Gdy ZUS nie wydał decyzji w terminie
REKLAMA
REKLAMA
Przekraczanie terminów to najbardziej dotkliwa dla obywatela sytuacja. Jeżeli bowiem brakuje właściwego rozstrzygnięcia obywatel nie wie jak się zachować. Czy płacić pieniądze czy też nie. Czy może samemu liczyć na pieniądze czy tez nie.
REKLAMA
Przed ZUS
Tylko w nielicznych postępowaniach strona może bronić się przed opieszałością urzędu. W sprawach toczących się na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego przekroczenie terminu nie rodzi znacznych uprawnień po stronie petenta. Inaczej wygląda to jednak przy sprawach toczących się przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Uprawnienie
Jeżeli organ rentowy nie wydał decyzji w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia roszczenia, ubezpieczony może wnieść odwołanie w każdym czasie po upływie tego terminu.
Zobacz: Od jakich decyzji ZUS odwołać się do Prezesa Zakładu?
Rozstrzygnięcie
Jeżeli ubezpieczony wniósł odwołanie w związku z niewydaniem decyzji przez organ rentowy, sąd uwzględniając odwołanie:
zobowiązuje organ rentowy do wydania decyzji w określonym terminie, zawiadamiając o tym organ nadrzędny, lub orzeka co do istoty sprawy.
Zobacz serwis: Opłacanie składek
Podsumowanie
Jak zatem widać ubezpieczony nie jest bezbronny w starciu z ZUS-em. Ma on bowiem bardzo sile narzędzie w ręku w postaci skargi na bezczynność organu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA