Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?
System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?
shutterstock
System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

Cena systemu kadrowo-płacowego

Od czego zależy cena systemu kadrowo-płacowego?

1. Wielkość firmy

System kadrowo-płacowy powinien posiadać funkcjonalności, które zaspokoją potrzeby danego przedsiębiorstwa. W przypadku mniejszych firm najczęściej wystarczy proste oprogramowanie, nie wymagające czasochłonnych dodatkowych prac programistycznych czy konfiguracyjnych przed jego uruchomieniem. Jednak im większa firma, tym większe wymagania, a co za tym idzie – konieczność szeroko pojętej parametryzacji, by dostosować system do specyficznych potrzeb. W takich przypadkach standardowe wersje oprogramowania okazują się niewystarczające i wymagają stworzenia dodatkowych modułów, by sprostać potrzebom danego przedsiębiorstwa. Oczywiście wiążę się to z większymi kosztami.

2. Liczba pracowników

Wielkość firmy jest istotnym czynnikiem wpływającym na cenę. Im więcej pracowników, tym wyższa cena. Pod uwagę należy brać dwa wymiary. Po pierwsze, liczbę użytkowników systemu, czyli pracowników działu kadrowo-płacowego pracujących na co dzień z systemem. Po drugie, liczbę pracowników, która będzie obsługiwana za pomocą systemu kadrowo-płacowego.

3. Zakres funkcjonalny

Na cenę oprogramowania wpływa jego zaawansowanie funkcjonalne. Cena systemu kadrowo-płacowego często zależy od wyboru konkretnych modułów. Z kolei szczegółowy zakres funkcjonalności w danym module uzależniony jest od oferty danego dostawcy.

4. Indywidualne rozwiązania

Jak wspominaliśmy, w przypadku małych przedsiębiorstw często wystarczą funkcje systemu kadrowo-płacowego zawarte w standardowym pakiecie. Konieczność wdrożenia dodatkowych, indywidualnych rozwiązań dotyczy głównie firm średniej wielkości oraz dużych. Dostawcy systemów kadrowo-płacowych oferują często możliwość stworzenia dedykowanych rozwiązań, by sprostać wymaganiom danego przedsiębiorstwa. Wdrożenie indywidualnych rozwiązań wymaga analizy, stworzenia projektu oraz po stworzeniu samego modułu - przeprowadzenia odpowiednich konfiguracji i testów. Innymi słowy, wymaga większych nakładów ze strony zamawiającego.

5. Zakup lub wynajem systemu kadrowo-płacowego

Cena systemu kadrowo-płacowego zależy od tego, czy zdecydujemy się na zakup licencji oprogramowania czy jej wynajem (model subskrypcyjny). Zakup licencji wiąże się z jednorazową wysoką opłatą. Z kolei w przypadku modelu subskrypcyjnego formą rozliczenia jest stały miesięczny abonament.

6. Infrastruktura IT - serwery

Cena systemu kadrowo-płacowego uzależniona jest także od tego, czy oprogramowanie będzie zainstalowane na własnych serwerach czy serwerach dostawcy. Jeśli firma posiada własną infrastrukturę IT oraz zespół pracowników do obsługi technicznej oprogramowania – dostawca może zainstalować i skonfigurować system na serwerach przedsiębiorstwa. Coraz częściej wybieranym modelem jest jednak model SaaS (Software as a Service) – model udostępniania oprogramowania w chmurze, który polega na instalacji i konfiguracji systemu kadrowo-płacowego na serwerach dostawcy. Wówczas to on jest odpowiedzialny za całościowe zarządzanie oprogramowaniem, jego sprawnym działaniem i bezpieczeństwem.

7. Usługi wdrożeniowe

Zakres usług wdrożeniowych oraz ich wycena uzależnione są od oferty danego dostawcy i stopnia skomplikowania wdrażanego systemu. Jakiego rodzaju usługi wdrożeniowe będą nam potrzebne w przypadku wdrażania systemu kadrowo-płacowego?

8. Import danych kadrowo-płacowych

W przypadku zmiany systemu HR istotne jest przeniesienie danych kadrowo-płacowych z wcześniej używanego oprogramowania. Małe firmy są w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie – mogą w tradycyjny, ręczny sposób wprowadzić wszelkie informacje do nowego systemu. Jednak w przypadku większych firm i wielości danych pracowniczych – przeniesienie tych danych bez automatyzacji – byłoby praktycznie niemożliwe.

9. Integracja z innymi systemami.

Zapewnienie integracji nowego oprogramowania kadrowo-płacowego z systemami używanymi w firmie to gwarancja sprawnego przepływu informacji i spójności danych. Przykładem jest integracja z systemem Rejestracji Czasu Pracy.

10. Szkolenia dla pracowników.

Dostawcy systemów kadrowo-płacowych często oferują szkolenia dla nowych użytkowników oprogramowania. Znając wszystkie funkcjonalności i możliwości, pracownicy działu kadr i płac mogą lepiej wykorzystywać potencjał nowego systemu.

11. Usługi serwisowe

Stała opieka serwisowa jest kluczowa dla zapewnienia ciągłości działania systemu. Opieka serwisowa obejmuje zwykle dwa aspekty. Po pierwsze, odpowiadanie na pytania użytkowników oprogramowania. Po drugie, aktualizacje i dostosowanie rozwiązań IT do ciągle zmieniających się potrzeb biznesowych, jak i przepisów prawnych – zwłaszcza w obszarze prawa pracy. Wykupienie wsparcia serwisowego nie jest zwykle wymagane. Jednak zapewnienie ciągłości pracy systemu kadrowo-płacowego w zgodzie z obowiązującymi przepisami w praktyce sprawia, że jest konieczne. Współpraca na tym polu zazwyczaj obejmuje:

 • obsługę zgłoszeń serwisowych i reakcje zgodnie z przyjętymi standardami (SLA),
 • zdalne konsultacje i szkolenia dla pracowników,
 • monitorowanie urządzeń serwerowych,
 • dostarczanie aktualizacji systemu (np. koniecznych w związku ze zmianami w przepisach prawnych),
 • rozwój oprogramowania o nowe funkcjonalności.

Jeśli firma zdecyduje się na opiekę serwisową, musi liczyć się z dodatkowymi powtarzalnymi opłatami.

Ile kosztuje system kadrowo-płacowy?

Cena systemu kadrowo-płacowego uzależniona jest od wielu czynników. To potrzeby danej firmy dyktują, jakie rozwiązania należy przyjąć, by zarządzanie kadrami i płacami przebiegało efektywnie i bezproblemowo. Im większe wymagania i im większa firma, tym wyższe koszty. Jaki budżet powinniśmy przygotować przystępując do wyboru systemu kadrowo-płacowego?

 • W przypadku małych firm (do 49 pracowników) – zakup licencji to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Alternatywą jest wynajem, który wiąże się z cykliczną opłatą na poziomie kilkuset złotych. Na usługi wdrożeniowe powinniśmy zarezerwować kilka tysięcy złotych.
 • W przypadku firm średniej wielkości (50-249 pracowników) – zakup licencji to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei wynajem wiąże się z miesięcznymi opłatami na poziomie kilku tysięcy złotych. Usługi wdrożeniowe – kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na zakup licencji – to musimy również pamiętać o rocznej umowie serwisowej. Roczna opłata z tego tytułu to zwykle 20-30 % wartości licencji.
 • W przypadku dużych firm (od 250 pracowników) – należy liczyć się z budżetem na poziomie kilkuset tysięcy złotych.
PODATKI 2023
PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 202.

Z wersją PREMIUM oszczędzasz 100 zł!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Umowa o pracę
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Najpopularniejszym sposobem zawierania stosunku pracy jest:
  powołanie
  mianowanie
  umowa o pracę
  spółdzielcza umowa o pracę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezrobocie w październiku 2022. Znamy dane GUS
  Bezrobocie w Polsce. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu października 2022 roku.
  Podróże służbowe 2023 - diety krajowe i zagraniczne
  Podróże służbowe - diety krajowe i zagraniczne w 2023 roku. Jak zmienią się wysokości diet dla podróży służbowych?
  Wyhamowanie wzrostu płac z powodu spowolnienia gospodarczego
  Spowolnienie gospodarcze przełoży się na wyhamowanie wzrostu płac - powiedział PAP ekspert ds. rynku pracy PKO Banku Polskiego Kamil Pastor. Według niego sygnały o masowych zwolnieniach w firmach nie znajdują uzasadnienia w danych.
  Aktywność zawodowa 2023
  Czy w 2023 roku bon na zasiedlenie będzie należał się każdemu? Jakie są zasady działania Centralnej Bazy Ofert Pracy (CBOP)? Czym są i jak będą funkcjonowały od 2023 roku Ochotnicze Hufce Pracy (OHP)?
  Stres w pracy - standardy pracodawców
  Stres w pracy. Warunki pracy oraz zasady, którymi powinni kierować się pracodawcy i pracownicy określa prawo pracy. Jednak oprócz przepisów, pracodawcy mogą stosować dodatkowe standardy, poprawiające komfort pracy i zmniejszające poziom stresu wśród zatrudnionych. Przedstawiamy 24 zasady, którymi warto się kierować, prowadząc firmę.
  Załóż konto sam lub upoważnij swoja księgową
  Każda osoba prowadząca działalność musi mieć swoje konto na platformie internetowej PUE ZUS. Nie trzeba go jednak zakładać osobiście gdyż może to zrobić posiadający upoważnienie – pełnomocnik.
  Program WorldSkills pomaga młodym ludziom zdobyć kompetencje
  SkillsPoland Gdańsk 2022 to miejsce, gdzie edukacja spotyka się z biznesem, aby rozmawiać o tym, jak kształcić młodych ludzi pod kątem nowych kompetencji, których wymaga współczesny rynek pracy – mówił dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) podczas otwarcia Mistrzostw Polski Umiejętności Branżowych SkillsPoland Gdańsk 2022.
  Innowacyjne biuro przyciąga talenty
  Co muszą zaoferować szefowie, aby ich podwładni chętniej pracowali w firmie niż w domowym zaciszu? Więcej przestrzeni do kreatywnego myślenia i zacieśniania więzi - pisze piątkowy "Puls Biznesu".
  Umowa zlecenia 2023
  Umowa zlecenie - czy w 2023 roku będą zmiany? Czym umowa zlecenia różni się od stosunku pracy? Czy umowy zlecenia będą oskładkowane w 2023 roku?
  Urlop okolicznościowy 2023
  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2023 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2023 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?
  ZUS: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych stabilny ale deficytowy
  W latach 2023–2027 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nadal pozostanie deficytowy, co oznacza konieczność dalszego zasilania go m.in. dotacją z budżetu. Najbardziej deficytowy będzie fundusz emerytalny.
  Urlop bezpłatny 2023
  Czy w 2023 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?
  Zwiększanie zaangażowania dorosłych w uczenie się przez całe życie
  Z przeprowadzonego przez Instytut Badań Edukacyjnych badania „Ścieżki edukacyjne uczących się dorosłych w Polsce” wynika, że uczący się dorośli stosunkowo rzadko kierują się czystą pasją uczenia się, angażując się w różnego rodzaju aktywności edukacyjne (np. studia, kursy lub uczenie się samodzielne). Dla wielu źródłem motywacji są natomiast różnorodne korzyści pozwalające realizować inne ważne dla nich życiowe cele i dążenia.
  Projekt rozporządzenia: dziewięć nowych zawodów w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
  Wprowadzenie dziewięciu nowych zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego zakłada skierowany do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie szkolnictwa branżowego.
  Brak zgody konsumenta nie odstrasza polskich telemarketerów
  Telemarketerzy potrafią być prawdziwym utrapieniem dla wielu osób. Nawet wtedy, gdy deklarujemy brak zgody na otrzymywanie połączeń, wielokrotnie próbują nawiązać kontakt. Konsumentów miały przed tym chronić zapisy m.in. RODO oraz Ustawy Prawo Telekomunikacyjne, jednak według raportu „Polacy w cyberprzestrzeni – Czy jesteśmy świadomi cyberataków?” przygotowanego przez agencję Procontent Communication, aż 37% Polaków otrzymywało ponowne telefony od telemarketerów, pomimo prośby o wykreślenie ich z listy telemarketingowej.
  Work-life balance w 2023 r. Co czeka pracodawców?
  Work-life balance w Polsce. W 2023 roku rozpocznie się proces wdrażania unijnej dyrektywy w tym zakresie. Pracodawco, sprawdź, co Cię czeka!
  ZPP: Stanowisko do projektu ustawy o aktywności zawodowej
  Ustawa o aktywności zawodowej: nowe propozycje w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie stanowią istotnego wzmocnienia rozwiązań w obszarze edukacji cyfrowej czy wykorzystania cyfrowych narzędzi związanych z rozwojem kompetencji pracowników;
  Dofinansowanie wynagrodzeń dla domów pomocy społecznej
  Domy pomocy społecznej (DPS) oraz jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej (WRiPZ) uzyskały nowe wsparcie w ramach zatrudnienia osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy. Prześledziliśmy, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać takie dofinansowanie.
  Liczba naruszeń praw pracowników wzrosła o prawie 6 tysięcy w ciągu roku
  Liczba naruszeń praw pracowników wyniosła w 2021 r. ponad 42 tys. i była o prawie 6 tys. większa niż w 2020 r. – informuje Personnel Service na podstawie danych PIP. Eksperci firmy radzą, jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę.
  Co piąty pracownik zmęczony jeszcze przed pracą [RAPORT]
  Jak wynika z najnowszego raportu Benefit Systems, co piąty pracujący w Polsce przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się zmęczony jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a co dziesiąty deklaruje mniejsze zaangażowanie w obowiązki służbowe.
  Konkurs dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpieczeństwo, Zdrowie i Dobrostan Rodziny w Gospodarstwie Rolnym” rozstrzygnięty
  21 listopada Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandry Hadzik dokonała wyboru najlepszych, spośród 92 zgłoszonych, filmów czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero”. Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  Konstytucyjna ochrona pracy
  Dwa obszerne bloki informacyjne dotyczące problemów wynikających z różnych form zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej omówili przedstawicie Państwowej Inspekcji Pracy na plenarnym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy.
  Wezwania z PFR do podpisania umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS
  Wezwania z PFR do podpisania umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS. Komunikat ZUS.
  Giełda Pracy Uniwersytetu Szczecińskiego potrwa do piątku
  Ponad 50 pracodawców bierze udział w 15. Giełdzie Pracy na Uniwersytecie Szczecińskim. W jej ramach odbywają się m.in. spotkania, debaty, Webinary i warsztaty. Część wydarzeń odbywa się online.
  ZUS w Dzierżoniowie – rozwiązania na miarę XXII wieku
  Nowoczesny, rozbudowany, w pełni przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami taki jest budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Dzierżoniowie. Po kilkunastomiesięcznej przerwie ZUS wraca do swojej stałej siedziby przy ulicy Andresa 6A. Oficjalne otwarcie już w najbliższy poniedziałek 28 listopada.