| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Nowe zasady wydawania świadectwa pracy

Nowe zasady wydawania świadectwa pracy

Celem ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy było uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy, a tym samym ograniczenie nadmiernych obciążeń nałożonych na pracodawców w związku z ich wydawaniem.

Niezależnie od tego pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi, na jego pisemne żądanie, świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z umów o pracę wskazanej powyżej lub świadectwo pracy dotyczące łącznego okresu zatrudnienia na podstawie tych umów o pracę, przypadającego przed dniem zgłoszenia żądania wydania świadectwa pracy. W takim przypadku świadectwo pracy powinno być wydane w terminie 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika (nowy art. 97 § 13 k.p.).

Pracownik po zakończonym zatrudnieniu na okres próbny, trwającym od 21 marca 2011 r. do 28 marca 2011 r., został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 kwietnia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. Po zakończeniu zatrudnienia zgłosił pisemne żądanie wydania świadectwa pracy. Pracodawca powinien wydać żądane świadectwo, przy czym powinno ono dotyczyć zatrudnienia na podstawie zakończonych umów – na okres próbny i na czas określony.

Literalne brzmienie nowych przepisów może wywołać pewne wątpliwości co do sposobu ich stosowania w praktyce. Na przykład zwrot „pozostaje w zatrudnieniu” użyty w art. 97 w § 11 k.p. sugeruje, że przepis dotyczy tylko pracownika aktualnie wykonującego pracę. Taka wykładnia przepisu wydaje się nieprawidłowa, pozbawia bowiem sensu art. 97 § 12 k.p., który wyraźnie odnosi się do zatrudnionego pracownika.

Wyłączenia spod nowelizacji

Należy zwrócić uwagę, że nowelizacja nie dotyczy umowy na czas nieokreślony. Oznacza to, że obecnie po zakończeniu takiej umowy pracodawca zawsze będzie zobowiązany wydać świadectwo pracy.

Wypełnianie świadectwa pracy - podstawa prawna rozwiązania umowy >>

Pracownik po zakończonym zatrudnieniu na okres próbny, trwającym od 21 marca 2011 r. do 28 marca 2011 r., został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 1 kwietnia 2011 r. Umowa ta została rozwiązana w 31 lipca 2011 r. Pracodawca będzie zobowiązany do wydania świadectwa pracy obejmującego zatrudnienie na podstawie umowy na czas nieokreślony niezwłocznie po jej rozwiązaniu, a 21 marca 2013 r. – świadectwa dotyczącego zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny (art. 97 § 11 k.p.).

Przepisy przejściowe

Istotne jest również to, że nowe przepisy stosuje się do stosunków pracy nawiązanych na podstawie umów o pracę (na okres próbny, na czas wykonania określonej pracy, na czas określony) co najmniej w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej. Jeżeli w tym dniu trwała kolejna umowa o pracę będąca jedną z powyższych umów – do tych umów stosuje się przepisy w dotychczasowym brzmieniu.

Z uwagi na jeszcze krótki okres obowiązywania znowelizowanych przepisów trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała praktyka ich stosowania. Z tego względu interpretacja zastosowana w powyższych przykładach jest jedną z wielu możliwych w obecnym stanie prawnym. Wątpliwe jest jednak, że przyniosły one pracodawcom rzeczywistą „ulgę” od zbędnej biurokracji, ponieważ będą oni zobowiązani do analizowania rodzaju umowy o pracę zawartej z pracownikiem, a także do przestrzegania 24-miesięcznego okresu liczonego od dnia zawarcia pierwszej umowy z pracownikiem. Wydaje się, że jest to bardziej uciążliwy obowiązek niż wydawanie świadectw pracy na dotychczasowych zasadach, nawet jeśli miało być ich wydanych kilka.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK