| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy

Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata należnego wynagrodzenia za pracę wykonaną przez pracownika. W sytuacji niewypłacalności pracodawcy poszkodowanemu pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Taki wykaz składa się do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy, do którego o wypłatę świadczeń może wystąpić nawet sam pracownik, były pracownik lub uprawnieni do renty rodzinnej członkowie rodziny zmarłego pracownika lub zmarłego byłego pracownika.

Lepsza ochrona pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

Taki wniosek nie może być złożony w terminie wcześniejszym niż po upływie 2 tygodni od terminów, które przysługują na sporządzenie wykazu przez pracodawcę, syndyka itp. Marszałek województwa po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku niezwłocznie dokonuje wypłaty.

Jeżeli niewypłacalność pracodawcy wiąże się z brakiem środków finansowych i zaprzestaniem działalności, pracownicy mogą otrzymać z FGŚP zaliczki na poczet przysługujących im świadczeń niewypłaconych przez pracodawcę.

Wynagrodzenia, dodatki wyrównawcze oraz składki ZUS podlegają zaspokojeniu za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające ustanie stosunku pracy, jeżeli to przypada w czasie nie dłuższym niż 9 miesięcy przed datą wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.

Ekwiwalent za urlop podlega zaspokojeniu, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy. Odprawa pieniężna i odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia ulega zaspokojeniu , gdy stosunek pracy ustał w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące po dacie niewypłacalności.

Składki ZUS, składki na FGŚP i FP w 2015 r.

Świadczenia te będą zaspokajane także w przypadku, gdy uprawnienie do nich powstanie w dniu niewypłacalności pracodawcy lub w dniu ustania stosunku pracy.

Łączna kwota zaspokajanych świadczeń za jeden miesiąc nie może przekroczyć kwoty ogłaszanego przez Prezesa GUS przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał ogłoszonego przed wypłatą świadczeń. Dotyczy to przede wszystkim wynagrodzenia za pracę, ekwiwalentów, dodatków wyrównawczych i składek ZUS. Wyjątkiem jest odprawa i odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, których wysokość może opiewać na kwotę przeciętnego wynagrodzenia lub jego wielokrotność.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK