REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Języki i umiejętności, które pomogą Ci w pracy. Czego szukają pracodawcy u kandydatów?

Subskrybuj nas na Youtube
języki obce
języki obce
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca, która z jednej strony sprawia przyjemność, a z drugiej przynosi duże dochody - to z pewnością marzenie wielu Polaków. Jednak z odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i znajomością języków wszystko jest możliwe do zrealizowania. Platforma Preply.com sprawdziła, jakie kompetencje warto nabyć lub udoskonalić, aby zadbać o rozwój swojej kariery

IT, prawo i HR - w tych branżach zapotrzebowanie na specjalistów wzrosło najbardziej

Według wyliczeń portalu pracuj.pl w pierwszym półroczu 2022 r. liczba opublikowanych tam ofert pracy wzrosła o 35% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2021. Oznacza to, że na rynku pracy po spadkach w pierwszym roku pandemii mamy teraz do czynienia z wyraźną tendencją wzrostową. Największy skok zanotowano w branży IT (+87%), prawniczej (+79%) i HR (+57%). Sektor IT zajął pierwsze miejsce nie tylko pod względem wzrostu rok do roku, ale też ogólnej liczby ofert pracy. Poza tym najwięcej ogłoszeń kierowano do specjalistów ds. sprzedaży, pracowników obsługi klienta i pracowników fizycznych. Wzrosło też zapotrzebowanie na psychologów i trenerów.

REKLAMA

Autopromocja

Szerokie kompetencje i znajomość języków popłacają

REKLAMA

Opublikowane w pierwszym półroczu 2022 r. oferty pracy wskazują, że obecnie pracodawcy poszukują w szczególności osób z kompetencjami z zakresu informatyki, ekonomii czy matematyki. Natomiast eksperci z Deloitte Acces Economics są zdania, że w niedalekiej przyszłości pracodawcy oprócz kompetencji twardych będą zwracali coraz większą uwagę na kompetencje miękkie, takie jak np. umiejętność zarządzania zespołem, rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia.

Najbardziej pożądane są jednak języki obce - w wielu branżach znajomość angielskiego już dawno stała się standardowym wymaganiem wobec kandydata. Oprócz angielskiego najczęściej doceniane są: niemiecki, francuski, holenderski, włoski i hiszpański. Na znaczeniu zyskują też języki skandynawskie oraz od pewnego czasu ukraiński - według Preply.com polscy użytkownicy są w TOP 5 narodowości najczęściej uczących się tego języka.

„Wszystkich kompetencji niezbędnych w pracy można nauczyć się, korzystając z Preply.com. Do dyspozycji są tysiące profesjonalnych korepetytorów ze 185 krajów, w tym native speakerzy. Każda z tych osób została wcześniej zweryfikowana, co daje gwarancję satysfakcji, a użytkownicy sami mogą wybrać korepetytora, który jest dostępny w wybranych godzinach oraz przedziale cenowym za godzinę” - mówi Alla Golydbina z Preply.com.

Korepetycje online pomogą rozwinąć skrzydła

REKLAMA

Rynek pracy w Polsce przeszedł w ostatnich kilku latach spore zmiany m.in. za sprawą pandemii czy wojny na Ukrainie. Wielu miało okazję się przekonać, że znajomość języków obcych bardzo pomaga w życiu zawodowym i dostosowaniu się do nowych sytuacji - podobnie jak znajomość języków programowania czy posiadanie kompetencji miękkich. Dlatego trend poszerzania swoich kompetencji wśród pracowników z pewnością się utrzyma lub nawet przybierze na sile.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W trosce o przebieg swojej kariery i satysfakcję z wykonywanej pracy warto korzystać z każdej możliwości rozwoju. Nie każdy jest samoukiem, ale na szczęście istnieją rozwiązania online, takie jak korepetycje na Preply.com. To nowoczesna platforma edukacyjna z indywidualnymi lub grupowymi kursami, która pozwala wybrać korepetytora m.in. na podstawie jego doświadczenia, dostępności czasowej czy stawki godzinowej. Oprócz języków obcych można nauczyć się np. języków programowania czy kompetencji managerskich.

Źródło informacji: Preply

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA