Kto nie musi odbyć szkolenia BHP?
REKLAMA
REKLAMA
TAK. Zasadą jest, że pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada ów pracownik wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności. Pracownik przed przystąpieniem do pracy powinien wykazać się również dostateczną znajomością przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
REKLAMA
Zatem pracodawca zobowiązany jest nie tylko zapewnić przeszkolenie wstępne pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem pracownika do pracy, ale również prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie
Istnieje tylko jeden wyjątek od ww. zasady Otóż przeszkolenie bhp pracownika nie jest wymagane w przypadku, gdy podejmuje on pracę na tym samym stanowisku, które już zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Zobacz: Ramowy program instruktażu stanowiskowego
Ponadto pracodawca jest obowiązany:
- zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych przez nich prac oraz
- wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bhp na poszczególnych stanowiskach pracy.
Pracownik ma obowiązek potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami bhp.
Zobacz serwis: Wypadki w pracy
Problematykę szkoleń, w szczególności ich zakresu reguluje niżej wskazane rozporządzenie.
Podstawa prawna: Art. 2373 Kodeks pracy
Rozporządzenia Ministra Gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. 2004, Nr 180 poz. 1860 z późn. zm.).
Źródło: http://www.pip.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat