REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasiłek chorobowy po utracie pracy

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Prawo do zasiłku chorobowego nie jest uzależnione od przyczyny rozwiązania umowy o pracę.
Prawo do zasiłku chorobowego nie jest uzależnione od przyczyny rozwiązania umowy o pracę.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego nie tylko w czasie zatrudnienia. W określonych przypadkach. Warto sprawdzić, kiedy były pracownik ma prawo do zasiłku. 

Co do zasady pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy w czasie trwania stosunku pracy. W niektórych przypadkach takie prawo ma po rozwiązaniu umowy o pracę.

Autopromocja

Po pierwsze były pracownik ma prawo do zasiłku, jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w czasie zatrudnienia i trwa po ustaniu. Po drugie prawo do zasiłku istnieje, kiedy choroba nastąpiła po rozwiązaniu umowy o pracę.

Prawo do zasiłku chorobowego nie jest uzależnione od przyczyny rozwiązania umowy o pracę.

Choroba w czasie pracy

Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Trwa ono od momentu podpisania umowy o pracę, do dnia jej rozwiązania. Oznacza to, że rozwiązanie umowy powoduje utratę ubezpieczenia. Jednak nie jest to jednoznaczne z utratą prawa do zasiłku chorobowego po utracie zatrudnienia.

Osoba ma prawo do zasiłku z powodu choroby, jeśli powstała w czasie trwania umowy o pracę i trwa nadal. W czasie trwania stosunku pracy zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca. Po ustaniu stosunku pracy, a dalszej chorobie zasiłek wypłaca ZUS. Dokładnie wypłaca go oddział ZUS właściwy według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku.

Zobacz: Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezdolność po rozwiązaniu umowy

Co się dzieje, w przypadku, kiedy osoba zachorowała już po rozwiązaniu umowy o pracę. Ma ona prawo do zasiłku chorobowego. Jest jednak warunek. Osoba otrzyma zasiłek, jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia. Ponadto niezdolność taka musi trwać bez przerwy co najmniej 30 dni.

Prawo do wystąpienia o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia ma też osoba, która stała się niezdolna do pracy, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zatrudnienia. Ten przypadek dotyczy jednak chorób:

  • zakaźnych, których okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni,
  • innych chorób, których objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni.

Zobacz serwis: Badania lekarskie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

REKLAMA

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

REKLAMA