REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy

Polska Grupa Audytorska (PGA)
Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich
Agnieszka Pohorecka
Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy.
Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy.
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czasowe powierzenie innej pracy nie wymaga składania wypowiedzenia zmieniającego. Aby można było zastosować czasowe powierzenie pracy, należy spełnić 4 warunki. Czym są uzasadnione potrzeby pracodawcy? Co z kwalifikacjami pracownika? Jakie wynagrodzenie należy się po zmianie pracy? Czy wymagana jest forma pisemna? Czy to dobre rozwiązanie na czas pandemii?

Czasowe powierzenie innej pracy

Sytuacja pandemii znacząco wpłynęła na sytuację firm, które niejednokrotnie musiały i wciąż muszą dokonywać przetasowań wśród pracowników, ograniczając zatrudnienie, bądź obsadzając braki, wynikające np. z choroby czy kwarantanny.

Autopromocja

Jednym z rozwiązań z jakiego mogą skorzystać jest przewidziane przez Kodeks Pracy powierzenie pracownikowi innej pracy niż ta określona w umowie o pracę. Jest to jednak rozwiązanie obwarowane kilkoma warunkami.

Bez wypowiedzenia warunków pracy i płacy

Art. 42 k.p. traktuje o wypowiadaniu, wynikających z umowy, warunków pracy i płacy, tj. elementarnych składowych relacji pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Dla skuteczności takiego wypowiedzenia wymagana jest forma pisemna. Jednak w § 4 tego artykułu pojawia się szczególna możliwość zmiany warunków zatrudnienia bez konieczności stosowania trybu wypowiedzenia zmieniającego i bez zachowania formy pisemnej. Dotyczy ona właśnie powierzenia innego rodzaju pracy jeżeli:

  1. istnieją uzasadnione potrzeby pracodawcy,
  2. powierzenie następuje maksymalnie na 3 miesiące w roku kalendarzowym,
  3. powierzona praca odpowiada kwalifikacjom pracownika,
  4. czasowa zmiana rodzaju pracy nie powoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Należy zaznaczyć, że wszystkie 4 przesłanki muszą zostać spełnione łącznie, aby można było mówić o sytuacji powierzenia innego rodzaju pracy.

Uzasadnione potrzeby pracodawcy

Uzasadnione potrzeby pracodawcy muszą leżeć po jego stronie. Może być to np. konieczność zastępstwa innego nieobecnego z powodu choroby lub urlopu pracownika czy zwiększony popyt na pracę w innym dziale. Art. 42 § 4 k.p. może być również zastosowany w sytuacji, gdy stanowisko, na które pracownik ma być przywrócony, jest już obsadzone przez inną osobę i pracodawca potrzebuje czasu na dokonanie zmian organizacyjno-personalnych (wyrok SN z dnia 18 sierpnia 1976 r., I PR 103/76).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie może skorzystać z czasowego powierzenia innej pracy, jeśli przyczyny leżą po stronie pracownika, tj. choćby w sytuacji utraty przez niego zdolności zdrowotnych lub kwalifikacji do wykonywania pracy na danym stanowisku czy konieczności zmiany zakresu obowiązków pracownika (wyrok SN z dnia 13 października 1999 r., sygn. akt I PKN 293/99).

Powierzenie innej pracy nie może przekroczyć 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Okres ten jest liczony wg zasad opisanych w kodeksie cywilnym, na zasadzie art. 111 i art. 112 k.c. w związku z art. 300 k.p.

Jednocześnie, ponieważ okres 3 miesięcy ograniczony jest do roku kalendarzowego, może wystąpić sytuacja, kiedy inna praca zostanie powierzona na okres do 3 miesięcy pod koniec roku, oraz ponownie na początku kolejnego roku, w konsekwencji czego pracownik będzie wykonywał nowe obowiązki nawet przez 6 kolejnych miesięcy.

Kwalifikacje pracownika

Czasowa zmiana rodzaju pracy musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika, zatem nie może ich przekraczać, ale, co należy podkreśli, niewykorzystanie choćby minimalnego zakresu aktualnych kwalifikacji pracownika również stanowi naruszenie przepisu art. 42 § 4 k.p. (wyrok SN z dnia 8 maja 1997 r., sygn. akt I PKN 131/97, wyrok SN z dnia 5 lutego 1998 r. (I PKN 515/97). Przy ocenie kwalifikacji należy wziąć pod uwagę nie tylko wykształcenie i doświadczenie pracownika, ale także jego możliwości fizyczne i psychofizyczne (wyrok SN z dnia 4 października 2000 r., sygn. akt I PKN 61/00).

Wynagrodzenie

Warunkiem prawidłowego powierzenia innej pracy jest również zachowanie dotychczasowej wysokości wynagrodzenia pracownika, nawet jeśli na danym stanowisku przysługuje ono w niższej wysokości. Nie ma też przeszkód, aby było ono okresowo zwiększone.

Forma pisemna

Należy podkreślić, że powierzenie innej pracy w trybie art. 42 § 4 k.p. odbywa się w trybie polecenia służbowego i jeśli spełnia wszystkie przesłanki wymienione w ww. przepisie, to odmowa jego wykonania ze strony pracownika jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Jak wspomniałam, powierzenie nie wymaga formy pisemnej, jednak ponieważ jest to zmiana dot. jednego z kluczowych elementów stosunku pracy, to dla celów dowodowych warto dopełnić formalności w formie pisemnej.

Rozwiązanie na czas pandemii?

Czasowe powierzenie innej pracy w okresie pandemii COVID-19 daje pewną szansę na ograniczenie zwolnień pracowników, na czasowe zastępowanie pracowników nieobecnych w pracy, czy na pokrycie zwiększonych potrzeb pracodawcy na pracę w niektórych działach. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach tego rozwiązania, przede wszystkim o maksymalnym 3 miesięcznym okresie powierzenia, co na początku pandemii mogło wydawać się okresem wystarczającym, jednak w obliczu przedłużania się tego okresu już nie jest rozwiązaniem tak uniwersalnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

REKLAMA

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

REKLAMA

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA