REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS jednoosobowej firmy. Jak płacić mniej przez pięć i pół roku

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
składki ZUS 2023
składki ZUS 2023
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy dają trzy opcje obniżenia składek na ZUS w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej: ulga na start, obniżone składki ZUS oraz mały ZUS plus. Jak wykorzystać te ulgi, aby przez pierwsze pięć i pół roku działalności płacić mniej na ZUS?

Ulga na start – bez większości składek na ZUS przez pierwsze sześć miesięcy

Ulga na start to brak obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Pojęcie składek na ubezpieczenia społeczne nie obejmuje jednak składki zdrowotnej. Oznacza to, że przez pierwsze sześć miesięcy przedsiębiorca musi płacić tylko składkę zdrowotną, której wyliczanie jest relatywnie bardziej skomplikowane, niż w przypadku pozostałych składek na ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

Ulga na start jest dostępna pod warunkiem niewykonywania działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy tzn. ulga przysługuje przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność po raz pierwszy oraz tym, którzy wykonywali już działalność ale od zaprzestania jej wykonywania upłynęło 60 miesięcy.

Przepisy odbierają prawo do ulgi na start w przypadku wykonywania usług na rzecz byłego pracodawcy (przy założeniu, że umowa o pracę miała miejsce w bieżącym lub poprzednim roku, a zadania w ramach usług są te same co w ramach umowy o pracę). Ta konstrukcja ma zapobiegać „sztucznej” zamianie umowy o pracę na współpracę w oparciu o działalność gospodarczą.

Obniżone składki na ZUS przez 24 miesiące (tzw. mały ZUS). Jaka wysokość w 2023

Przedsiębiorca, który wykorzystał sześć miesięcy ulgi na start, ma do dyspozycji kolejną ulgę w czasie następnych 24 miesięcy – obniżone składki na ZUS (niekiedy określane jako mały ZUS).

Obniżone składki na ZUS są zależne od minimalnego wynagrodzenia, którego wysokość ulegnie zmianie w połowie 2023 r. Z tego powodu w połowie 2023 r. zmieni się również miesięczna wysokość obniżonych składek na ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość obniżonych składek na ZUS w okresie styczeń - czerwiec 2023:

Składka emerytalna styczeń - czerwiec 2023: 204,37 zł

Składka rentowa styczeń - czerwiec 2023: 83,76 zł

Składka wypadkowa styczeń - czerwiec 2023: 17,48 zł

Składka chorobowa (dobrowolna) styczeń - czerwiec 2023: 25,65 zł

Łącznie bez składki chorobowej styczeń - czerwiec 2023: 305,61 zł

1 lipca 2023 r. zmieni się wynagrodzenie minimalne, co spowoduje zmianę wysokości składek ZUS.

Wysokość obniżonych składek na ZUS w okresie lipiec - grudzień 2023:

Składka emerytalna lipiec - grudzień 2023: 210,82 zł

Składka rentowa lipiec - grudzień 2023: 86,40 zł

Składka wypadkowa lipiec - grudzień 2023: 18,04 zł

Składka chorobowa (dobrowolna) lipiec - grudzień 2023: 26,46 zł

Łącznie bez składki chorobowej lipiec - grudzień 2023: 315,26 zł

Ustalenie realnej miesięcznej należności do ZUS-u wymaga doliczenia składki zdrowotnej, która jest wyliczana według innych reguł.

 

Mały ZUS plus przez 36 miesięcy działalności

Mały ZUS Plus to odrębna instytucja od obniżonych składek na ZUS określanych niekiedy potocznie jako „mały ZUS”. Po wykorzystaniu 24 miesięcy obniżonych składek ZUS (tzw. małego ZUS-u) można wykorzystać 36 miesięcy Małego ZUS-u Plus. Obie ulgi mogą trwać łącznie 5 lat.

Składki ZUS na ubezpieczenia społeczne (tzn. bez składki zdrowotnej) w ramach Małego ZUS-u Plus są wyliczane według zasad opartych o kryterium dochodu za poprzedni rok.

Podstawa składek na ubezpieczenia społeczne w ramach małego ZUS-u plus jest ograniczona dolnym i górnym limitem. Dolnym limitem jest 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku (1047 zł w 2023 r.) Górny limit to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok (4161 zł w 2023 r.). Dokładną wysokość miesięcznej składki można wyliczyć samodzielnie, stosując wzór matematyczny, metodą „ołówek i kalkulator”. Jednak znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest użycie kalkulatora online na stronach ZUS-u.

Mały ZUS plus jest dostępny dla przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku osiągnęli przychód nieprzekraczający 120 tys. zł.

 

Obniżone składki ZUS (tzw. mały ZUS) to inna ulga niż zlikwidowany Mały ZUS

Na stronie biznes.gov.pl znajduje się wpis z datą publikacji 29.06.2021 zawierający informację: „Do okresu 36 miesięcy wliczasz okres korzystania z Małego ZUS”. Ta zasada odnosi się do ulgi „Mały ZUS” zlikwidowanej w 2020 r. i zastąpionej małym ZUS-em plus. Nie należy odnosić tej zasady do obniżonych składek na ZUS określanych potocznie jako mały ZUS.

Przedsiębiorca, który wykorzystał np. 3 miesiące Małego ZUS-u (ulgi zlikwidowanej w 2020 r.) ma do wykorzystania 33 miesiące Małego ZUS-u Plus (zamiast 36 miesięcy).

Korzystanie z obniżonych składek ZUS (nazywanych potocznie małym ZUS-em) nie ma wpływu na limit 36 miesięcy w ramach Małego ZUS-u Plus.

Jak już wspomniano, ulga o nazwie Mały ZUS została zlikwidowana w 2020 r. jednak ta zmiana stanu prawnego nie oznaczała zlikwidowania obniżonych składek ZUS, które w dalszym ciągu są określane potocznie jako mały ZUS.

Działalność nierejestrowana – niewielka firma bez składek na ZUS

REKLAMA

Działalność nierejestrowa (nierejestrowana) nie jest jednoosobową działalnością gospodarczą w sensie prawnym jednak w praktyce jest to sposób na swój biznes bez składek na ZUS i miesięcznych zaliczek na PIT. Należny podatek PIT jest rozliczany za cały rok.

Barierą w ramach „firmy bez rejestracji” jest jednak górny limit przychodu w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie w sejmie jest procedowana ustawa, podnosząca ten limit do 75%.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA