| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Zasiłki > Zasiłek chorobowy po utracie pracy

Zasiłek chorobowy po utracie pracy

Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego nie tylko w czasie zatrudnienia. W określonych przypadkach. Warto sprawdzić, kiedy były pracownik ma prawo do zasiłku. 

Co do zasady pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy w czasie trwania stosunku pracy. W niektórych przypadkach takie prawo ma po rozwiązaniu umowy o pracę.

Po pierwsze były pracownik ma prawo do zasiłku, jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w czasie zatrudnienia i trwa po ustaniu. Po drugie prawo do zasiłku istnieje, kiedy choroba nastąpiła po rozwiązaniu umowy o pracę.

Prawo do zasiłku chorobowego nie jest uzależnione od przyczyny rozwiązania umowy o pracę.

Choroba w czasie pracy

Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Trwa ono od momentu podpisania umowy o pracę, do dnia jej rozwiązania. Oznacza to, że rozwiązanie umowy powoduje utratę ubezpieczenia. Jednak nie jest to jednoznaczne z utratą prawa do zasiłku chorobowego po utracie zatrudnienia.

Osoba ma prawo do zasiłku z powodu choroby, jeśli powstała w czasie trwania umowy o pracę i trwa nadal. W czasie trwania stosunku pracy zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca. Po ustaniu stosunku pracy, a dalszej chorobie zasiłek wypłaca ZUS. Dokładnie wypłaca go oddział ZUS właściwy według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku.

Zobacz: Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Niezdolność po rozwiązaniu umowy

Co się dzieje, w przypadku, kiedy osoba zachorowała już po rozwiązaniu umowy o pracę. Ma ona prawo do zasiłku chorobowego. Jest jednak warunek. Osoba otrzyma zasiłek, jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia. Ponadto niezdolność taka musi trwać bez przerwy co najmniej 30 dni.

Prawo do wystąpienia o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia ma też osoba, która stała się niezdolna do pracy, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zatrudnienia. Ten przypadek dotyczy jednak chorób:

  • zakaźnych, których okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni,
  • innych chorób, których objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni.

Zobacz serwis: Badania lekarskie

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do zasiłku chorobowego nie jest uzależnione od przyczyny rozwiązania umowy o pracę.
Prawo do zasiłku chorobowego nie jest uzależnione od przyczyny rozwiązania umowy o pracę.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »