REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsultantki SAP rosną w siłę

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
kobiety sap
kobiety sap
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej kobiet pracuje jako konsultantki SAP. Jakie są przyczyny tego trendu, z jakimi wyzwaniami wiąże się ta praca i za co się ją lubi opowiada Paulina Szablewska, konsultantka SAP w firmie Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.

Choć większość studiujących w Polsce osób to kobiety, na uczelniach technicznych stanowią one tylko 35%, dla porównania – na pedagogicznych aż 78%[1].To panie nie lubią politechnik czy politechniki nie lubią kobiet?

Autopromocja

Jeszcze kilkanaście lat temu można było powiedzieć, że te statystyki to wynik stereotypowego postrzegania studiów technicznych – jako typowo męskich. Dzisiaj takie podziały się na szczęście zacierają i sądzę, że obecne rezultaty odzwierciedlają realną sytuację: priorytety i zainteresowania kobiet. Nie ma żadnych przeszkód, aby dziewczyny studiowały na uczelniach technicznych, przeciwnie – instytucje te same je do tego zachęcają i liczba studentek, np. kierunków informatycznych, rośnie z roku na rok. Ja na przykład od początku wiedziałam, że chcę związać przyszłość z kierunkiem informatycznym. Mój wybór padł na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, kierunek Informatyka i Ekonometria. Zależało mi na biznesowym a nie stricte technicznym podejściu do informatyki i ta uczelnia zapewniała właśnie taką formułę zdobywania wiedzy. Z perspektywy czasu uważam, że to był dobry wybór, który dał mi dużo możliwości na rynku pracy, a to, nie ukrywam, było jednym z kryteriów, którymi kierowałam się, wybierając kierunek studiów.

Absolwentki i absolwenci kierunków informatycznych rzeczywiście nie narzekają na brak ofert pracy. Mówi się nawet o rynku pracownika IT. Jednak – choć rynek pracy pod tym względem bardzo się zmienia, wciąż są kierunki, na których istnieje zjawisko tzw. szklanego sufitu. Czy w branży IT mamy z nim do czynienia?

Rzeczywiście, nie ma problemów z ofertami pracy, ważne, aby dobrze wybrać. Firmy same wyszukują pracowników, przedstawiając im ciekawe propozycje jeszcze podczas studiów. Płeć nie gra tutaj roli. Kiedyś być może można było mówić o szklanym suficie w branży, ale obecnie ta niewidzialna bariera nie istnieje. To demokratyczne i równościowe środowisko, w którym liczą się kompetencje. Potrafimy tworzyć narzędzia, które je obiektywnie mierzą. Kobiety w IT są więc coraz bardziej pewne siebie, znają swoją wartość, potrafią dowieść swoich umiejętności, co pozwala im przełamywać stereotypy. Pracodawcy przekonali się również, że kobiety są świetnymi fachowcami, a przy tym są elastyczne, skuteczne i przede wszystkim wielozadaniowe. To chyba nasz największy atut.

Dlatego sprawdzają się w pracy na stanowisku konsultanta SAP, czyli w zawodzie, który od lat plasuje się w czołówce tzw. zawodów przyszłości?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pewnością. Rzeczywiście konsultant SAP to zawód z przyszłością, ale myli się ten, kto myśli, że w przypadku tej profesji wymagania pracodawców się nie zmieniają. Przeciwnie – w ostatnich latach wyraźnie widać przeniesienie punktu ciężkości – z kompetencji stricte technicznych na miękkie. Wynika to generalnie ze zmian rynkowych i społecznych oraz z faktu, że ponieważ praca konsultanta SAP jest ściśle związana z kontaktem z klientem, na znaczeniu zyskują umiejętności komunikacyjne. Paradoksalnie łatwiej jest „douczyć się” programowania, niż skutecznej komunikacji. Większe znaczenie miękkich kompetencji wynika również z faktu, że konsultant SAP to najczęściej pracownik samodzielny, powinien więc umieć radzić sobie w sytuacjach stresowych, potrafić na nie reagować i znajdować skuteczne rozwiązania. Również pod presją czasu.

Czy w związku ze zmianą wymagań więcej kobiet decyduje się na pracę w tym zawodzie?

Myślę, że tak, bo zwykle są bardzo sprawne pod względem komunikacyjnym, są empatyczne, potrafią słuchać, są też dobrze zorganizowane. Co ważne – sama specyfika pracy konsultanta staje się coraz bardziej atrakcyjna dla kobiet pod wieloma względami –  nie tylko pod kątem wymaganych umiejętności, ale także warunków pracy.

No właśnie. Kiedyś dla wielu kobiet ograniczeniem w tej pracy była konieczność częstych wyjazdów i długotrwałego przebywania poza domem (praca na miejscu u klienta, często za granicą). Jak to wygląda obecnie?

Tutaj zaszły diametralne zmiany, przede wszystkim dzięki rozpowszechnieniu się narzędzi pozwalających na zdalną współpracę. Jest to wielkie udogodnienie, które w dużym stopniu zniwelowało konieczność częstych wyjazdów. W naszej branży pracowaliśmy w ten sposób już od kilku dobrych lat, jednak na pewno pandemia sprawiła, że więcej firm decyduje się na prowadzenie projektów SAP zdalnie. Jest to naprawdę duże udogodnienie, dla obu stron. Warto przy tym wspomnieć, że możliwość pracy zdalnej jest dla wielu pań dużym atutem, zwłaszcza jeśli myślą o macierzyństwie. Pod tym względem branża IT idzie z duchem czasu, wspierając rodzicielstwo, oferując szereg udogodnień, takich jak wspomniana praca zdalna, opieka nad dziećmi w miejscu pracy, elastyczny czas pracy itp.

Większa liczba konsultantek czy programistek oznacza również większe zróżnicowanie zespołów projektowych. Jak pokazują badania, to właśnie zespoły różnorodne: zarówno wiekowo, jak i pod względem płci, są dużo bardziej wydajne. Czy to się potwierdza w Quercus?

Zdecydowanie. Nasz zespół jest zróżnicowany i z tej różnorodności czerpiemy siłę. Jeśli grupa jest niejednorodna, łatwiej jest znaleźć optymalne rozwiązanie problemu, spojrzeć na niego z innej perspektywy, wspólnie wygenerować nieszablonowe podejście. Ten potencjał zróżnicowanych zespołów uwidacznia się najbardziej podczas wdrażania systemów, co wiąże się zazwyczaj z nieprzewidzianymi sytuacjami i problemami do rozwiązania „tu i teraz”, ale również w czasie klasycznej burzy mózgów, kiedy szukamy pomysłów związanych z nowymi zadaniami.

Kobiecym okiem: jakie są największe wyzwania, a jakie największe zalety wykonywania zawodu konsultantki SAP?

Dużym wyzwaniem jest bycie stale na bieżąco i dokształcanie się. Dotyczy to nie tylko rozwiązań systemowych, ale także – z racji pracy w module HR – znajomości stale zmieniających się przepisów prawnych. Dodatkowo trzeba umieć radzić sobie w sytuacjach stresowych, kiedy należy skupić się na rozwiązywaniu problemów, na bok odstawiając emocje. Tę pracę kocha się za brak rutyny – każdego dnia podejmujemy się nowych wyzwań, kontaktujemy z nowymi osobami, radzimy sobie w nowych sytuacjach. Nie ma czasu na nudę, a to wiąże się też z ogromną satysfakcją z dobrze zrealizowanego zadania. Dla wielu osób atutem będzie to, że biegłość programistyczna nie jest już priorytetem, bo wiele zadań po prostu jest zautomatyzowanych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby rozwijać się pod kątem programowania, ale też w wielu miękkich obszarach. Jest to też zajęcie na miarę XXI wieku – czyli takie, które można wykonywać zdalnie, jeśli chcemy, z dowolnego miejsca na świecie.

Na zakończenie – poproszę o kilka rad, wskazówek dla pań, które chciałby pracować jako konsultantki SAP. Na co zwracać uwagę, w jakich obszarach podnosić kompetencje?

Ważne są umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność i kreatywność, więc osoby, które posiadają te cechy, dobrze poradzą sobie przy współpracy z klientami. Przydatna jest również zdolność szybkiego przyswajania nowych informacji i umiejętność ich praktycznego zastosowania. Kobiety są bardzo dobrymi konsultantkami SAP, ponieważ zazwyczaj to osoby sumienne i pracowite, a przy tym niebojące się wyzwań. Coraz silniej zaznaczamy swoją obecność w branży i – jak sądzę – ten trend będzie się umacniać.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Andromeda Wróbel

 

[1] Dane z raportu „Kobiety na politechnikach” zaprezentowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA