| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zasiłek chorobowy dla pracownika zatrudnionego w kilku firmach

Zasiłek chorobowy dla pracownika zatrudnionego w kilku firmach

Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Gdy stanie się niezdolny do pracy, przysługuje mu świadczenie chorobowe z tytułu każdego zatrudnienia, jeżeli spełnia warunki do uzyskania świadczenia.

Gdy pracownik w trakcie roku kalendarzowego podejmie dodatkowe zatrudnienie, to do okresu 33 lub 14 dni, za które przysługuje mu prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy u nowego pracodawcy, należy wliczyć również okresy wynagrodzenia chorobowego wypłaconego u dotychczasowego pracodawcy.

PRZYKŁAD

Jan N. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie X od marca 2009 r. na 1/2 etatu. Od września 2010 r. pracownik ten podjął zatrudnienie w wymiarze 1/4 etatu w firmie Y. Firma X wypłaciła Janowi N. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy trwającej 23 dni, która miała miejsce w maju i sierpniu 2010 r. W grudniu 2010 r. Jan N. stał się ponownie niezdolny do pracy. Niezdolność ta trwała 33 dni (od 10 grudnia 2010 r. do 13 stycznia 2011 r.). Zarówno w firmie X, jak i Y Jan N. miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby za okres od 10 do 19 grudnia 2010 r., a począwszy od 20 grudnia 2010 r. ma prawo do zasiłku chorobowego. Ponieważ niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie na przełomie 2010 r. i 2011 r., a 31 grudnia 2010 r. pracownik miał prawo do zasiłku chorobowego, również od 1 stycznia 2011 r. ma prawo do zasiłku chorobowego.

Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego >>

Zwolnienie lekarskie u jednego pracodawcy

Możliwa jest sytuacja, w której lekarz prowadzący uzna, że stwierdzone u pracownika schorzenia powodują niezdolność do pracy, ale tylko u jednego pracodawcy. Przy wystawianiu ubezpieczonemu zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lekarz powinien brać pod uwagę stan zdrowia ubezpieczonego, z uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy. Może się więc okazać, że dane schorzenie uniemożliwi pracownikowi pracę jedynie w pewnych warunkach. W konsekwencji może to oznaczać, że będzie on niezdolny do pracy tylko u jednego pracodawcy, ale zachowa tę zdolność u drugiego. Powstaje więc problem, czy w takim przypadku świadczenie pracy u drugiego pracodawcy należy traktować jako naruszenie zasad korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Pracownik nie będzie miał bowiem możliwości usprawiedliwienia zaświadczeniem lekarskim swojego niestawiennictwa w pracy u drugiego pracodawcy, a więc teoretycznie powinien się on do tej pracy stawić.

WAŻNE!

Przy ocenie niezdolności do pracy pracownika lekarz uwzględnia rodzaj i warunki pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK