REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, za każdy dzień, nie wyłączając dni wolnych od racy.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, za każdy dzień, nie wyłączając dni wolnych od racy.

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy po okresie pobierania zasiłku chorobowego nadal będziemy niezdolni do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie przez nas zdolności do pracy, możemy ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Przy poważnych problemach zdrowotnych może się zdarzyć, że okres 182 dni, przez jaki przysługuje nam zasiłek chorobowy nie pozwala nam wrócić do zdrowia. W przypadku dalej trwającej niezdolności do pracy przepisy przewidują przyznanie prawa do świadczenia pieniężnego na dłuższy okres.

REKLAMA

Autopromocja

O potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Ubezpieczony, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a jego dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, może ubiegać się przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, za każdy dzień, nie wyłączając dni wolnych od racy. Maksymalny okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego to 12 miesięcy (360 dni).

Zobacz: Zasiłek chorobowy po utracie pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, świadczenie przysługuje nam z tytułu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu.

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

W celu przyznania i wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego musimy złożyć następujące dokumenty

  • wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na druku ZUS Np-7,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego na druku ZUS N-9,
  • wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku ZUS N-10. Dokument ten nie jest wymagany jeśli wniosek składa ubezpieczony będący osobą prowadzącą pozarolniczą działalność,
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub karta wypadku, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy,
  • decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez inspektora sanitarnego, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest chorobą zawodową,
  • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 w przypadku pracownika albo ZUS Z-3a w przypadku innego ubezpieczonego niż pracownik,
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub karta wypadku, jeżeli niezdolność· do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy,
  • decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez inspektora sanitarnego, jeżeli niezdolność· do pracy spowodowana jest chorobą zawodową,
  • jeżeli wnioskujemy o świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu tytułu do ubezpieczeń musimy załączyć oświadczenie o nie ustaleniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, o zaprzestaniu i niepodjęciu działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniem chorobowym lub ubezpieczeniem wypadkowym albo dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, o nie podleganiu obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników, na druku ZUS Z-10.

Wniosek składamy w jednostce ZUS właściwej ze względu na siedzibę naszego płatnika składek

Świadczenie rehabilitacyjne zostanie nam wypłacone w terminie 60 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o świadczenie, jeżeli po przebadaniu lekarz orzecznik ZUS stwierdzi taką konieczność.

Świadczenie w jakiej wysokości

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy. Miesiąc trwa 30 dni. Wysokość świadczenia jest uzależniona od wysokości poprzedzającego to świadczenie zasiłku.

Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane w wysokości:

  • 90% wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90 dni pobierania świadczenia,
  • 75% wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,
  • 100% tego wynagrodzenia, jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia podlega waloryzacji od pierwszego dnia okresu, na który świadczenie zostało przyznane.

Zobacz serwis: Wypadki w pracy

Aby zatem ustalić podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, należy:

  • ustalić podstawę wymiaru pobieranego wcześniej zasiłku chorobowego,
  • przeliczyć tą podstawę według wskaźnika waloryzacji obowiązującego w danym kwartale,
  • ustalić wysokość świadczenia na 75, 90 lub 100% zwaloryzowanej podstawy wymiaru, w zależności od sytuacji ubezpieczonego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?

ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 r.

Większość emerytów otrzymało już podwyżkę świadczeń emerytalnych. ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 roku. Jeden z nich jest już jutro - w piątek 20 marca.

Jakiego poziomu języka angielskiego wymaga się od stażysty, a jakiego od prezesa? [Oferty pracy]

Język angielski wymagany jest w większości ofert pracy. Zwykle nie dotyczy tylko pracy fizycznej. Jak pracodawcy określają pożądany poziom języka angielskiego u kandydata do pracy? Czy różni się w zależności od stanowiska, na jakie poszukuje się pracownika? Jaka znajomość angielskiego wymagana jest od stażysty, a jaka od prezesa?

Najem senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej

Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła już na początku 2025 r. z inicjatywą uregulowania najmu senioralnego. To byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Znamy szczegóły tego pomysłu.

REKLAMA

Kiedy szofer stał się kierowcą, czyli jak powstawało polskie słownictwo fachowe?

"Kierowca" zamiast "szofer", "płatnik" zamiast "trasat"... Pierwsze dekady XX w. to rodzenie się polskiego słownictwa fachowego. Decyzją władz postanowiono pozbyć się z polszczyzny nadmiaru germanizmów i rusycyzmów. Organizowano nawet konkursy.

Nowe rozporządzenie dotyczące wniosku o uzupełniający urlop macierzyński

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

Dokumentacja pracownicza związana z uzupełniającym urlopem macierzyńskim

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Nowelizacja Kodeksu pracy: 9 przykładów na świadczenie rodzicielskie 1000 zł [19 marca 2025 r.]

REKLAMA

Uzupełniający urlop macierzyński. Nowe kody tytułu ubezpieczenia do dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczania składek

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie określające nowe kody tytułu ubezpieczenia za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, za który pobierany jest zasiłek macierzyński.

Nowe przepisy: Dokumenty niezbędne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie określające dokumenty niezbędne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego.

REKLAMA