REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe testy na covid dla pracowników - projekt ustawy

Darmowe testy na covid dla pracowników - żądanie przedstawienia negatywnego wyniku testu przez pracownika czyli lex Kaczyński
Darmowe testy na covid dla pracowników - żądanie przedstawienia negatywnego wyniku testu przez pracownika czyli lex Kaczyński
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Darmowe testy dla pracowników na covid raz w tygodniu - jest projekt ustawy tzw. lex Kaczyński wprowadzający nieodpłatne testy na koronawirusa w pracy. Pracodawca będzie mógł żądać od pracownika przedstawienia negatywnego wyniku testu. A co jeśli pracownik odmówi?

Aktualizacja: Lex Kaczyński - projekt odrzucony

REKLAMA

Autopromocja

Darmowe testy dla pracowników na covid raz w tygodniu - lex Kaczyński

Dnia 27 stycznia 2022 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 (druk nr 1981, tzw. lex Kaczyński), który wprowadza darmowe testy na covid dla pracowników i możliwość żądania przedstawienia negatywnego wyniku testu przez pracodawców.

Ustawa reguluje długo zapowiadane darmowe testy na COVID-19 dla pracowników. Nieodpłatny test diagnostyczny będzie można wykonać co do zasady raz w tygodniu nie wcześniej niż 48 godzin okazaniem wyniku testu pracodawcy.

Projekt przewiduje jednak możliwość zmiany częstotliwości wykonywania testów. Na te zmianę może wpłynąć np. aktualna sytuacja epidemiczna w kraju. Zmiany tej będzie mógł dokonać Minister Zdrowia w drodze rozporządzenia. Określi wówczas liczbę nieodpłatnych testów, które można wykonać w określonym czasie. Procedura ta będzie służyła zmniejszaniu i zwiększaniu liczby testów.

Kto zapłaci za testy pracowników?

Czy za testy pracowników zapłacą pracodawcy? Nie. Testy pracowników będą finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID­‑19 (art. 65 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID­‑19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. poz. 568, z późn. zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żądanie przedstawienia negatywnego wyniku testu przez pracodawcę

To, na co najbardziej czekali pracodawcy, to weryfikacja covidowa. Projekt ustawy daje pracodawcom podstawę prawną do żądania od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu na covid. Pracodawca będzie mógł wymagać tego od pracownika nie częściej niż raz w tygodniu. Jeśli jednak częstotliwość wykonywania testów zostanie zwiększona przez Ministra Zdrowia, również pracodawca odpowiednio częściej będzie mógł żądać od pracownika przedstawienia tej informacji. Przedstawienie informacji jest równoznaczne z pokazaniem pracodawcy wyniku testu.

Weryfikacja covidowa a dane osobowe

Ustawa reguluje również kwestie związane z przetwarzaniem danych osobowych dotyczących informacji o negatywnym wyniku testu. Przetwarzanie tych danych będzie możliwe przez okres niezbędny do realizacji celów wskazanych w art. 3 ust. 1 i art. 4 ust. 1.

Art. 3. 1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID­‑19, jeżeli jest to niezbędne do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID­‑19 w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, pracodawca może żądać od pracownika, w terminie wyznaczonym z wyprzedzeniem nie krótszym niż 48 godzin, nie częściej niż raz w tygodniu, podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS­‑CoV­‑2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem.
Art. 4. 1. Pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS­‑CoV­‑2 i który ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może złożyć pracodawcy, o którym mowa w art. 3 ust. 1, w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu COVID­‑19, wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2 przysługującego od pracownika, który nie poddał się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS­‑CoV­‑2.

Dane te należy przechowywać w sposób gwarantujący zachowanie ich poufności, integralności, kompletności oraz dostępności, w warunkach niegrożących uszkodzeniem, zniszczeniem lub ujawnieniem osobom trzecim. Przetwarzania będą mogły dokonywać tylko osoby do tego specjalnie upoważnione. Osoby te muszą zachować owe dane w tajemnicy.

Odmowa pokazania wyniku testu przez pracownika

Co w przypadku, gdy pracownik odmówi przedstawienia negatywnego wyniku testu na covid? Taka osoba traktowana jest jak osoba, która nie poddała się testowi. Natomiast pracownik, który nie poddał się testowi wykonuje swoją pracę na dotychczasowych zasadach, jednak w niektórych przypadkach będzie musiał zapłacić świadczenie odszkodowawcze z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2. Ustawa nie zakłada więc omawianych propozycji rozwiązania takiej sytuacji w postaci delegowania pracownika do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy lub wykonywania pracy innego rodzaju.

Kiedy pracownik będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania za zakażenie innego pracownika czy pracowników w pracy? Na to pytanie odpowiada artykuł: Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - nowe przepisy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA