REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy powinni przygotować się na zmiany w ustawie o PPK

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
ppk 2022 pracownicze plany kapitałowe
ppk 2022 pracownicze plany kapitałowe
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca będzie mógł szybciej zapisać pracownika do PPK. Szybciej niż dotychczas będzie mógł także dokonać pierwszych wpłat do tego programu, nawet od razu po ich naliczeniu i pobraniu.

Zmiany w ustawie o PPK

Zmiany w ustawie z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (dalej „ustawa o PPK”) wynikają z art. 125 ustawy z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027, która czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Większość zmian w ustawie o PPK wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia tych nowych przepisów w Dzienniku Ustaw.

Autopromocja

Najważniejsze z tych zmian to m.in.: rozszerzenie definicji podmiotu zatrudniającego, umożliwienie wcześniejszego zawarcia umowy o prowadzenie PPK dla osoby zatrudnionej, ujednolicenie terminu dokonywania pierwszych i kolejnych wpłat do PPK oraz określenie zasad zwrotu nienależnych wpłat do PPK.

Płatnik może zastąpić pracodawcę

Nowelizacja rozszerza zawarty w ustawie o PPK katalog podmiotów, które mogą prowadzić PPK o płatnika składek na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu, w przypadku, kiedy pracodawca lub zleceniodawca nie ma numeru identyfikacyjnego (NIP albo REGON), status podmiotu zatrudniającego będzie mieć płatnik składek na ubezpieczenia społeczne. Celem tej zmiany jest umożliwienie przystąpienia do PPK osobom zatrudnionym u pracodawców lub zleceniodawców, za których obowiązki związane z wypłatą wynagrodzenia oraz wynikające z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych czy ustaw podatkowych wykonuje inny podmiot.

Szybciej umowa o prowadzenie PPK

Obecnie pracodawca (albo inny podmiot zatrudniający) może zapisać pracownika do PPK, a więc zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowę o prowadzenie PPK dopiero po upływie trzeciego miesiąca (90 dni) zatrudnienia, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły te 3 miesiące. Wprowadzone omawianą nowelizacją zmiany pozwalają pracodawcy - jeśli podejmie taką decyzję - szybciej zapisać pracownika do PPK. Podmiot zatrudniający będzie mógł zrobić to już po upływie 14 dni zatrudnienia, przy czym maksymalny termin na zawarcie dla pracownika umowy o prowadzenie PPK nie ulega zmianie.

Nowy termin na złożenie oświadczenia

Obecnie nowozatrudniona osoba, będąca już uczestnikiem PPK, powinna złożyć swojemu nowemu pracodawcy oświadczenie o zawartych w jej imieniu umowach o prowadzenie PPK w terminie 7 dni po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia. Tak skomplikowany sposób wyznaczania tego terminu nie był uzasadniony. Dlatego po zmianach - uczestnik PPK składał będzie takie oświadczenie w terminie 7 dni od dnia zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK. Tym samym szybciej dojść będzie mogło do transferu dotychczasowych oszczędności danego uczestnika PPK na jego nowy rachunek, na którym oszczędzał będzie u nowego pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ujednolicenie terminów na dokonywanie wpłat do PPK

Obecnie pierwsze wpłaty do PPK podmiot zatrudniający przekazać może do instytucji finansowej dopiero w miesiącu następującym po miesiącu, w którym zawarta została dla pracownika umowa o prowadzenie PPK, a kolejne wpłaty - nawet od razu po ich naliczeniu, nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały naliczone i pobrane. Ujednolicenie terminów dokonywania pierwszych i kolejnych wpłat do PPK, co przewiduje omawiana nowelizacja, uprości obsługę PPK przez pracodawców. Zmiana umożliwi im dokonywanie pierwszych wpłat do PPK począwszy od dnia, w którym zostały naliczone i pobrane - nawet w tym samym miesiącu, w którym została zawarta umowa o prowadzenie PPK. Pracodawca musi tylko pamiętać, aby dokonać ich do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane.

Nienależne wpłaty do PPK do zwrotu

Jedną z ważniejszych zmian wprowadzonych omawianą nowelizacją jest uregulowanie zasad korekt nienależnych wpłat do PPK. Dotychczas brak było w ustawie o PPK regulacji wskazujących zasady postępowania w przypadku dokonania tego typu wpłat. Dotyczyło to sytuacji dokonania tych wpłat np. w razie zawarcia umowy o prowadzenie PPK na rzecz osoby niespełniającej definicji osoby zatrudnionej, dokonania wpłat po złożeniu przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK czy dokonania wpłat w wysokości wyższej niż należna.

Po zmianach, wpłaty dokonywane do PPK, wpłata powitalna czy dopłaty roczne, które okazały się nienależne w całości lub w części, podlegać będą zwrotowi na rzecz finansującego daną wpłatę, wpłatę powitalną lub dopłatę roczną. Co istotne, będzie to także możliwe w sytuacji, gdy za te wpłaty/dopłaty na rachunku uczestnika PPK zostały już zapisane jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, jednostki uczestnictwa ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego lub jednostki rozrachunkowe funduszu emerytalnego. I to bez potrzeby składania przez uczestnika PPK żądania odkupienia tych jednostek uczestnictwa lub umorzenia tych jednostek rozrachunkowych.

Inne zmiany

Pozostałe zmiany w ustawie o PPK dotyczą m.in. określenia rozpoczęcia obowiązywania składanej przez pracownika deklaracji wpłaty dodatkowej, umożliwienia uczestnikowi PPK otrzymania dopłaty rocznej w sytuacji, gdy pracodawca nie finansuje za niego wpłat do PPK, gdyż pracownik ten przystąpił do PPE oraz zapewnienia podmiotowi zatrudniającemu uzyskania informacji pozwalających na zablokowanie wpłat do PPK w razie rozpoczęcia przez uczestnika PPK wypłat po 60. roku życia. Wymieniona na wstępie ustawa z 28 kwietnia 2022 r. wprowadza też zmiany do ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Dotychczas do kompetencji PIP nie należało ściganie wykroczeń polegających na nakłanianiu osób zatrudnionych do rezygnacji z oszczędzania w PPK. Nowelizacja przyznaje jej takie uprawnienie.

Wszystkie zmiany będziemy omawiać szczegółowo w kolejnych materiałach.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 109, art. 125, art. 143, art. 146 pkt 1, 6 i 7 ustawy z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 – ustawa czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mixa
  2022-05-24 08:37:51
  często jest tak że w takich długoterminowych programach jest mała strata ale potem jest to nadrabiane, większość programów tak działa i można zobaczyć to na zagranicznych odpowiednikach, ja i tak uwazam ze ppk jest świetnym rozwiązaniem
  1
 • Walkira
  2022-05-21 10:36:20
  Ja jestem na plusie, skoro wpłaciłam ok. 2000 zła mam prawie 4000zł to raczej to jest na plus. No chyba ze ktoś liczy inaczej. Dla mnie spory zysk do przyszłej wypracowanej emerytury i to mnie cieszy.
  0
 • dario
  2022-05-20 13:12:20
  Na razie to mam drobne (ok. -1700 zł) straty w PPK, ale mam nadzieję, że w dłuższej perspektywie czasu to się odrobi i będę na plusie....
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

Szczyt paczkowy w e-commerce i branży kurierskiej. Bezpieczna praca ma priorytet

Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym, branże e-Commerce i kurierska przechodzą przez jeden z najbardziej pracowitych okresów roku. Kiedy klienci zamawiają przesyłki przed świętami, branże te odnotowują odczuwalny wzrost wolumenu – zwany szczytem paczkowym. To czas zwiększonej aktywności dla wszystkich zespołów zaangażowanych w proces. Z kolei dla kadry zarządzającej i pracowników biurowych niesie ze sobą szereg wyzwań związanych np. z zapewnieniem wydajności i jakości operacyjnej, jednocześnie dbając o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników.

REKLAMA

Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

REKLAMA

Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

REKLAMA