| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Urlop wypoczynkowy w dokumentach rozliczeniowych

Urlop wypoczynkowy w dokumentach rozliczeniowych

Wykazanie okresu urlopu w dokumentach ubezpieczeniowych i rozliczenie składek od wynagrodzenia za ten okres zwykle nie sprawia trudności. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy trzeba postąpić w szczególny sposób.

Jeśli pracownica nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie posiada innego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych, to za lipiec należy rozliczyć za nią składki w następujący sposób:

  • w raporcie imiennym ZUS RSA z kodem tytułu 01 10 xx (pracownik) należy wykazać kod świadczenia/przerwy 311 i okres korzystania z zasiłku macierzyńskiego oraz kwotę zasiłku macierzyńskiego,
  • w raporcie imiennym ZUS RCA z kodem tytułu 12 40 xx (osoba przebywająca na zasiłku macierzyńskim) należy wykazać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w tym miesiącu i składki naliczone od tej podstawy,
  • w raporcie imiennym ZUS RCA z kodem tytułu 01 10 xx (pracownik) należy wykazać należne składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia za dni opieki nad dzieckiem i za urlop wypoczynkowy.

Kody wykorzystywane przy wypełnianiu dokumentów ubezpieczeniowych>>

Przykład:

Nasz pracownik porzucił pracę. Wysłaliśmy mu pismo informujące o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy o pracę, które pracownik odebrał 29 czerwca br. Potwierdzenie odbioru listu otrzymaliśmy 3 lipca. W tym dniu wypłaciliśmy mu ekwiwalent urlopowy. Zgodnie ze świadectwem pracy pracownik był zatrudniony do 29 czerwca, dlatego od 30 czerwca został wyrejestrowany z ubezpieczeń. Czy wyrejestrowaliśmy go prawidłowo? Jak należy rozliczyć składki pobrane od ekwiwalentu za urlop, jeśli pracownik otrzymał go po rozwiązaniu umowy o pracę?

Gdy informacja o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia zostaje wysłana do pracownika pocztą, datą rozwiązania umowy o pracę jest data odbioru pisma przez adresata. Zatem pracownik został prawidłowo wyrejestrowany z ubezpieczeń.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, wypłacany w przypadku rozwiązania umowy o pracę, nie został wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że podlega on oskładkowaniu. Ekwiwalent ten został wypłacony pracownikowi w miesiącu następnym po rozwiązaniu umowy o pracę i wyrejestrowaniu z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA. W takiej sytuacji składki od ekwiwalentu powinny zostać rozliczone w raporcie ZUS RCA złożonym za tę osobę z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx.

Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby pracownik otrzymał ekwiwalent jeszcze w tym samym miesiącu, w którym podlegał ubezpieczeniom. Składki należałoby wówczas rozliczyć w raporcie ZUS RCA złożonym z kodem pracowniczym (01 10 xx), mimo że w momencie wypłaty osoba ta nie byłaby już pracownikiem firmy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK