Dzisiaj jest Światowy Dzień Uśmiechu, ale czym jest bruksizm?
REKLAMA
REKLAMA
Światowy Dzień Uśmiechu
Dzisiaj, 4 października 2024 r. obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU. To radosne święto obchodzone jest od 1999 r. w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia jest Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, która została stworzona w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi czyli bezinteresowny uśmiech i radość życia.
REKLAMA
Potwierdzone zostało naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Stymuluje on również wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Nasz zespół życzy czytelnikom uśmiechu, każdego dnia, nie tylko z okazji Dnia Uśmiechu.
Stres w pracy
Stres, którego doświadczamy w pracy, wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także na zdrowie jamy ustnej. Jak pokazują badania Medicover Stomatologia zrealizowane w ramach kampanii „Rozzgrzytani”, aż 78% ankietowanych przez dentystów pracowników stresuje się w pracy. O tym, że stres, w tym stres w pracy, wpływa na zdrowie zębów, wiele się mówi, ale niewiele w tym temacie robi. Fakt, że pojawiają się tego typu warsztaty, które nie tylko zwracają uwagę na problem, ale dają też praktyczną wiedzę, jest ważnym krokiem w kierunku profilaktyki i prewencji – mówi lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz z Medicover Stomatologia Łódź Pomorska. Efekt? Coraz więcej pracowników dotyka bruksizm.
Czym jest bruksizm?
Bruksizm - to przypadłość o podłożu psychosomatycznym, objawiająca się głównie zaciskaniem szczęki i zgrzytaniem zębami, która, nieleczona, prowadzi najpierw do starcia, a później do wyniszczenia zębów.
Problem zaczynają dostrzegać też pracodawcy. W zakładach pracy pojawiają się warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają pomóc pracownikom zrelaksować się i uchronić zęby przed zgubnymi skutkami stresu.
Zaledwie co dziesiąty ankietowany pracownik miał przeprowadzaną diagnostykę w kierunku bruksizmu. Większość natomiast wciąż nie jest świadoma tej dolegliwości mimo wyraźnych objawów, które występują u ponad połowy.
Skalę zjawiska widać w badaniach Medicover Stomatologia:
- Niemal połowa pracowników ankietowanych sieć uskarża się dziś na zaciskanie zębów w stresujących sytuacjach,
- 27% zauważa u siebie starte i spękane zęby,
- 21% wie, że zgrzyta zębami,
- Bólu głowy doświadcza 53%,
- bólu ramion i szyi aż 59% ankietowanych,
- Co czwarty pracownik ankietowany charakterystyczne dla bruksizmu klikanie i trzaskanie w szczęce, np. podczas ziewania.
Warsztaty fizjoterapeutyczno-logopedyczne
Pracownicy, którzy biorą udział w zajęciach podczas, których mogą nauczyć się m.in.:
- technik relaksacyjnych,
- rozluźniania mięśni okolic twarzy, szyi i barków,
- większej uważności na reakcje organizmu,
- prawidłowej pozycji ciała,
- wyciszania w stresujących sytuacjach.
Jako pierwsza na taki ruch zdecydowała się działająca w Warszawie firma Haleon, w której kilkudziesięciu pracowników wzięło udział w warsztatach fizjoterapeutyczno-logopedycznych mających przeciwdziałać skutkom bruksizmu. Podobne praktyki wprowadza u siebie także sam Medicover, gdzie również pracownicy mogą liczyć na warsztaty.
"Bruksizm i jego konsekwencje widać nie tylko na zębach. Wpływa on też na o wiele więcej struktur w organizmie. Często towarzyszą mu bowiem migrenowe bóle głowy, bóle pleców, szyi i karku, przewlekłe zmęczenie, a nawet szumy uszne i bezsenność. To dolegliwości, które wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, w tym koncentrację w pracy i produktywność, a także, co gorsze, mogą potęgować napięcie i stres" (…) Pokazywane na warsztatach praktyczne ćwiczenia, np. ze specjalnymi piłeczkami do masażu czy techniki wyciszania się znane amerykańskim komandosom, mają pomóc na co dzień pracownikom wyciszyć się, zrelaksować ciało i mięśnie w stresujących sytuacjach, a co za tym idzie: uchronić przed rozwojem bruksizmu. To nowe podejście w profilaktyce tej przypadłości – wskazuje Justyna Walczewska, fizjoterapeutka stomatologiczna Medicover Stomatologia, która prowadzi warsztaty w firmach.
Źródło: Biuro Prasowe Medicover Stomatologia
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat