Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec obowiązku noszenia maseczek - czy dla wszystkich?

Ryszard Szefler
Regionalny Kierownik Sprzedaży kategorii Środków Ochrony Indywidualnej MILWAUKEE® w Europie Środkowej i Wschodniej, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy
Koniec obowiązku noszenia maseczek a bezpieczeństwo pracy - czy dotyczy wszystkich?
Koniec obowiązku noszenia maseczek a bezpieczeństwo pracy - czy dotyczy wszystkich?
shutterstock
Koniec obowiązku noszenia maseczek - czy dotyczy wszystkich? Co wiemy o ochronie pracowników w kontekście półmasek przeciwpyłowych FFP1, FFP2 i FFP3?

Koniec obowiązku noszenia maseczek

Pandemia okazała się sprawdzianem dla producentów środków ochrony indywidualnej, w tym masek ochronnych. Chociaż powszechny obowiązek zakrywania nosa i ust został zniesiony, to dzienna liczba zakażeń Covid wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Pozostaje więc pytanie, czy ze względów bezpieczeństwa nie warto stosować maseczek, w sytuacjach i miejscach, które sprzyjają możliwości zakażenia.

28 marca 2022 roku zniesiono obowiązek noszenia maseczek, za wyjątkiem podmiotów leczniczych. Jednocześnie w miejscach dużych skupisk ludzkich minister zdrowia rekomenduje dalsze zakrywanie nosa i ust. Warto zwrócić uwagę, że pomimo braku obowiązku noszenia maseczek, to – co istotne – ogólna wiedza społeczeństwa na ten temat znacznie się poprawiła. Coraz więcej osób rozumie istotę i sposób funkcjonowania półmasek filtrujących, zwraca uwagę na kwestie regulacyjne i oznakowanie produktów. Wielu z nas doceniło również aspekty ergonomiczne, na przykład poprawę komfortu użytkowania dzięki zaworom oddechowym stosowanym w półmaskach filtrujących, które m.in. zapobiegają szybkiemu zawilgoceniu półmaski i zmniejszają opór wydechu. Jednocześnie – szczególnie osoby noszące okulary, mające problem z ich zaparowywaniem podczas noszenia maseczek – dostrzegły, jak istotny jest ich dobór i właściwe zakładanie.

Ochrona pracowników - półmaski FFP2 i FFP3

Półmaski FFP2 czy FFP3, które to były rekomendowane przez WHO dla pracowników służby zdrowia jako jeden z elementów ochrony przed wirusem, w praktyce stosowane są na co dzień do ochrony przed pyłami, aerozolami cząstek stałych i aerozolami ciekłymi. Z tego powodu często są na co dzień używane jako środek ochrony indywidualnej w przemyśle, przy różnego rodzaju pracach, w sytuacjach gdy stężenie tlenu jest większe niż 17 proc. objętości i/lub maksymalne stężenie substancji w powietrzu jest mniejsze niż 1 proc. objętości.

Półmaski przeciwpyłowe FFP1

Półmaski FFP1 o skuteczności filtracji 80 proc. przeznaczone są do ochrony układu oddechowego przed aerozolami ze stałą lub ciekłą fazą rozproszoną, np. nietoksycznym pyłem, dymem, mgłą, o ile stężenie fazy rozproszonej tych aerozoli nie przekroczy 4xNDS. Z kolei półmaski FFP2 o skuteczności filtracji 94 proc. stosowane są w celu ochrony przed pyłami, aerozolami cząstek stałych i aerozolami ciekłymi, o stężeniu do 10xNDS, a FFP3 o skuteczności filtracji 99 proc. do ochrony przed pyłami, aerozolami cząstek stałych i aerozolami ciekłymi, o stężeniu do 30xNDS.

Przykładowo, FFP1 sprawdzają się podczas prac remontowo-budowlanych jako półmaski przeciwpyłowe, a FFP2 – w zakładach przemysłowych, w których przekraczane są dozwolone stężenia takich substancji jak dym, pyły czy aerozole. Niemniej często pracownicy – a niestety również pracodawcy – nie podchodzili z powagą do obowiązku regularnego stosowania półmasek. Jednak z obserwacji widzę, że doświadczenie pandemii wśród wielu osób zbudowało świadomość, jak ważne jest nie tylko stosowanie półmasek w miejscu pracy, zgodnie z zaleceniami, ale również – dbanie o ich właściwą higienę, zgodność ze standardami i dobór z uwzględnieniem jakości.

Maski medyczne i środki ochrony indywidualnej - nadzór rynku

Napływ wielu produktów z różnych źródeł, które w praktyce nie zawsze były poddawane obowiązkowemu procesowi certyfikacji lub nie były nadzorowane przez uprawnione jednostki notyfikowane podczas pandemii, szczególnie na samym jej początku, wymagało wzmożonej weryfikacji pod kątem zgodności z wymaganiami dotyczącymi oceny zgodności z obowiązującymi normami europejskimi. Wprowadzane do obrotu maski medyczne powinny spełniać wymagania Rozporządzenia PEiR (UE) 2017/745 oraz normy EN 14683:2019+AC:2019, a w przypadku środków ochrony indywidualnej Rozporządzenia PEiR (UE) 2016/425 oraz normy dla półmasek filtrujących – EN 149:2001+A1:2009.

Niejednokrotnie organy nadzoru m.in. KAS czy Wojewódzcy Inspektorzy Inspekcji Handlowej wychwytywały produkty niespełniające wymagań systemu oceny zgodności. Miałem osobiście okazję prowadzić warsztaty przygotowujące organy nadzoru rynku do kontroli. Uważam, że ważne jest, że działania w zakresie kontroli i weryfikacji środków ochrony indywidualnej prowadzone są przez organy nadzoru zarówno w granicach UE, jak i u producentów, w sieciach dystrybucji oraz w miejscach pracy przez PIP.

Podsumowanie

Chociaż mam nadzieję, że pandemia nie wymusi na nas powrotu do powszechnego obowiązku noszenia maseczek, to jednak wierzę, że nauczeni doświadczeniem, sięgając po ochronę dróg oddechowych w pracy czy w innych miejscach publicznych, będziemy bardziej świadomi w zakresie dobieranych rozwiązań oraz sposobu ich zakładania i noszenia.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook za 98 zł
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Święta i dni wolne od pracy w Polsce
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Dniami wolnymi od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są:
  poniedziałki
  środy
  piątki
  niedziele
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
  Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
  KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
  Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
  Praca zdalna – przepisy i technologia
  Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
  Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
  Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
  90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
  Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
  Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
  Jedną z planowanych zmian w Kodeksie pracy jest umożliwienie pracodawcom prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie rozwiązania zaproponował Rząd w projekcie ustawy?
  Osadzeni pracują
  "Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.
  Dekada z PUE
  Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.
  Analiza potrzeb pracowników jako baza pod wdrożenie nowego modelu pracy w firmie
  Komentarz Doroty Osieckiej, Partner w Colliers i Dyrektor platformy Colliers Define.
  Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
  Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
  Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
  Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
  Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?
  Więcej kobiet z wykształceniem wyższym niż mężczyzn
  Na 52 proc. kobiet z wykształceniem wyższym w wieku 25-35 lat przypada 32 proc. mężczyzn z wyższym wykształceniem - przekłada się na proces tworzenia nowych rodzin.
  Urlop ojcowski ma zostać przedłużony
  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopu ojcowskiego. Na jakim etapie jest projekt ustawy?
  Jaka jest kondycja finansowa FUS?
  Wskaźniki makroekonomiczne okazały się lepsze, niż przewidywali ekonomiści. Pozytywnie wpłynęło to także na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności FUS do wypłaty świadczeń.
  Zmiany w Kodeksie pracy. Kto skorzysta?
  Jakie zmiany przewiduje nowa wersja rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy?
  Niedziela handlowa – lipiec 2022
  Lipiec 2022 ma 5 niedziel. Czy 3 lipca, 10 lipca, 17 lipca, 24 lipca lub 31 lipca to niedziela handlowa? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?
  E-ZLA do kontroli
  Tylko w I kwartale 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku skontrolował ponad 9 tys. zwolnień lekarskich, z czego zakwestionowanych zostało prawie 600 e-ZLA na kwotę 407 tys. zł. W analogicznym czasie w całej Polsce przeprowadzonych zostało 100,4 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.
  Polacy rzadziej na L4
  W 2021 r. chorowaliśmy znacznie rzadziej w porównaniu z dwoma wcześniejszymi latami mimo pandemii Covid-19. To dobre wieści dla pracodawców – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”.
  Wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia w Kodeksie pracy
  Z badań i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że konieczne jest wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia – powiedziała w czwartek w TVP 1 szefowa ministerstwa rodziny i pracy Marlena Maląg, odnosząc się do procedowanego w Sejmie projektu noweli Kodeksu pracy.
  Przepisy o pracy zdalnej w Sejmie
  Na obecnym posiedzeniu Sejm zajmuje się m.in. przepisami dotyczącymi pracy zdalnej, a także obywatelskim projektem liberalizującym przepisy dotyczące aborcji. Ponadto przysięgę złożył wybrany na drugą kadencję prezes NBP Adam Glapiński.
  Lipcowe wynagrodzenia a nowelizacja Polskiego Ładu
  Zmiany w Polskim Ładzie wchodzą w życie 1 lipca 2022 roku, a wśród nich oczekiwana obniżka podatku PIT z 17% do 12%. Wielu podatników zastanawia się z tej okazji, czy w lipcowej wypłacie zostanie rozliczona nadwyżka podatku dochodowego opłaconego za okres od 1 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku.
  Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce na niskim poziomie - potrzebne zmiany
  Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 32 proc. i jest to bardzo słaby wynik jak na Europę - wskazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał, bierność osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynika m.in. z "pułapki świadczeniowej".
  Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji wśród młodych ludzi, to wyzwania rynku pracy
  Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wskazywał, że największe wyzwania na rynku pracy, to podnoszenie kompetencji i kwalifikacji w przygotowaniu młodych ludzi do pracy. Dodatkowym wyzwaniem jest też brak rąk do pracy w branżach, w których zatrudniano pracowników z Ukrainy.