Darmowe testy na covid dla pracowników - projekt ustawy
REKLAMA
REKLAMA
Aktualizacja: Lex Kaczyński - projekt odrzucony
REKLAMA
Darmowe testy dla pracowników na covid raz w tygodniu - lex Kaczyński
Dnia 27 stycznia 2022 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 (druk nr 1981, tzw. lex Kaczyński), który wprowadza darmowe testy na covid dla pracowników i możliwość żądania przedstawienia negatywnego wyniku testu przez pracodawców.
Ustawa reguluje długo zapowiadane darmowe testy na COVID-19 dla pracowników. Nieodpłatny test diagnostyczny będzie można wykonać co do zasady raz w tygodniu nie wcześniej niż 48 godzin okazaniem wyniku testu pracodawcy.
Projekt przewiduje jednak możliwość zmiany częstotliwości wykonywania testów. Na te zmianę może wpłynąć np. aktualna sytuacja epidemiczna w kraju. Zmiany tej będzie mógł dokonać Minister Zdrowia w drodze rozporządzenia. Określi wówczas liczbę nieodpłatnych testów, które można wykonać w określonym czasie. Procedura ta będzie służyła zmniejszaniu i zwiększaniu liczby testów.
Kto zapłaci za testy pracowników?
Czy za testy pracowników zapłacą pracodawcy? Nie. Testy pracowników będą finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID‑19 (art. 65 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID‑19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. poz. 568, z późn. zm.).
Żądanie przedstawienia negatywnego wyniku testu przez pracodawcę
To, na co najbardziej czekali pracodawcy, to weryfikacja covidowa. Projekt ustawy daje pracodawcom podstawę prawną do żądania od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu na covid. Pracodawca będzie mógł wymagać tego od pracownika nie częściej niż raz w tygodniu. Jeśli jednak częstotliwość wykonywania testów zostanie zwiększona przez Ministra Zdrowia, również pracodawca odpowiednio częściej będzie mógł żądać od pracownika przedstawienia tej informacji. Przedstawienie informacji jest równoznaczne z pokazaniem pracodawcy wyniku testu.
Weryfikacja covidowa a dane osobowe
Ustawa reguluje również kwestie związane z przetwarzaniem danych osobowych dotyczących informacji o negatywnym wyniku testu. Przetwarzanie tych danych będzie możliwe przez okres niezbędny do realizacji celów wskazanych w art. 3 ust. 1 i art. 4 ust. 1.
Art. 3. 1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID‑19, jeżeli jest to niezbędne do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID‑19 w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, pracodawca może żądać od pracownika, w terminie wyznaczonym z wyprzedzeniem nie krótszym niż 48 godzin, nie częściej niż raz w tygodniu, podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS‑CoV‑2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem. |
Art. 4. 1. Pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS‑CoV‑2 i który ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może złożyć pracodawcy, o którym mowa w art. 3 ust. 1, w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu COVID‑19, wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS‑CoV‑2 przysługującego od pracownika, który nie poddał się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS‑CoV‑2. |
Dane te należy przechowywać w sposób gwarantujący zachowanie ich poufności, integralności, kompletności oraz dostępności, w warunkach niegrożących uszkodzeniem, zniszczeniem lub ujawnieniem osobom trzecim. Przetwarzania będą mogły dokonywać tylko osoby do tego specjalnie upoważnione. Osoby te muszą zachować owe dane w tajemnicy.
Odmowa pokazania wyniku testu przez pracownika
Co w przypadku, gdy pracownik odmówi przedstawienia negatywnego wyniku testu na covid? Taka osoba traktowana jest jak osoba, która nie poddała się testowi. Natomiast pracownik, który nie poddał się testowi wykonuje swoją pracę na dotychczasowych zasadach, jednak w niektórych przypadkach będzie musiał zapłacić świadczenie odszkodowawcze z tytułu zakażenia wirusem SARS‑CoV‑2. Ustawa nie zakłada więc omawianych propozycji rozwiązania takiej sytuacji w postaci delegowania pracownika do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy lub wykonywania pracy innego rodzaju.
Kiedy pracownik będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania za zakażenie innego pracownika czy pracowników w pracy? Na to pytanie odpowiada artykuł: Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - nowe przepisy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat