| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Jak wypowiedzieć pięciomiesięczną umowę na czas określony?

Jak wypowiedzieć pięciomiesięczną umowę na czas określony?

Kodeks pracy przewiduje kilka rodzajów umów o pracę, między innymi umowę na czas określony, którą można wypowiedzieć tylko wyjątkowo.

Kodeks pracy przewiduje możliwość wypowiedzenia tylko umowy o pracę zawartej na okres próbny i zawartej na czas nie określony. W przypadku pierwszej z nich okres wypowiedzenia wynosi 3 dni, w przypadku drugiej uzależniony jest od stażu pracy w danym zakładzie pracy i może wynosić od 2 tygodni do 3 miesięcy.

Nieco inna sytuacja jest w przypadku umów o pracę zawartych na czas określony. Tutaj w zasadzie ustawodawca nie przewidział możliwości ich wypowiedzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy strony umowy o pracę – pracodawca i pracownik – wspólnie uzgodnią taki termin wypowiedzenia i wpiszą go do umowy o pracę.

Maksymalny okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony może wynosić dwa tygodnie.

Porównaj: Czy można ustnie wypowiedzieć umowy o pracę?

Należy jednak pamiętać, że strony mogą przewidzieć taki dwutygodniowy okres wypowiedzenia, ale tylko w stosunku do tych umów na czas określony, których czas trwania jest dłuższy niż 6 miesięcy. Rozwiązanie krótszych tego typu umów, np. pięciomiesięcznych, jest co do zasady niedopuszczalne.

Pan Jakub pracuje w zakładzie fotograficznym na umowę o pracę zawartą na czas określony czterech miesięcy. W związku z tym, że znajomy zaproponował mu wyjazd za granicę do pracy, Pan Jakub chciał wypowiedzieć umowę o prace. Okazało się jednak, że w związku z tym, że była ona zawarta jedynie na cztery miesiące, strony nie przewidziały w ogóle możliwości jej rozwiązania wcześniej, niż po upływie okresu na jaki została zawarta, czyli po czterech miesiącach. Aby Pan Jakub mógł wyjechać do pracy ze znajomym będzie musiał porzucić pracę, musi się jednak liczyć z tym, że jego pracodawca może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o odszkodowanie z powodu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy.

Polecamy serwis: Wynagrodzenie

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK