Wróciły niedziele handlowe, ale nie wszędzie. A co z handlem w 2025 r.?
REKLAMA
REKLAMA
- Niedziele handlowe 2024
- Niedziele handlowe 2025
- Czy 6 października 2024 to niedziela handlowa?
- Czy w październiku jest niedziela handlowa?
- Kiedy najbliższa niedziela handlowa?
- Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?
- Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu?
Niedziele handlowe 2024
Wróciły niedziele handlowe ale nie w całej Polsce. W dniu 3 października 2024 r. Prezydent złożył podpis pod specustawą w zw. z powodzią. Oprócz pomocy finansowej jest sporo uprawnień dla pracowników, którzy w zw. z powodzią mogą mieć np. dodatkowy płatny 100% urlop na żądanie, czy 20 dni zwolnienia z pracy, też 100% płatne. Chodzi dokładnie o ustawę z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 1473). Ustawa obowiązuje od 5 października 2024 r. a handel jest dozwolony już od 6 października 2024 r.
REKLAMA
"W związku z powodzią w okresie wskazanym w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2 zakaz, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2024 r. poz. 449), nie obowiązuje w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności. 2. Zwolnienie z zakazu, o którym mowa w ust. 1, nie obowiązuje w niedziele, w które przypada święto.".
Niedziele handlowe 2025
Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 158) określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. W dniu 13 i 28 czerwca 2024 r. odbyło się w Sejmie RP pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy - Kodeks pracy. W dniu 28 czerwca 2024 r. skierowano projekt do: Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Był wniosek o odrzucenie w całości projektu: głosowało łącznie 429 posłów. Wyniki przedstawiały się następująco: za było: 209, przeciw: 218, wstrzymały się: 2 osoby, a nie głosowało: 29.
Projekt dotyczy zmiany dotychczasowych regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedziele, m.in. poprzez wskazanie pierwszej i trzeciej niedzieli każdego miesiąca jako dni, w których dozwolony jest handel, jak również poszerzenie uprawnień pracowniczych z tytułu świadczenia pracy w niedziele. Dalsze losy projektu nie są znane, oprócz tego, że Marszałek Sejmu przeniósł na kolejne posiedzenie głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Politycy, przedsiębiorcy i pracownicy są podzieleni w sprawie niedziel handlowych. Jedni chcą zarabiać, drudzy odpoczywać a jeszcze inni robić zakupy.
Propozycja co do niedziel handlowych jest taka, żeby handel był dozwolony pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego (co do zasady), dalej: pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia jak i niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, a jeżeli jest to pierwsza albo trzecia niedziela w miesiącu zakaz nie obowiązuje także w niedzielę poprzedzającą pierwszą albo trzecią niedzielę tego miesiąca. Taki scenariusz na chwilę obecną wydaje się mało prawdopodobny. Dlaczego? Nawet jeśli będzie ustawa, nie będzie raczej zgody Prezydenta.
Czy 6 października 2024 to niedziela handlowa?
Nie, 6 października 2024 to nie jest niedziela handlowa (oprócz terenów popowodziowych).
Czy w październiku jest niedziela handlowa?
Nie, w październiku nie ma żadnej niedzieli handlowej (oprócz terenów popowodziowych).
Kiedy najbliższa niedziela handlowa?
Najbliższa niedziela handlowa jest dopiero w grudniu! W 2024 jest jedynie 7 niedziel handlowych:
- 28 stycznia 2024
- 24 marca 2024
- 28 kwietnia 2024
- 30 czerwca 2024
- 25 sierpnia 2024
- 15 grudnia 2024
- 22 grudnia 2024
Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?
WYSOKIE KARY! Kary grzywny za naruszenie zakazu handlu są duże, bo aż od 1000 do 100 000 zł. Kara ta może być nałożona za wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, w tym powierzenie wykonywania pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu. Sprawcą wykroczenia może być każdy, kto narusza zakaz - zatem ten kto powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, wbrew zakazowi.
Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu?
Okazuje się, że istnieje wiele placówek, w których zakaz handlu nie dotyczy, tj. m.in.:
- na stacjach paliw płynnych;
- w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi;
- w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna;
- w strefach wolnocłowych;
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
- w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich;
- w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;
- w przypadku sprzedaży ryb w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych;
- w sklepach internetowych i na platformach internetowych;
- w przypadku handlu towarami z automatów;
Ponadto zakaz handlu nie obowiązuje m.in.:
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami;
- w aptekach i punktach aptecznych;
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami;
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
- w placówkach pocztowych, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych;
- w placówkach handlowych.
Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 158)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat