REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS jednoosobowej firmy. Jak płacić mniej przez pięć i pół roku

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
składki ZUS 2023
składki ZUS 2023
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy dają trzy opcje obniżenia składek na ZUS w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej: ulga na start, obniżone składki ZUS oraz mały ZUS plus. Jak wykorzystać te ulgi, aby przez pierwsze pięć i pół roku działalności płacić mniej na ZUS?

Ulga na start – bez większości składek na ZUS przez pierwsze sześć miesięcy

Ulga na start to brak obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Pojęcie składek na ubezpieczenia społeczne nie obejmuje jednak składki zdrowotnej. Oznacza to, że przez pierwsze sześć miesięcy przedsiębiorca musi płacić tylko składkę zdrowotną, której wyliczanie jest relatywnie bardziej skomplikowane, niż w przypadku pozostałych składek na ZUS.

Autopromocja

Ulga na start jest dostępna pod warunkiem niewykonywania działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy tzn. ulga przysługuje przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność po raz pierwszy oraz tym, którzy wykonywali już działalność ale od zaprzestania jej wykonywania upłynęło 60 miesięcy.

Przepisy odbierają prawo do ulgi na start w przypadku wykonywania usług na rzecz byłego pracodawcy (przy założeniu, że umowa o pracę miała miejsce w bieżącym lub poprzednim roku, a zadania w ramach usług są te same co w ramach umowy o pracę). Ta konstrukcja ma zapobiegać „sztucznej” zamianie umowy o pracę na współpracę w oparciu o działalność gospodarczą.

Obniżone składki na ZUS przez 24 miesiące (tzw. mały ZUS). Jaka wysokość w 2023

Przedsiębiorca, który wykorzystał sześć miesięcy ulgi na start, ma do dyspozycji kolejną ulgę w czasie następnych 24 miesięcy – obniżone składki na ZUS (niekiedy określane jako mały ZUS).

Obniżone składki na ZUS są zależne od minimalnego wynagrodzenia, którego wysokość ulegnie zmianie w połowie 2023 r. Z tego powodu w połowie 2023 r. zmieni się również miesięczna wysokość obniżonych składek na ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość obniżonych składek na ZUS w okresie styczeń - czerwiec 2023:

Składka emerytalna styczeń - czerwiec 2023: 204,37 zł

Składka rentowa styczeń - czerwiec 2023: 83,76 zł

Składka wypadkowa styczeń - czerwiec 2023: 17,48 zł

Składka chorobowa (dobrowolna) styczeń - czerwiec 2023: 25,65 zł

Łącznie bez składki chorobowej styczeń - czerwiec 2023: 305,61 zł

1 lipca 2023 r. zmieni się wynagrodzenie minimalne, co spowoduje zmianę wysokości składek ZUS.

Wysokość obniżonych składek na ZUS w okresie lipiec - grudzień 2023:

Składka emerytalna lipiec - grudzień 2023: 210,82 zł

Składka rentowa lipiec - grudzień 2023: 86,40 zł

Składka wypadkowa lipiec - grudzień 2023: 18,04 zł

Składka chorobowa (dobrowolna) lipiec - grudzień 2023: 26,46 zł

Łącznie bez składki chorobowej lipiec - grudzień 2023: 315,26 zł

Ustalenie realnej miesięcznej należności do ZUS-u wymaga doliczenia składki zdrowotnej, która jest wyliczana według innych reguł.

 

Mały ZUS plus przez 36 miesięcy działalności

Mały ZUS Plus to odrębna instytucja od obniżonych składek na ZUS określanych niekiedy potocznie jako „mały ZUS”. Po wykorzystaniu 24 miesięcy obniżonych składek ZUS (tzw. małego ZUS-u) można wykorzystać 36 miesięcy Małego ZUS-u Plus. Obie ulgi mogą trwać łącznie 5 lat.

Składki ZUS na ubezpieczenia społeczne (tzn. bez składki zdrowotnej) w ramach Małego ZUS-u Plus są wyliczane według zasad opartych o kryterium dochodu za poprzedni rok.

Podstawa składek na ubezpieczenia społeczne w ramach małego ZUS-u plus jest ograniczona dolnym i górnym limitem. Dolnym limitem jest 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku (1047 zł w 2023 r.) Górny limit to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok (4161 zł w 2023 r.). Dokładną wysokość miesięcznej składki można wyliczyć samodzielnie, stosując wzór matematyczny, metodą „ołówek i kalkulator”. Jednak znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest użycie kalkulatora online na stronach ZUS-u.

Mały ZUS plus jest dostępny dla przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku osiągnęli przychód nieprzekraczający 120 tys. zł.

 

Obniżone składki ZUS (tzw. mały ZUS) to inna ulga niż zlikwidowany Mały ZUS

Na stronie biznes.gov.pl znajduje się wpis z datą publikacji 29.06.2021 zawierający informację: „Do okresu 36 miesięcy wliczasz okres korzystania z Małego ZUS”. Ta zasada odnosi się do ulgi „Mały ZUS” zlikwidowanej w 2020 r. i zastąpionej małym ZUS-em plus. Nie należy odnosić tej zasady do obniżonych składek na ZUS określanych potocznie jako mały ZUS.

Przedsiębiorca, który wykorzystał np. 3 miesiące Małego ZUS-u (ulgi zlikwidowanej w 2020 r.) ma do wykorzystania 33 miesiące Małego ZUS-u Plus (zamiast 36 miesięcy).

Korzystanie z obniżonych składek ZUS (nazywanych potocznie małym ZUS-em) nie ma wpływu na limit 36 miesięcy w ramach Małego ZUS-u Plus.

Jak już wspomniano, ulga o nazwie Mały ZUS została zlikwidowana w 2020 r. jednak ta zmiana stanu prawnego nie oznaczała zlikwidowania obniżonych składek ZUS, które w dalszym ciągu są określane potocznie jako mały ZUS.

Działalność nierejestrowana – niewielka firma bez składek na ZUS

Działalność nierejestrowa (nierejestrowana) nie jest jednoosobową działalnością gospodarczą w sensie prawnym jednak w praktyce jest to sposób na swój biznes bez składek na ZUS i miesięcznych zaliczek na PIT. Należny podatek PIT jest rozliczany za cały rok.

Barierą w ramach „firmy bez rejestracji” jest jednak górny limit przychodu w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie w sejmie jest procedowana ustawa, podnosząca ten limit do 75%.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(32)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mark
  2023-01-13 17:43:04
  1500 zł składek przez 50 lat, do lekarza nie pójdziesz bo nie będziesz miał czasu, musisz robić na składki. Po 50 latach płacenia każdej składki, emerytura wyliczona przez ZUS to 700 zł. Jak zaczynasz to tylko taki biznes by stać cię było odłożyć na emeryturę bo inaczej praca do śmierci.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • JDG
  2023-01-15 05:22:07
  Prowadzę JDG i z miłą chęcią zrezygnował bym ze składek ZUS. Bo do lekarza i tak trzeba iść prywatnie.
  3
 • Lipa
  2023-01-14 08:09:56
  Mam JDG, jestem grzecznym pracującym na fakturach VATowcem. Słowem, gdyby praca nie była moim hobby zamknąlbym się dawno. Traktowanie czesto 1 osoby jak małego przedsiębiorstwa jest nieuczciwe bo moja doba ma tyle samo godzin co innych ludzi i czasem muszę spać a nie zawsze mam czas.
  1
 • Bez ZUS.
  2023-01-13 22:17:32
  Nikt nie powinien płacić zusu do wysokości najniższe krajowej.do tego momentu ZUS powinien być finansowany przez państwo.Kropka.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pzork
  2023-01-13 16:00:47
  Według ZUS (strona internetowa Zusu), opłacanie "małego Zusu" przez 24 miesiące wlicza się do puli 36 miesięcy "małego ZUS plus". Dlatego też, nie uprawnia nas to do niższych składek przez 5,5 roku, a tylko 3,5. Proszę o sprostowanie lub wyjaśnienia w tej sprawie.
  9
  pokażodpowiedzi (3)
 • Mario
  2023-01-16 18:25:24
  Szczerze ? Te wszystkie "małe" ZUSy czy "na start" to jest zwykły kant. Cóż to za hojna oferta, kiedy mniej wpłacisz, to mniej dostaniesz (a dzięki niskim obciążeniom przez jakiś czas będziesz mógł "dumpingować" usługi, kosztem własnej emerytury). Gdyby państwo było uczciwe, to stosowałoby ulgę dla nisko zarabiających małych przedsiębiorców, a różnicę w kwocie do wymaganej pełnej składki dopłacałoby z budżetu.
  1
 • alex
  2023-01-21 18:17:02
  Dlaczego nie ma dobrowolnych składek na ZUS jak w Niemczech? Dlaczego zmusza się do płacenia coraz wyższych składek a emerytura za 30 lat będzie niższa niż obecnie? a co jeśli ktoś nie stać bo ma niski dochód np. tysiąc zł? z czego ma płacić 6 stów małego zusu? zostanie mu 400zł. Banda złodziei !!!!!!!!!!!!!!!
  0
 • Ble ble
  2023-01-13 19:14:24
  120 tys dochodu a nie przychodu, bardzo duża różnica. Kto to pisał?
  8
  pokażodpowiedzi (3)
 • Robik
  2023-01-13 19:52:56
  Kto pisze te brednie Ktoś kto nie zna życia chyba
  6
 • Zmieszany
  2023-01-13 15:43:41
  Na pewno? A 24 miesiące Małego ZUS nie wliczają się w poczet 36 miesięcy Małego ZUS Plus? Strona ZUS zdaje się głosić co innego.
  7
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

REKLAMA

Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

REKLAMA

Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

REKLAMA