mogą sugerować dezaprobatę lub niezadowolenie.
 • Wyraz twarzy: Analiza wyrazu twarzy może pomóc w zidentyfikowaniu emocji, takich jak zdenerwowanie, zaskoczenie czy dezorientacja.
 • Tonus głosu: Emocje mogą wpływać na ton głosu. Zbyt niski lub wysoki ton głosu może sugerować stres lub niepewność.
 • Szybkość mowy: Zbyt szybka mowa może wskazywać na nerwowość, podczas gdy powolna mowa może świadczyć o przemyślanych odpowiedziach.

Kluczowa rola kultury i indywidualności

Warto pamiętać, że wyrażanie emocji i znaczenie gestów może różnić się w zależności od kultury oraz indywidualnych cech osobowości. Coś, co w jednej kulturze może być uważane za pozytywny sygnał, w innej kulturze może być rozumiane zupełnie inaczej. 

Ponadto, nie wszyscy ludzie wyrażają swoje emocje w taki sam sposób. Dla niektórych osoby mogą być bardziej naturalne i wyraźne, podczas gdy inni mogą bardziej kontrolować swoje wyrażanie emocji.

Mądra analiza dla lepszego wyboru

Analiza języka ciała i emocji podczas rozmowy o pracę może dostarczyć dodatkowych informacji, które uzupełniają werbalną stronę komunikacji. Pracodawcy, którzy umieją czytać niewerbalne sygnały, mają lepsze szanse zrozumieć prawdziwe intencje, emocje i zachowanie kandydatów. Jednak zawsze warto zachować umiar w interpretacji, biorąc pod uwagę kulturowe różnice i indywidualne cechy osobowości. Dla kandydatów, świadomość własnych niewerbalnych sygnałów może pomóc w budowaniu pozytywnego wizerunku i lepszej prezentacji podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA