Kategorie

Odwołanie pracownika z urlopu - najważniejsze informacje

Emilia Panufnik
Odwołanie pracownika z urlopu. /Fot. Fotolia
Odwołanie pracownika z urlopu. /Fot. Fotolia
Fotolia
Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe. Kodeks pracy uprawnia pracodawcę do przerwania urlopu wypoczynkowego jedynie wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Sprawdź, kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.

Urlop wypoczynkowy

Zgodnie z art. 152 Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego zatrudniony nie może się zrzec. Urlop polega na zwolnieniu pracownika od świadczenia pracy w oznaczonym czasie. Powinien być wykorzystany w naturze, gdyż jego celem jest regeneracja fizyczna i psychiczna pracownika.

Uprawnienie pracodawcy do przerwania urlopu

Mimo iż wspomniany przepis zawiera sformułowanie „nieprzerwany urlop wypoczynkowy”, w innym miejscu Kodeksu pracy zezwala pracodawcy na przerwanie urlopu pracownika. Podczas urlopu pracownik co do zasady nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, jednak uprawnienie do przerwania urlopu ma charakter władczy. W świetle art. 167 Kodeksu pracy pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Jednak taka możliwość została przewidziana tylko wówczas, gdy obecności danego pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Zobacz również: Urlop w okresie wypowiedzenia

Wyjątkowe sytuacje

Pracownik może zostać odwołany z urlopu tylko w wyjątkowych sytuacjach. Po pierwsze, gdy jego obecność w zakładzie jest konieczna i niezbędna. Po drugie, występuje sytuacja powodująca konieczność tej obecności i nie była ona znana pracodawcy przed rozpoczęciem urlopu pracownika czy obecność ta jest konieczna ze względu na wystąpienie okoliczności nieprzewidzianych przed rozpoczęciem urlopu. Oceny potrzeby przerwania urlopu dokonuje pracodawca.

Wykonanie polecenia przez pracownika

Pracodawca nie musi podawać przyczyn odwołania pracownika z urlopu. Obowiązkiem zatrudnionego jest wykonanie polecenia – powrót do zakładu pracy i podjęcie pracy. Pracownik wykonuje polecenie nawet wówczas, gdy jest przekonany o tym, że pracodawca sobie bez niego poradzi bądź przerwanie urlopu jest nieuzasadnione. W przeciwnym razie, pracodawca może rozwiązać łączącą go z pracownikiem umowę o pracę. Dopiero w przypadku rozwiązania umowy o pracę z powodu niestawienia się w pracy po wezwaniu pracodawcy, zatrudniający będzie musiał udowodnić przed sądem pracy, że obecność pracownika w zakładzie pracy była niezbędna, a okoliczności, które uzasadniają przerwanie urlopu nie można było przewidzieć przed rozpoczęciem przez pracownika korzystania z urlopu wypoczynkowego. Na podstawie zebranych informacji sąd ocenia zasadność odwołania pracownika z urlopu.

WAŻNE!

Warto zaznaczyć, że zwrot pieniędzy należy się pracownikowi także w sytuacji kosztów poniesionych na zaplanowany, ale odwołany przez przełożonego urlop.

Polecamy również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Pokrycie kosztów

Reklama

W razie podjęcia decyzji o odwołaniu pracownika z urlopu po stronie pracodawcy występuje obowiązek pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika. Wspomniane koszty muszą być bezpośrednio związane z odwołaniem z urlopu (np. opłata za niewykorzystany pobyt w hotelu, opłata za wycieczkę, koszt przejazdu z miejsca wypoczynku do miejsca pracy). Pracownik powinien przedstawić w zakładzie pracy dokumenty świadczące o poniesionych przez niego kosztach.

Pracodawca nie ma obowiązku zwrócić pracownikowi kosztów ewentualnych korzyści, które ten mógłby uzyskać, gdyby nie został odwołany z urlopu. Co więcej, pracownik nie może wymagać od pracodawcy, aby pokrył poniesione przez niego wydatki w wysokości, w jakiej zostały mu zwrócone przez biuro turystyczne czy innego organizatora wypoczynku.

Pracodawca powinien dokonać analizy kosztów, które będzie zmuszony pokryć i korzyści, jakie uzyska z powodu powrotu pracownika na swoje stanowisko.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy

Przykład

Pracownik pojechał na urlop nad morze, gdzie przez 2 tygodnie miał pracować jako kelner w restauracji. Otrzymał jednak telefon od pracodawcy z poleceniem przerwania urlopu i stawienia się w pracy w celu wykonywania obowiązków pracowniczych. Pracownik musi wypełnić polecenie pracodawcy. Pracodawca powinien zwrócić pracownikowi koszty poniesione w bezpośrednim związku z odwołaniem pracownika z urlopu, tj. koszty podróży do zakładu pracy, koszty zakwaterowania od dnia odwołania z urlopu. Pracodawca nie ma natomiast obowiązku wypłacenia pracownikowi równowartości wynagrodzenia, które zatrudniony otrzymałby, pracując pozostałą część urlopu jako kelner.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?