Zasiłek chorobowy po utracie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy w czasie trwania stosunku pracy. W niektórych przypadkach takie prawo ma po rozwiązaniu umowy o pracę.
REKLAMA
Po pierwsze były pracownik ma prawo do zasiłku, jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w czasie zatrudnienia i trwa po ustaniu. Po drugie prawo do zasiłku istnieje, kiedy choroba nastąpiła po rozwiązaniu umowy o pracę.
Prawo do zasiłku chorobowego nie jest uzależnione od przyczyny rozwiązania umowy o pracę.
Choroba w czasie pracy
Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Trwa ono od momentu podpisania umowy o pracę, do dnia jej rozwiązania. Oznacza to, że rozwiązanie umowy powoduje utratę ubezpieczenia. Jednak nie jest to jednoznaczne z utratą prawa do zasiłku chorobowego po utracie zatrudnienia.
Osoba ma prawo do zasiłku z powodu choroby, jeśli powstała w czasie trwania umowy o pracę i trwa nadal. W czasie trwania stosunku pracy zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca. Po ustaniu stosunku pracy, a dalszej chorobie zasiłek wypłaca ZUS. Dokładnie wypłaca go oddział ZUS właściwy według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku.
Zobacz: Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?
Niezdolność po rozwiązaniu umowy
Co się dzieje, w przypadku, kiedy osoba zachorowała już po rozwiązaniu umowy o pracę. Ma ona prawo do zasiłku chorobowego. Jest jednak warunek. Osoba otrzyma zasiłek, jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia. Ponadto niezdolność taka musi trwać bez przerwy co najmniej 30 dni.
Prawo do wystąpienia o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia ma też osoba, która stała się niezdolna do pracy, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zatrudnienia. Ten przypadek dotyczy jednak chorób:
- zakaźnych, których okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni,
- innych chorób, których objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni.
Zobacz serwis: Badania lekarskie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat