| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w porównaniu z 2014 r. wzrasta płaca minimalna, która w 2015 r. wyniesie 1750 zł. W 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1680 zł. Natomiast wynagrodzenie osób rozpoczynających pracę, w ich pierwszym roku pracy, nie może być niższe niż 1400 zł. Podane kwoty są oczywiście tzw. wynagrodzeniem brutto, od którego pracodawca dokona stosownych odliczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

W związku z powyższym mogą pojawić się pytania i wątpliwości, w jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za pracę wykonaną w grudniu 2014r., a wypłacaną w styczniu 2015r., w przypadku gdy pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę.

W mojej ocenie należy przyjąć zasadę, iż w przedstawionej powyżej sytuacji, pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie minimalne w wysokości obowiązującej w miesiącu, za które rzeczone wynagrodzenie jest należne. Oznacza to, że w styczniu 2015 roku należy wypłacić pracownikowi (otrzymującemu płacę minimalną) kwotę 1680 zł tytułem wynagrodzenia za pracę wykonaną w grudniu 2014 roku.

Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia młodocianych w 2015 r.

Procedura ustalenia wysokości wynagrodzenia minimalnego

W myśl art. 2 ust. 1 Ustawy o wynagrodzeniu minimalnym, wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji. Rada Ministrów, w terminie do dnia 15 czerwca każdego roku, przedstawia Trójstronnej Komisji m.in: propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym wraz z terminem zmiany wysokości tego wynagrodzenia, informację o wskaźniku cen w roku poprzednim, wysokość przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się negocjacje oraz informację o poziomie życia różnych grup społecznych.

Trójstronna Komisja, po otrzymaniu propozycji i informacji, o których mowa powyżej, uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku następnym w terminie do dnia 15 lipca każdego roku. 

Wysokość minimalnego wynagrodzenia, podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, w terminie do dnia 15 września każdego roku. 

Natomiast jeżeli Trójstronna Komisja nie uzgodni w powyższym terminie, wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym, Rada Ministrów ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku następnym wraz z terminem zmiany tej wysokości, w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 15 września każdego roku.

Minimalna płaca netto w Polsce w 2015 roku

Składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę

Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych.  Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się natomiast: 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK