| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy? Urlop wypoczynkowy powinien zostać udzielony zgodnie z planem urlopów w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego w tym terminie udziela się do dnia 30 września roku następnego. Czy roszczenie o urlop ulega przedawnieniu?

Odwołanie pracownika z urlopu

Co do zasady urlop wypoczynkowy nie może być przerwany przez pracodawcę. Kodeks pracy przewiduje jednak sytuacje, kiedy podmiot zatrudniający może wezwać pracownika będącego na urlopie do zakładu pracy w celu wykonywania obowiązków pracowniczych. Zgodnie z art. 167 Kodeksu pracy pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego tylko wówczas, gdy obecności danego pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Odwołanie pracownika z urlopu

Przedawnienie roszczenia

Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów bądź w porozumieniu z pracownikiem należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Nie dotyczy to urlopu na żądnie.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że zgodnie z art. 291 Kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przepis ten ma zastosowanie także do urlopów wypoczynkowych. Roszczenie o urlop wypoczynkowy zaczyna się przedawniać bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje, bądź od dnia 1 października roku następującego po roku, w którym pracownik nabył prawo do urlopu (jeśli wykorzystanie tego urlopu zostało przesunięte na kolejny rok kalendarzowy), a przedawnia się z upływem 3 lat od tego terminu. W związku z tym z pozwem o udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego za rok 2009 można wystąpić najpóźniej do 30 września 2013 r.

Bieg terminu przedawnienia przerywa uznanie roszczenia lub wystąpienie z pozwem. Wówczas termin przedawnienia liczy się od początku od momentu uznania lub od zakończenia postępowania sądowego. Natomiast roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się po 10 latach.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK