REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec obowiązku noszenia maseczek - czy dla wszystkich?

Ryszard Szefler
Regionalny Kierownik Sprzedaży kategorii Środków Ochrony Indywidualnej MILWAUKEE® w Europie Środkowej i Wschodniej, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy
Koniec obowiązku noszenia maseczek a bezpieczeństwo pracy - czy dotyczy wszystkich?
Koniec obowiązku noszenia maseczek a bezpieczeństwo pracy - czy dotyczy wszystkich?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Koniec obowiązku noszenia maseczek - czy dotyczy wszystkich? Co wiemy o ochronie pracowników w kontekście półmasek przeciwpyłowych FFP1, FFP2 i FFP3?

Koniec obowiązku noszenia maseczek

Pandemia okazała się sprawdzianem dla producentów środków ochrony indywidualnej, w tym masek ochronnych. Chociaż powszechny obowiązek zakrywania nosa i ust został zniesiony, to dzienna liczba zakażeń Covid wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Pozostaje więc pytanie, czy ze względów bezpieczeństwa nie warto stosować maseczek, w sytuacjach i miejscach, które sprzyjają możliwości zakażenia.

REKLAMA

Autopromocja

28 marca 2022 roku zniesiono obowiązek noszenia maseczek, za wyjątkiem podmiotów leczniczych. Jednocześnie w miejscach dużych skupisk ludzkich minister zdrowia rekomenduje dalsze zakrywanie nosa i ust. Warto zwrócić uwagę, że pomimo braku obowiązku noszenia maseczek, to – co istotne – ogólna wiedza społeczeństwa na ten temat znacznie się poprawiła. Coraz więcej osób rozumie istotę i sposób funkcjonowania półmasek filtrujących, zwraca uwagę na kwestie regulacyjne i oznakowanie produktów. Wielu z nas doceniło również aspekty ergonomiczne, na przykład poprawę komfortu użytkowania dzięki zaworom oddechowym stosowanym w półmaskach filtrujących, które m.in. zapobiegają szybkiemu zawilgoceniu półmaski i zmniejszają opór wydechu. Jednocześnie – szczególnie osoby noszące okulary, mające problem z ich zaparowywaniem podczas noszenia maseczek – dostrzegły, jak istotny jest ich dobór i właściwe zakładanie.

Ochrona pracowników - półmaski FFP2 i FFP3

Półmaski FFP2 czy FFP3, które to były rekomendowane przez WHO dla pracowników służby zdrowia jako jeden z elementów ochrony przed wirusem, w praktyce stosowane są na co dzień do ochrony przed pyłami, aerozolami cząstek stałych i aerozolami ciekłymi. Z tego powodu często są na co dzień używane jako środek ochrony indywidualnej w przemyśle, przy różnego rodzaju pracach, w sytuacjach gdy stężenie tlenu jest większe niż 17 proc. objętości i/lub maksymalne stężenie substancji w powietrzu jest mniejsze niż 1 proc. objętości.

Półmaski przeciwpyłowe FFP1

Półmaski FFP1 o skuteczności filtracji 80 proc. przeznaczone są do ochrony układu oddechowego przed aerozolami ze stałą lub ciekłą fazą rozproszoną, np. nietoksycznym pyłem, dymem, mgłą, o ile stężenie fazy rozproszonej tych aerozoli nie przekroczy 4xNDS. Z kolei półmaski FFP2 o skuteczności filtracji 94 proc. stosowane są w celu ochrony przed pyłami, aerozolami cząstek stałych i aerozolami ciekłymi, o stężeniu do 10xNDS, a FFP3 o skuteczności filtracji 99 proc. do ochrony przed pyłami, aerozolami cząstek stałych i aerozolami ciekłymi, o stężeniu do 30xNDS.

Przykładowo, FFP1 sprawdzają się podczas prac remontowo-budowlanych jako półmaski przeciwpyłowe, a FFP2 – w zakładach przemysłowych, w których przekraczane są dozwolone stężenia takich substancji jak dym, pyły czy aerozole. Niemniej często pracownicy – a niestety również pracodawcy – nie podchodzili z powagą do obowiązku regularnego stosowania półmasek. Jednak z obserwacji widzę, że doświadczenie pandemii wśród wielu osób zbudowało świadomość, jak ważne jest nie tylko stosowanie półmasek w miejscu pracy, zgodnie z zaleceniami, ale również – dbanie o ich właściwą higienę, zgodność ze standardami i dobór z uwzględnieniem jakości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maski medyczne i środki ochrony indywidualnej - nadzór rynku

Napływ wielu produktów z różnych źródeł, które w praktyce nie zawsze były poddawane obowiązkowemu procesowi certyfikacji lub nie były nadzorowane przez uprawnione jednostki notyfikowane podczas pandemii, szczególnie na samym jej początku, wymagało wzmożonej weryfikacji pod kątem zgodności z wymaganiami dotyczącymi oceny zgodności z obowiązującymi normami europejskimi. Wprowadzane do obrotu maski medyczne powinny spełniać wymagania Rozporządzenia PEiR (UE) 2017/745 oraz normy EN 14683:2019+AC:2019, a w przypadku środków ochrony indywidualnej Rozporządzenia PEiR (UE) 2016/425 oraz normy dla półmasek filtrujących – EN 149:2001+A1:2009.

Niejednokrotnie organy nadzoru m.in. KAS czy Wojewódzcy Inspektorzy Inspekcji Handlowej wychwytywały produkty niespełniające wymagań systemu oceny zgodności. Miałem osobiście okazję prowadzić warsztaty przygotowujące organy nadzoru rynku do kontroli. Uważam, że ważne jest, że działania w zakresie kontroli i weryfikacji środków ochrony indywidualnej prowadzone są przez organy nadzoru zarówno w granicach UE, jak i u producentów, w sieciach dystrybucji oraz w miejscach pracy przez PIP.

Podsumowanie

Chociaż mam nadzieję, że pandemia nie wymusi na nas powrotu do powszechnego obowiązku noszenia maseczek, to jednak wierzę, że nauczeni doświadczeniem, sięgając po ochronę dróg oddechowych w pracy czy w innych miejscach publicznych, będziemy bardziej świadomi w zakresie dobieranych rozwiązań oraz sposobu ich zakładania i noszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

REKLAMA

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

REKLAMA

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA