reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Prace budowlane nocą

Prace budowlane nocą

Mamy firmę budowlaną. Specyfika tej pracy wymaga, aby czasem prowadzić prace w nocy. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby było to bezpieczne?

W przypadku wykonywania w porze nocnej pracy na budowie, pracodawca powinien zapewnić pracownikom oświetlenie terenu budowy sztucznym światłem.

Pracodawca obowiązany jest zapewnić oświetlenie elektryczne w porze nocnej lub jeżeli oświetlenie dzienne jest niewystarczające we wszystkich miejscach na terenie zakładu pracy, w których mogą przebywać pracownicy. Warto podkreślić, że instalacje i urządzenia elektryczne powinny być tak wykonane i eksploatowane, aby nie narażały pracowników na:

  • porażenie prądem elektrycznym,
  • przepięcia atmosferyczne,
  • szkodliwe oddziaływanie pól elektromagnetycznych

oraz nie stanowiły zagrożenia, pożarowego, wybuchowego i nie powodowały innych szkodliwych skutków.

Oświetlenie robót

Wymagania dotyczące oświetlenia określają Polskie Normy. W przypadku wykonywania w porze nocnej pracy na budowie, pracodawca powinien zapewnić pracownikom oświetlenie terenu budowy sztucznym światłem. Do tego celu stosuje się przenośne źródła światła (halogeny, reflektory), jeżeli swoją konstrukcją, obudową czy sposobem zasilania, nie będą stwarzać zagrożenia porażenia prądem elektrycznym. Punkty świetlne powinny zostać zamontowane na słupach, masztach lub wieżach, czyli w taki sposób, aby umożliwić odczytanie tablic i znaków ostrzegawczych oraz znaków sygnalizacji ruchu na terenie budowy. Takie słupy powinny mieć wysokość od 3 do 20 m oraz wysięgniki o długości do 3 m. Do oświetlenia terenów zewnętrznych przez krótki okres czasu, np. podczas montażu urządzeń korzysta się ze statywów.

Żurawie, maszty lub inne wysokie konstrukcje powinny być o zmroku i w porze nocnej na najwyższych punktach oświetlone światłem pozycyjnym koloru czerwonego. Słupy z punktami świetlnymi na drogach znajdujących się na placu budowy powinny być rozmieszczone wzdłuż dróg, na ich skrzyżowaniach lub rozgałęzieniach.

Na łukach dróg, przy jednostronnym oświetleniu, słupy należy ustawiać po stronie zewnętrznej łuku. Oświetlenie terenu budowy powinno być tak zaprojektowane, aby pracownicy mogli swobodnie poruszać się po całym obszarze oraz aby widzieli wyraźnie przedmioty podczas wykonywania prac. Warto podkreślić, iż montaż oświetlenia na placu budowy nie wymaga zgłoszenia ani tym bardziej uzyskania pozwolenia na budowę.

Wykonywanie pracy w nocy

Kodeks pracy dopuszcza wykonanie pracy w nocy. Pora ta obejmuje 8 godzin pomiędzy godzinami 21.00 a 7.00. Czas trwania pory nocnej powinien zostać określony w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym i nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, wówczas o porze nocnej powinien poinformować pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia z nim umowy o pracę. Należy podkreślić, iż na wykonanie pracy w porze nocnej nie są wymagane specjalne zezwolenia. Pracodawca ustala godziny pracy w porze nocnej oraz rodzaj prac, które mogą być wykonane w nocy, zapewnia warunki bezpieczeństwa oraz oświetlenie zapewniające dobrą widoczność podczas wykonywania pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 3, art. 1517 Kodeksu pracy,
  • § 10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • PN-EN 12464-2008 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 2: Miejsca pracy na zewnątrz.

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama