| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Kiedy tracimy prawo do urlopu wypoczynkowego?

Kiedy tracimy prawo do urlopu wypoczynkowego?

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest niezbywalne i należne każdemu pracownikowi. Prawo to przyznaje mu nie tylko Kodeks pracy, ale przede wszystkim Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.

Pracownik może utracić prawo do urlopu jedynie w dwóch przypadkach:
1) w wyniku przedawnienia roszczenia;
2) w przypadku śmierci pracownika.

Porównaj: Jak obliczyć ekwiwalent za urlop?

Przedawnienie roszczeń

Przedawnienie prawa do urlop następuje z upływem 3 lat od dnia, w którym prawo do urlopu stało się wymagalne. Pewne wątpliwości może budzić kwestia początkowego dnia obliczania terminu przedawnienia prawa do urlopu. Bezsporne jest, że pracownik powinien wykorzystać urlop w roku, w którym nabył do niego prawo, zaś termin urlopu zostaje określony w planie urlopów. Zdecydowana większość komentatorów kodeksu pracy wyraziła w tej mierze pogląd, zgodnie z którym prawo do urlopu staje się wymagalne w dniu wskazanym w planie urlopów lub - w przypadku przesunięcia tego terminu rozpoczęcia urlopu - w dniu, na którym ten termin przesunięto. Jeżeli natomiast u danego pracodawcy nie sporządzono planu urlopów albo też dany pracownik został zatrudniony już po sporządzeniu planu urlopów i nie został w tym planie uwzględniony, to trzyletni termin przedawnienia rozpocznie się w ostatnim dniu roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał prawo do urlopu, chyba że termin urlopu został przesunięty na następny rok.

Pan Jacek pracuje w firmie ochroniarskiej. Od 5 lat pracodawca – w całkowitej sprzeczności z Kodeksem pracy – nie udziela mu urlopu wypoczynkowego. Pan Jacek postanowił wnieść do sądu pracy pozew o udzielenie należnego mu urlopu wypoczynkowego. W związku z tym, że prawo do urlopu przedawnia się z upływem 3 lat, sąd uznał, że Panu Jackowi będzie się należał płatny urlop wypoczynkowy tylko za 3 nieprzedawnione lata, za pozostałe dwa lata urlop niestety przepadł, nie należy się za niego także ekwiwalent.

Śmierć pracownika

W przypadku śmierci pracownika niemożliwe jest już wykorzystanie prawa do urlopu w naturze, natomiast samo wynagrodzenie za niewykorzystany urlop, należne zmarłemu pracownikowi, przechodzi na jego małżonka i inne osoby uprawnione do otrzymania renty rodzinnej. Jeśli brak jest takich osób, wynagrodzenie to wchodzi do masy spadku i podlega dziedziczeniu na ogólnych zasadach prawa spadkowego.

Mąż pani Joanny zmarł wskutek zawału. Jako jego spadkobierczyni, przejmie ona cały jego majątek i wszystkie prawa, w tym także prawo do wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy swojego męża, który będzie się należał od pracodawcy.

Zobacz: Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »