REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzisiaj jest Światowy Dzień Uśmiechu, ale czym jest bruksizm?

Dzisiaj jest Światowy Dzień Uśmiechu, ale czym jest bruksizm?
Dzisiaj jest Światowy Dzień Uśmiechu, ale czym jest bruksizm?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Pracodawcy oferują pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Tak, aby pracownicy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem. Pierwsze przedsiębiorstwa już takie „lekcje relaksu” wdrożyły.

Światowy Dzień Uśmiechu 

Dzisiaj, 4 października 2024 r. obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU. To radosne święto obchodzone jest od 1999 r. w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia jest Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, która została stworzona w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi czyli bezinteresowny uśmiech i radość życia.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Potwierdzone zostało naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Stymuluje on również wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Nasz zespół życzy czytelnikom uśmiechu, każdego dnia, nie tylko z okazji Dnia Uśmiechu.

Stres w pracy

Stres, którego doświadczamy w pracy, wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także na zdrowie jamy ustnej. Jak pokazują badania Medicover Stomatologia zrealizowane w ramach kampanii „Rozzgrzytani”, aż 78% ankietowanych przez dentystów pracowników stresuje się w pracy.  O tym, że stres, w tym stres w pracy, wpływa na zdrowie zębów, wiele się mówi, ale niewiele w tym temacie robi. Fakt, że pojawiają się tego typu warsztaty, które nie tylko zwracają uwagę na problem, ale dają też praktyczną wiedzę, jest ważnym krokiem w kierunku profilaktyki i prewencji – mówi lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz z Medicover Stomatologia Łódź Pomorska. Efekt? Coraz więcej pracowników dotyka bruksizm.

Czym jest bruksizm?

Ważne
Bruksizm

Bruksizm - to przypadłość o podłożu psychosomatycznym, objawiająca się głównie zaciskaniem szczęki i zgrzytaniem zębami, która, nieleczona, prowadzi najpierw do starcia, a później do wyniszczenia zębów.

Problem zaczynają dostrzegać też pracodawcy. W zakładach pracy pojawiają się warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają pomóc pracownikom zrelaksować się i uchronić zęby przed zgubnymi skutkami stresu.

Zaledwie co dziesiąty ankietowany pracownik miał przeprowadzaną diagnostykę w kierunku bruksizmu. Większość natomiast wciąż nie jest świadoma tej dolegliwości mimo wyraźnych objawów, które występują u ponad połowy.

Skalę zjawiska widać w badaniach Medicover Stomatologia:

  • Niemal połowa pracowników ankietowanych sieć uskarża się dziś na zaciskanie zębów w stresujących sytuacjach,
  • 27% zauważa u siebie starte i spękane zęby,
  • 21% wie, że zgrzyta zębami,
  • Bólu głowy doświadcza 53%,
  • bólu ramion i szyi aż 59% ankietowanych,
  • Co czwarty pracownik ankietowany charakterystyczne dla bruksizmu klikanie i trzaskanie w szczęce, np. podczas ziewania.

Warsztaty fizjoterapeutyczno-logopedyczne

Pracownicy, którzy biorą udział w zajęciach podczas, których mogą nauczyć się m.in.:

  • technik relaksacyjnych,
  • rozluźniania mięśni okolic twarzy, szyi i barków,
  • większej uważności na reakcje organizmu,
  • prawidłowej pozycji ciała,
  • wyciszania w stresujących sytuacjach.

Jako pierwsza na taki ruch zdecydowała się działająca w Warszawie firma Haleon, w której kilkudziesięciu pracowników wzięło udział w warsztatach fizjoterapeutyczno-logopedycznych mających przeciwdziałać skutkom bruksizmu. Podobne praktyki wprowadza u siebie także sam Medicover, gdzie również pracownicy mogą liczyć na warsztaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Bruksizm i jego konsekwencje widać nie tylko na zębach. Wpływa on też na o wiele więcej struktur w organizmie. Często towarzyszą mu bowiem migrenowe bóle głowy, bóle pleców, szyi i karku, przewlekłe zmęczenie, a nawet szumy uszne i bezsenność. To dolegliwości, które wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, w tym koncentrację w pracy i produktywność, a także, co gorsze, mogą potęgować napięcie i stres" (…) Pokazywane na warsztatach praktyczne ćwiczenia, np. ze specjalnymi piłeczkami do masażu czy techniki wyciszania się znane amerykańskim komandosom, mają pomóc na co dzień pracownikom wyciszyć się, zrelaksować ciało i mięśnie w stresujących sytuacjach, a co za tym idzie: uchronić przed rozwojem bruksizmu. To nowe podejście w profilaktyce tej przypadłości – wskazuje Justyna Walczewska, fizjoterapeutka stomatologiczna Medicover Stomatologia, która prowadzi warsztaty w firmach.

Źródło: Biuro Prasowe Medicover Stomatologia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

ZUS: Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne

ZUS poinformował o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski będzie można składać od 5 października przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

ZUS: Świadczenie przepadnie, jeśli wniosek o wypłatę nie zostanie złożony do końca października

31 października mija termin, w którym studenci powinni dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem z uczelni, że dalej się uczą. Świadczenie za październik przepadnie, jeżeli dokumenty wpłyną z opóźnieniem.

Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

REKLAMA

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

W 2024 r. wrócą jeszcze niedziele handlowe, a co z handlem w 2025 r.? Kiedy jest niedziela handlowa w październiku?

Wracają niedziele handlowe, prawdopodobnie jeszcze w 2024 r., ale nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

REKLAMA

Praca w branży fintech. Jakie umiejętności są potrzebne? Jakie wynagrodzenia można otrzymać?

Fintech to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, w tym również w Polsce. Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży? 

SN: Kto dostaje podwyżkę przez staż pracy? Ty masz 6 lat. Kolega 15 lat. Koleżanka 10 lat stażu. Jaka pensja? Co z urlopem?

Staż pracy, to źródło konfliktów w firmach. Pracownik ma 6 lat stażu pracy i zarabia miesięcznie 1000 zł mniej od starszego pracownika (15 lat stażu). Ale obaj wykonują te same czynności. Jest tu dyskryminacja, czy nie? Albo odwrotna sytuacja. Pracownik ma staż pracy o np. 8 lat więcej od kolegów (na tym samym stanowisku pracy). Ale zarabia tyle samo co oni. Co zrobi sąd z pozwami pracowników domagających się wyrównania pensji?

REKLAMA