REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe testy na covid dla pracowników - projekt ustawy

Darmowe testy na covid dla pracowników - żądanie przedstawienia negatywnego wyniku testu przez pracownika czyli lex Kaczyński
Darmowe testy na covid dla pracowników - żądanie przedstawienia negatywnego wyniku testu przez pracownika czyli lex Kaczyński
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Darmowe testy dla pracowników na covid raz w tygodniu - jest projekt ustawy tzw. lex Kaczyński wprowadzający nieodpłatne testy na koronawirusa w pracy. Pracodawca będzie mógł żądać od pracownika przedstawienia negatywnego wyniku testu. A co jeśli pracownik odmówi?

Aktualizacja: Lex Kaczyński - projekt odrzucony

Autopromocja

Darmowe testy dla pracowników na covid raz w tygodniu - lex Kaczyński

Dnia 27 stycznia 2022 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 (druk nr 1981, tzw. lex Kaczyński), który wprowadza darmowe testy na covid dla pracowników i możliwość żądania przedstawienia negatywnego wyniku testu przez pracodawców.

Ustawa reguluje długo zapowiadane darmowe testy na COVID-19 dla pracowników. Nieodpłatny test diagnostyczny będzie można wykonać co do zasady raz w tygodniu nie wcześniej niż 48 godzin okazaniem wyniku testu pracodawcy.

Projekt przewiduje jednak możliwość zmiany częstotliwości wykonywania testów. Na te zmianę może wpłynąć np. aktualna sytuacja epidemiczna w kraju. Zmiany tej będzie mógł dokonać Minister Zdrowia w drodze rozporządzenia. Określi wówczas liczbę nieodpłatnych testów, które można wykonać w określonym czasie. Procedura ta będzie służyła zmniejszaniu i zwiększaniu liczby testów.

Kto zapłaci za testy pracowników?

Czy za testy pracowników zapłacą pracodawcy? Nie. Testy pracowników będą finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID­‑19 (art. 65 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID­‑19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. poz. 568, z późn. zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żądanie przedstawienia negatywnego wyniku testu przez pracodawcę

To, na co najbardziej czekali pracodawcy, to weryfikacja covidowa. Projekt ustawy daje pracodawcom podstawę prawną do żądania od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu na covid. Pracodawca będzie mógł wymagać tego od pracownika nie częściej niż raz w tygodniu. Jeśli jednak częstotliwość wykonywania testów zostanie zwiększona przez Ministra Zdrowia, również pracodawca odpowiednio częściej będzie mógł żądać od pracownika przedstawienia tej informacji. Przedstawienie informacji jest równoznaczne z pokazaniem pracodawcy wyniku testu.

Weryfikacja covidowa a dane osobowe

Ustawa reguluje również kwestie związane z przetwarzaniem danych osobowych dotyczących informacji o negatywnym wyniku testu. Przetwarzanie tych danych będzie możliwe przez okres niezbędny do realizacji celów wskazanych w art. 3 ust. 1 i art. 4 ust. 1.

Art. 3. 1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID­‑19, jeżeli jest to niezbędne do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID­‑19 w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, pracodawca może żądać od pracownika, w terminie wyznaczonym z wyprzedzeniem nie krótszym niż 48 godzin, nie częściej niż raz w tygodniu, podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS­‑CoV­‑2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem.
Art. 4. 1. Pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS­‑CoV­‑2 i który ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może złożyć pracodawcy, o którym mowa w art. 3 ust. 1, w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu COVID­‑19, wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2 przysługującego od pracownika, który nie poddał się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS­‑CoV­‑2.

Dane te należy przechowywać w sposób gwarantujący zachowanie ich poufności, integralności, kompletności oraz dostępności, w warunkach niegrożących uszkodzeniem, zniszczeniem lub ujawnieniem osobom trzecim. Przetwarzania będą mogły dokonywać tylko osoby do tego specjalnie upoważnione. Osoby te muszą zachować owe dane w tajemnicy.

Odmowa pokazania wyniku testu przez pracownika

Co w przypadku, gdy pracownik odmówi przedstawienia negatywnego wyniku testu na covid? Taka osoba traktowana jest jak osoba, która nie poddała się testowi. Natomiast pracownik, który nie poddał się testowi wykonuje swoją pracę na dotychczasowych zasadach, jednak w niektórych przypadkach będzie musiał zapłacić świadczenie odszkodowawcze z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2. Ustawa nie zakłada więc omawianych propozycji rozwiązania takiej sytuacji w postaci delegowania pracownika do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy lub wykonywania pracy innego rodzaju.

Kiedy pracownik będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania za zakażenie innego pracownika czy pracowników w pracy? Na to pytanie odpowiada artykuł: Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - nowe przepisy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Prawda
  2022-01-29 19:57:38
  Ta, teraz wprowadzają testy ... a dzieci po przerwie świątecznej posłali do szkół ... na dwa tygodnie, w sam raz ażeby się pozakażały i przyniosły do domów .Bezmyślność czy celowe?
  0
 • li
  2022-01-30 16:20:14
  W przedszkolach w moim mieście zarażają dzieci. Co da testowanie pracowników, jeśli dzieciaki cały czas roznoszą to dziadostwo?
  1
 • Ober slezien Mein Vater Land
  2022-01-30 14:07:38
  BANDA IDIOTÓW W NIEMCZECH WE FIRMIE MAMY ZA DARMO BADANIA WSZYSTKO NA KOSZT FIRMY A W POLSCE DALEJ TWA ZACOFANIE ALE WAŻNE ŻEBY BRAĆ KASĘ Z UNI BANDA ZŁODZIEJ I NIC WIĘCEJ
  1
 • mójnick
  2022-01-31 09:11:03
  ale "rzetelne" umożliwianie dawanie pal ca w dół.... W górę - działa, ale jak sie nie zgadzasz z komentarzem, to nie masz szans tego okazać - bo nie działa. Ot prawda medialna i manipulacja - pewnie i tak mojego komentarza nie puszczą
  1
 • pip
  2022-02-01 17:23:21
  Ale zachęta do szczepień. Jeśli ludzie zobaczą że ich będą testować na każdym kroku, będą mieć w nosie szczepienia. Co za głupi rząd.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

REKLAMA

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

REKLAMA

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

Święta w Niemczech 2024

Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

REKLAMA