| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Inne > Wniosek o urlop ojcowski 2016

Wniosek o urlop ojcowski 2016

Od 2 stycznia 2016 r. pracownik-ojciec może wykorzystać urlop ojcowski do ukończenia przez dziecko 24. roku życia oraz podzielić go na dwie części. W tym celu należy złożyć wniosek. Jak prawidłowo napisać i złożyć wniosek?

Wymiar urlopu

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy – od 2 stycznia 2016 r. pracownik-ojciec może wykorzystać urlop w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia (do 1 stycznia 2016 r. – urlop ojcowski należało wykorzystać – do 12. miesiąca życia dziecka).

Ponadto z urlopu ojcowskiego można skorzystać do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła możliwość podzielenia urlopu ojcowskiego na 2 części (do 1 stycznia 2016 r. urlop ojcowski mógł być wykorzystany wyłącznie w całości). Zaznaczyć należy, że żadna z części nie może być krótsza niż tydzień.

Od 2 stycznia 2016 r. urlop ojcowski można wykorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach.

Kto jest uprawniony? Płatny urlop

Z urlopu ojcowskiego może skorzystać pracownik-biologiczny ojciec dziecka lub pracownik-adopcyjny ojciec, który przedstawi postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka (art. 1823 Kodeksu pracy).

Prawa do urlopu ojcowskiego nie ma ojciec dziecka pozbawiony władzy rodzicielskiej. Do urlopu ojcowskiego nie jest także uprawniony pracownik, który korzystał z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego i nie uzyskał prawomocnego orzeczenia sądu rodzinnego o przysposobieniu dziecka, nawet jeżeli faktycznie wychowuje dziecko, ponieważ formalnie nie jest on jego ojcem.

Przepisy Kodeksu pracy nie uzależniają wymiaru urlopu ojcowskiego od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Oznacza to, że w przypadku porodu mnogiego, wymiar skorzystania z urlopu jest taki sam jak w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.

Urlop ojcowski jest płatny w 100%, czyli pracownik przebywając na urlopie ojcowskim, otrzyma zasiłek macierzyński w wysokości 100% wynagrodzenia.

Termin na złożenie wniosku

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko. Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego pracownik powinien złożyć na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego.

Jeżeli pracownik-ojciec chce skorzystać z urlopu ojcowskiego począwszy od 10 kwietnia 2016 r., to powinien złożyć pracodawcy, pisemny wniosek w tej sprawie w terminie nie krótszym niż 7 dni, tj. pracodawca powinien go otrzymać najpóźniej 2 kwietnia 2016 r.

Najważniejsze zmiany

Do 1 stycznia 2016 r.

Od 2 stycznia 2016 r.

Urlopu ojcowskiego można było udzielić najpóźniej do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia lub w przypadku ojca adopcyjnego – do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka.

pracownik-ojciec może wykorzystać urlop w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia lub w przypadku ojca adopcyjnego – do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka.

Urlopu ojcowskiego można było udzielić jednorazowo w wymiarze 2 tygodni.

Urlopu ojcowskiego można udzielić jednorazowo lub w 2 częściach, z tym że każda z części nie może być krótsza niż 1 tydzień.

Urlop ojcowski nie uległa przerwaniu.

Pracownik może przerwać urlop ojcowski, w sytuacji gdy dziecko będzie wymagać opieki szpitalnej.

Podstawa prawna: Ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

Zadaj pytanie na FORUM!

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »