REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady wydawania świadectwa pracy

Marta Mianowska
Nowe zasady wydawania świadectw pracy. /Fot. Fotolia
Nowe zasady wydawania świadectw pracy. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Celem ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy było uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy, a tym samym ograniczenie nadmiernych obciążeń nałożonych na pracodawców w związku z ich wydawaniem.

Nowe zasady wydawania świadectw pracy

Ustawą z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy został zmieniony m.in. art. 97 k.p. Przepis ten reguluje kwestie związane z obowiązkiem pracodawcy w zakresie wydania świadectwa pracy. Choć dotychczasowa regulacja nie była szczególnie skomplikowana, to i tak była krytykowana przez pracodawców, którzy zarzucali jej zbytni formalizm i nadmierną biurokratyzację stosunku pracy.

Autopromocja

Dotychczasowa regulacja

Pracodawca w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy (art. 97 § 1 k.p.). Na podstawie przepisów obowiązujących do 21 marca 2011 r. w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązał kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca był zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy tylko na jego żądanie (art. 97 § 11 k.p.). W związku z tym pracodawca po rozwiązaniu np. umowy na okres próbny nie był zobowiązany wydawać pracownikowi świadectwa pracy, jeżeli od dnia następnego po wygaśnięciu umowy na okres próbny zaczął zatrudniać pracownika na podstawie kolejnej umowy o pracę (bez znaczenia był rodzaj tej umowy). Obowiązek wydania świadectwa mógł jednak powstać w wyniku działań pracownika (wystąpienie z żądaniem).

Nowe przepisy

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 97 § 11 k.p., jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

Zmiana Kodeksu pracy w zakresie wstępnych badań lekarskich >>

Pracownik po zakończonym zatrudnieniu na okres próbny, trwającym od 21 marca 2011 r. do 28 marca 2011 r., został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy w okresie od 30 marca 2011 r. do 30 kwietnia 2011 r., a następnie pracodawca ma zamiar podpisać z nim umowę na czas określony od 5 maja 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. Pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi jedno „zbiorcze” świadectwo pracy, obejmujące zatrudnienie na podstawie trzech umów o pracę, dopiero 21 marca 2013 r. (czyli w dniu upływu 24 miesięcy od dnia zawarcia pierwszej umowy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadectwo pracy pracodawca ma obowiązek wydać w dniu upływu 24-miesięcznego okresu. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy należy wydać w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy (nowy art. 97 § 12 k.p.).

Pracownik po zakończonym zatrudnieniu na okres próbny, trwającym od 21 marca 2011 r. do 28 marca 2011 r., został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy w okresie od 30 marca 2011 r. do 30 kwietnia 2011 r., a następnie na czas określony od 5 maja 2011 r. do 5 maja 2013 r. W takim przypadku pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy 5 maja 2013 r. (w dniu rozwiązania ostatniej z umów, która została zawarta przed upływem 24-miesięcznego okresu).


Niezależnie od tego pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi, na jego pisemne żądanie, świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z umów o pracę wskazanej powyżej lub świadectwo pracy dotyczące łącznego okresu zatrudnienia na podstawie tych umów o pracę, przypadającego przed dniem zgłoszenia żądania wydania świadectwa pracy. W takim przypadku świadectwo pracy powinno być wydane w terminie 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika (nowy art. 97 § 13 k.p.).

Pracownik po zakończonym zatrudnieniu na okres próbny, trwającym od 21 marca 2011 r. do 28 marca 2011 r., został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 kwietnia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. Po zakończeniu zatrudnienia zgłosił pisemne żądanie wydania świadectwa pracy. Pracodawca powinien wydać żądane świadectwo, przy czym powinno ono dotyczyć zatrudnienia na podstawie zakończonych umów – na okres próbny i na czas określony.

Literalne brzmienie nowych przepisów może wywołać pewne wątpliwości co do sposobu ich stosowania w praktyce. Na przykład zwrot „pozostaje w zatrudnieniu” użyty w art. 97 w § 11 k.p. sugeruje, że przepis dotyczy tylko pracownika aktualnie wykonującego pracę. Taka wykładnia przepisu wydaje się nieprawidłowa, pozbawia bowiem sensu art. 97 § 12 k.p., który wyraźnie odnosi się do zatrudnionego pracownika.

Wyłączenia spod nowelizacji

Należy zwrócić uwagę, że nowelizacja nie dotyczy umowy na czas nieokreślony. Oznacza to, że obecnie po zakończeniu takiej umowy pracodawca zawsze będzie zobowiązany wydać świadectwo pracy.

Wypełnianie świadectwa pracy - podstawa prawna rozwiązania umowy >>

Pracownik po zakończonym zatrudnieniu na okres próbny, trwającym od 21 marca 2011 r. do 28 marca 2011 r., został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 1 kwietnia 2011 r. Umowa ta została rozwiązana w 31 lipca 2011 r. Pracodawca będzie zobowiązany do wydania świadectwa pracy obejmującego zatrudnienie na podstawie umowy na czas nieokreślony niezwłocznie po jej rozwiązaniu, a 21 marca 2013 r. – świadectwa dotyczącego zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny (art. 97 § 11 k.p.).

Przepisy przejściowe

Istotne jest również to, że nowe przepisy stosuje się do stosunków pracy nawiązanych na podstawie umów o pracę (na okres próbny, na czas wykonania określonej pracy, na czas określony) co najmniej w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej. Jeżeli w tym dniu trwała kolejna umowa o pracę będąca jedną z powyższych umów – do tych umów stosuje się przepisy w dotychczasowym brzmieniu.

Z uwagi na jeszcze krótki okres obowiązywania znowelizowanych przepisów trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała praktyka ich stosowania. Z tego względu interpretacja zastosowana w powyższych przykładach jest jedną z wielu możliwych w obecnym stanie prawnym. Wątpliwe jest jednak, że przyniosły one pracodawcom rzeczywistą „ulgę” od zbędnej biurokracji, ponieważ będą oni zobowiązani do analizowania rodzaju umowy o pracę zawartej z pracownikiem, a także do przestrzegania 24-miesięcznego okresu liczonego od dnia zawarcia pierwszej umowy z pracownikiem. Wydaje się, że jest to bardziej uciążliwy obowiązek niż wydawanie świadectw pracy na dotychczasowych zasadach, nawet jeśli miało być ich wydanych kilka.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

REKLAMA

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA