| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Przy rozwiązywaniu umowy o pracę za wypowie­dzeniem istotne są okresy wypowiedzenia oraz zakładowy staż pracy pracownika. Długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od rodzaju umowy o pracę.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika powinno być dokonane na piśmie, jednak nie musi wskazywać przyczyny. Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę powin­no nastąpić na piśmie, a przy umowie na czas nie­określony musi zawierać przyczynę wypowiedzenia oraz pouczenie o prawie odwołania do sądu pracy. Złożone w innej formie będzie skuteczne, ale będzie mogło być zakwestionowane przez pracownika.

Przyczyna rozwiązania umowy o pracę (na czas nieokreślony dokonywanego przez pracodawcę) musi być konkretna, rzeczywista i uzasadniająca jej rozwiązanie.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokre­ślony przez pracodawcę musi być poprzedzone konsultacją z organizacją związkową, jeżeli pra­cownik do niej należy lub organizacja ta podjęła się ochrony jego interesów. Gdy pracodawca nie ma wiedzy na temat przynależności pracownika do organizacji związkowej, powinien wystąpić do niej z zapytaniem w tej sprawie. Stanowisko związ­ków zawodowych nie jest jednak wiążące; praco­dawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę mimo sprzeciwu organizacji związkowej.

Obowiązek konsultacji nie istnieje przy wypowia­daniu innych rodzajów umów o pracę. Przy wypowiadaniu umów o pracę obowiązują liczne przepisy ochronne, np. chroniące przed zwolnieniem kobiety w ciąży czy osoby w wieku przedemerytalnym. Nieprzyjęcie przez pracownika pisma z wypowie­dzeniem umowy o pracę (składanego zarówno oso­biście, jak i listem poleconym) nie wywołuje skut­ku prawnego.

Umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. W sytuacji gdy pracownik nie przyjmie prawidłowo złożonego wypowiedzenia, pracodawca powinien sporządzić notatkę i razem z pismem wypowiadającym umowę dołączyć do akt osobowych pracownika.

Zostań naszym ekspertem!

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »