Kategorie

System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?
System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?
shutterstock
System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

Cena systemu kadrowo-płacowego

Od czego zależy cena systemu kadrowo-płacowego?

1. Wielkość firmy

System kadrowo-płacowy powinien posiadać funkcjonalności, które zaspokoją potrzeby danego przedsiębiorstwa. W przypadku mniejszych firm najczęściej wystarczy proste oprogramowanie, nie wymagające czasochłonnych dodatkowych prac programistycznych czy konfiguracyjnych przed jego uruchomieniem. Jednak im większa firma, tym większe wymagania, a co za tym idzie – konieczność szeroko pojętej parametryzacji, by dostosować system do specyficznych potrzeb. W takich przypadkach standardowe wersje oprogramowania okazują się niewystarczające i wymagają stworzenia dodatkowych modułów, by sprostać potrzebom danego przedsiębiorstwa. Oczywiście wiążę się to z większymi kosztami.

2. Liczba pracowników

Wielkość firmy jest istotnym czynnikiem wpływającym na cenę. Im więcej pracowników, tym wyższa cena. Pod uwagę należy brać dwa wymiary. Po pierwsze, liczbę użytkowników systemu, czyli pracowników działu kadrowo-płacowego pracujących na co dzień z systemem. Po drugie, liczbę pracowników, która będzie obsługiwana za pomocą systemu kadrowo-płacowego.

3. Zakres funkcjonalny

Na cenę oprogramowania wpływa jego zaawansowanie funkcjonalne. Cena systemu kadrowo-płacowego często zależy od wyboru konkretnych modułów. Z kolei szczegółowy zakres funkcjonalności w danym module uzależniony jest od oferty danego dostawcy.

4. Indywidualne rozwiązania

Jak wspominaliśmy, w przypadku małych przedsiębiorstw często wystarczą funkcje systemu kadrowo-płacowego zawarte w standardowym pakiecie. Konieczność wdrożenia dodatkowych, indywidualnych rozwiązań dotyczy głównie firm średniej wielkości oraz dużych. Dostawcy systemów kadrowo-płacowych oferują często możliwość stworzenia dedykowanych rozwiązań, by sprostać wymaganiom danego przedsiębiorstwa. Wdrożenie indywidualnych rozwiązań wymaga analizy, stworzenia projektu oraz po stworzeniu samego modułu - przeprowadzenia odpowiednich konfiguracji i testów. Innymi słowy, wymaga większych nakładów ze strony zamawiającego.

5. Zakup lub wynajem systemu kadrowo-płacowego

Cena systemu kadrowo-płacowego zależy od tego, czy zdecydujemy się na zakup licencji oprogramowania czy jej wynajem (model subskrypcyjny). Zakup licencji wiąże się z jednorazową wysoką opłatą. Z kolei w przypadku modelu subskrypcyjnego formą rozliczenia jest stały miesięczny abonament.

6. Infrastruktura IT - serwery

Cena systemu kadrowo-płacowego uzależniona jest także od tego, czy oprogramowanie będzie zainstalowane na własnych serwerach czy serwerach dostawcy. Jeśli firma posiada własną infrastrukturę IT oraz zespół pracowników do obsługi technicznej oprogramowania – dostawca może zainstalować i skonfigurować system na serwerach przedsiębiorstwa. Coraz częściej wybieranym modelem jest jednak model SaaS (Software as a Service) – model udostępniania oprogramowania w chmurze, który polega na instalacji i konfiguracji systemu kadrowo-płacowego na serwerach dostawcy. Wówczas to on jest odpowiedzialny za całościowe zarządzanie oprogramowaniem, jego sprawnym działaniem i bezpieczeństwem.

7. Usługi wdrożeniowe

Zakres usług wdrożeniowych oraz ich wycena uzależnione są od oferty danego dostawcy i stopnia skomplikowania wdrażanego systemu. Jakiego rodzaju usługi wdrożeniowe będą nam potrzebne w przypadku wdrażania systemu kadrowo-płacowego?

8. Import danych kadrowo-płacowych

W przypadku zmiany systemu HR istotne jest przeniesienie danych kadrowo-płacowych z wcześniej używanego oprogramowania. Małe firmy są w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie – mogą w tradycyjny, ręczny sposób wprowadzić wszelkie informacje do nowego systemu. Jednak w przypadku większych firm i wielości danych pracowniczych – przeniesienie tych danych bez automatyzacji – byłoby praktycznie niemożliwe.

9. Integracja z innymi systemami.

Zapewnienie integracji nowego oprogramowania kadrowo-płacowego z systemami używanymi w firmie to gwarancja sprawnego przepływu informacji i spójności danych. Przykładem jest integracja z systemem Rejestracji Czasu Pracy.

10. Szkolenia dla pracowników.

Dostawcy systemów kadrowo-płacowych często oferują szkolenia dla nowych użytkowników oprogramowania. Znając wszystkie funkcjonalności i możliwości, pracownicy działu kadr i płac mogą lepiej wykorzystywać potencjał nowego systemu.

11. Usługi serwisowe

Stała opieka serwisowa jest kluczowa dla zapewnienia ciągłości działania systemu. Opieka serwisowa obejmuje zwykle dwa aspekty. Po pierwsze, odpowiadanie na pytania użytkowników oprogramowania. Po drugie, aktualizacje i dostosowanie rozwiązań IT do ciągle zmieniających się potrzeb biznesowych, jak i przepisów prawnych – zwłaszcza w obszarze prawa pracy. Wykupienie wsparcia serwisowego nie jest zwykle wymagane. Jednak zapewnienie ciągłości pracy systemu kadrowo-płacowego w zgodzie z obowiązującymi przepisami w praktyce sprawia, że jest konieczne. Współpraca na tym polu zazwyczaj obejmuje:

 • obsługę zgłoszeń serwisowych i reakcje zgodnie z przyjętymi standardami (SLA),
 • zdalne konsultacje i szkolenia dla pracowników,
 • monitorowanie urządzeń serwerowych,
 • dostarczanie aktualizacji systemu (np. koniecznych w związku ze zmianami w przepisach prawnych),
 • rozwój oprogramowania o nowe funkcjonalności.

Jeśli firma zdecyduje się na opiekę serwisową, musi liczyć się z dodatkowymi powtarzalnymi opłatami.

Ile kosztuje system kadrowo-płacowy?

Cena systemu kadrowo-płacowego uzależniona jest od wielu czynników. To potrzeby danej firmy dyktują, jakie rozwiązania należy przyjąć, by zarządzanie kadrami i płacami przebiegało efektywnie i bezproblemowo. Im większe wymagania i im większa firma, tym wyższe koszty. Jaki budżet powinniśmy przygotować przystępując do wyboru systemu kadrowo-płacowego?

 • W przypadku małych firm (do 49 pracowników) – zakup licencji to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Alternatywą jest wynajem, który wiąże się z cykliczną opłatą na poziomie kilkuset złotych. Na usługi wdrożeniowe powinniśmy zarezerwować kilka tysięcy złotych.
 • W przypadku firm średniej wielkości (50-249 pracowników) – zakup licencji to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei wynajem wiąże się z miesięcznymi opłatami na poziomie kilku tysięcy złotych. Usługi wdrożeniowe – kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na zakup licencji – to musimy również pamiętać o rocznej umowie serwisowej. Roczna opłata z tego tytułu to zwykle 20-30 % wartości licencji.
 • W przypadku dużych firm (od 250 pracowników) – należy liczyć się z budżetem na poziomie kilkuset tysięcy złotych.
Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?