reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak rozliczyć w ZUS wypłatę wyrównania zasiłków

Jak rozliczyć w ZUS wypłatę wyrównania zasiłków

Od 3 miesięcy pracodawcy mają obowiązek wypłacać wyrównania wynagrodzeń chorobowych i zasiłków na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06). Wyrok ten dotyczy zasad wliczania do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych składników wynagrodzenia, od których pracownik opłacił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane za okres pobierania zasiłków.

Zakres regulacji

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa należy uwzględniać składniki wynagrodzenia, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Do podstawy wymiaru nie należy wliczać składników, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę (u pracodawców niemających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania) zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku.

Ubezpieczeni, którym przed wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego obliczono podstawę wymiaru zasiłku bez uwzględnienia składników wynagrodzenia, do których nie mieli prawa w okresie pobierania zasiłku, mogą wystąpić do ZUS lub pracodawcy o ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku z uwzględnieniem tych składników. W takich przypadkach pracodawca ma obowiązek, na wniosek pracownika, przeliczyć podstawę wymiaru zasiłków i wypłacić wyrównanie. Wyrównując zasiłek przysługujący za okres poprzedzający dzień ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pracodawca ma obowiązek wypłacić wyrównanie wraz z ustawowymi odsetkami. Od 15 października 2005 r. odsetki te wynoszą 11,5% w stosunku rocznym (od 10 stycznia do 14 października 2005 r. wynosiły 13,5% w skali roku).

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 28 sierpnia 2008 r. kwoty wyrównań zasiłków z ubezpieczeń społecznych oraz odsetek od tych wyrównań, wypłacanych na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., powinny zostać rozliczone w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

Przeliczanie podstawy wymiaru dotyczy także wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, wypłacanych ze środków pracodawcy. Wynagrodzenia te są bowiem obliczane według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jednak o kwoty ewentualnych odsetek za opóźnienie w wypłacie wyrównania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby pracodawca nie może pomniejszyć należnych za dany miesiąc składek na ubezpieczenia społeczne.

WAŻNE!

Pracodawca nie może rozliczyć w ciężar składek wyrównania wynagrodzenia chorobowego (należnego za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym) ani odsetek wypłacanych wraz z tym wyrównaniem.

Wyrównanie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy

W przypadku wypłaty wyrównania wynagrodzenia ubezpieczonego za czas niezdolności do pracy z powodu choroby płatnik składek powinien wypełnić imienny raport miesięczny ZUS RSA, wpisując:

w bloku III.A - dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej,

w bloku III.B, w polu 01 - właściwy kod tytułu ubezpieczenia (np. 01 10 xx). W przypadku wypłaty wyrównania ubezpieczonemu, który w dniu wypłaty wyrównania nie podlega ubezpieczeniom u danego płatnika składek, należy użyć kodu tytułu ubezpieczenia 30 00 xx,

w bloku III.B, w polu 02 - kod świadczenia/przerwy 335 „wyrównanie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, finansowane ze środków pracodawcy”,
w bloku III.B, w polu 03 i 04 - ostatni okres, za który przysługuje wyrównanie wynagrodzenia,
w bloku III.B, w polu 05 - liczbę dni zgodną z okresem wykazanym w bloku III.B, w polu 03 i 04,
w bloku III.B, w polu 07 - łączną kwotę wyrównania wynagrodzenia za cały okres, którego dotyczy wypłata.
WAŻNE!

Jeśli pracownik ma prawo do wyrównania świadczeń za różne okresy, w raporcie ZUS RSA należy wykazać całą kwotę wyrównania i ostatni okres, za który przysługuje wyrównanie.

PRZYKŁAD

Zakład pracy wypłacił pracownikowi w styczniu 2007 r. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby za okres od 8 do 19 stycznia 2007 r. Następnie w grudniu 2007 r. płatnik wypłacił pracownikowi wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby za okres od 17 do 21 grudnia 2007 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama