| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Premie i nagrody > Trzynastka w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Trzynastka w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Trzynastkę należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jak wypłata trzynastki za ubiegły rok wpływa na podstawę wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego?

Uzupełnianie składników rocznych w podstawie wymiaru zasiłku

Charakter
rocznego składnika

Sposób uzupełnienia

Stały

W podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się kwotę premii (minus 13,71%), którą pracownik uzyskałby, gdyby w danym roku kalendarzowym nie chorował, tj. wynikającą z umowy o pracę lub innych przepisów o wynagradzaniu

Zmienny

Kwotę otrzymanego składnika rocznego, po pomniejszeniu o kwotę potrąconych składek, dzieli się przez liczbę dni przepracowanych w roku kalendarzowym oraz mnoży przez liczbę dni, którą pracownik przepracowałby w roku kalendarzowym

Józef J. poza wynagrodzeniem zasadniczym otrzymuje w lutym dodatkowe wynagrodzenie roczne. Jest ono proporcjonalnie pomniejszane za czas usprawiedliwionej niezdolności do pracy. W 2015 r., czyli w roku kalendarzowym poprzedzającym miesiąc zachorowania, pracownik był zobowiązany przepracować 252 dni, ale przez 30 dni roboczych był niezdolny do pracy i pobrał za ten okres wynagrodzenie za czas choroby. Tym samym przepracował 222 dni. Dodatkowe wynagrodzenie roczne zostało proporcjonalnie pomniejszone za okres nieobecności w pracy z powodu choroby i wypłacone w lutym 2016 r. w kwocie 4053,15 zł (kwota po pomniejszeniu o należne składki ZUS). Nagrodę roczną należy uzupełnić do kwoty, jaka przysługiwałaby Józefowi J., gdyby przepracował cały rok, co wynika z wyliczenia: 4053,15 zł : 222 dni x 250 dni = 4564,36 zł.

W podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić 1/12 nagrody rocznej, tj. kwotę 380,36 zł.

Podstawa prawna:

● art. 36 ust. 1, art. 37 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 3 i 5, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 159; Dz.U. z 2015 r., poz. 1268.

Zadaj pytanie na naszym Forum!

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Effect Group

firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »