Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS jednoosobowej firmy. Jak płacić mniej przez pięć i pół roku

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
składki ZUS 2023
składki ZUS 2023
shutterstock
Przepisy dają trzy opcje obniżenia składek na ZUS w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej: ulga na start, obniżone składki ZUS oraz mały ZUS plus. Jak wykorzystać te ulgi, aby przez pierwsze pięć i pół roku działalności płacić mniej na ZUS?

Ulga na start – bez większości składek na ZUS przez pierwsze sześć miesięcy

Ulga na start to brak obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Pojęcie składek na ubezpieczenia społeczne nie obejmuje jednak składki zdrowotnej. Oznacza to, że przez pierwsze sześć miesięcy przedsiębiorca musi płacić tylko składkę zdrowotną, której wyliczanie jest relatywnie bardziej skomplikowane, niż w przypadku pozostałych składek na ZUS.

Ulga na start jest dostępna pod warunkiem niewykonywania działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy tzn. ulga przysługuje przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność po raz pierwszy oraz tym, którzy wykonywali już działalność ale od zaprzestania jej wykonywania upłynęło 60 miesięcy.

Przepisy odbierają prawo do ulgi na start w przypadku wykonywania usług na rzecz byłego pracodawcy (przy założeniu, że umowa o pracę miała miejsce w bieżącym lub poprzednim roku, a zadania w ramach usług są te same co w ramach umowy o pracę). Ta konstrukcja ma zapobiegać „sztucznej” zamianie umowy o pracę na współpracę w oparciu o działalność gospodarczą.

Obniżone składki na ZUS przez 24 miesiące (tzw. mały ZUS). Jaka wysokość w 2023

Przedsiębiorca, który wykorzystał sześć miesięcy ulgi na start, ma do dyspozycji kolejną ulgę w czasie następnych 24 miesięcy – obniżone składki na ZUS (niekiedy określane jako mały ZUS).

Obniżone składki na ZUS są zależne od minimalnego wynagrodzenia, którego wysokość ulegnie zmianie w połowie 2023 r. Z tego powodu w połowie 2023 r. zmieni się również miesięczna wysokość obniżonych składek na ZUS.

Wysokość obniżonych składek na ZUS w okresie styczeń - czerwiec 2023:

Składka emerytalna styczeń - czerwiec 2023: 204,37 zł

Składka rentowa styczeń - czerwiec 2023: 83,76 zł

Składka wypadkowa styczeń - czerwiec 2023: 17,48 zł

Składka chorobowa (dobrowolna) styczeń - czerwiec 2023: 25,65 zł

Łącznie bez składki chorobowej styczeń - czerwiec 2023: 305,61 zł

1 lipca 2023 r. zmieni się wynagrodzenie minimalne, co spowoduje zmianę wysokości składek ZUS.

Wysokość obniżonych składek na ZUS w okresie lipiec - grudzień 2023:

Składka emerytalna lipiec - grudzień 2023: 210,82 zł

Składka rentowa lipiec - grudzień 2023: 86,40 zł

Składka wypadkowa lipiec - grudzień 2023: 18,04 zł

Składka chorobowa (dobrowolna) lipiec - grudzień 2023: 26,46 zł

Łącznie bez składki chorobowej lipiec - grudzień 2023: 315,26 zł

Ustalenie realnej miesięcznej należności do ZUS-u wymaga doliczenia składki zdrowotnej, która jest wyliczana według innych reguł.

Mały ZUS plus przez 36 miesięcy działalności

Mały ZUS Plus to odrębna instytucja od obniżonych składek na ZUS określanych niekiedy potocznie jako „mały ZUS”. Po wykorzystaniu 24 miesięcy obniżonych składek ZUS (tzw. małego ZUS-u) można wykorzystać 36 miesięcy Małego ZUS-u Plus. Obie ulgi mogą trwać łącznie 5 lat.

Składki ZUS na ubezpieczenia społeczne (tzn. bez składki zdrowotnej) w ramach Małego ZUS-u Plus są wyliczane według zasad opartych o kryterium dochodu za poprzedni rok.

Podstawa składek na ubezpieczenia społeczne w ramach małego ZUS-u plus jest ograniczona dolnym i górnym limitem. Dolnym limitem jest 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku (1047 zł w 2023 r.) Górny limit to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok (4161 zł w 2023 r.). Dokładną wysokość miesięcznej składki można wyliczyć samodzielnie, stosując wzór matematyczny, metodą „ołówek i kalkulator”. Jednak znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest użycie kalkulatora online na stronach ZUS-u.

Mały ZUS plus jest dostępny dla przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku osiągnęli przychód nieprzekraczający 120 tys. zł.

Obniżone składki ZUS (tzw. mały ZUS) to inna ulga niż zlikwidowany Mały ZUS

Na stronie biznes.gov.pl znajduje się wpis z datą publikacji 29.06.2021 zawierający informację: „Do okresu 36 miesięcy wliczasz okres korzystania z Małego ZUS”. Ta zasada odnosi się do ulgi „Mały ZUS” zlikwidowanej w 2020 r. i zastąpionej małym ZUS-em plus. Nie należy odnosić tej zasady do obniżonych składek na ZUS określanych potocznie jako mały ZUS.

Przedsiębiorca, który wykorzystał np. 3 miesiące Małego ZUS-u (ulgi zlikwidowanej w 2020 r.) ma do wykorzystania 33 miesiące Małego ZUS-u Plus (zamiast 36 miesięcy).

Korzystanie z obniżonych składek ZUS (nazywanych potocznie małym ZUS-em) nie ma wpływu na limit 36 miesięcy w ramach Małego ZUS-u Plus.

Jak już wspomniano, ulga o nazwie Mały ZUS została zlikwidowana w 2020 r. jednak ta zmiana stanu prawnego nie oznaczała zlikwidowania obniżonych składek ZUS, które w dalszym ciągu są określane potocznie jako mały ZUS.

Działalność nierejestrowana – niewielka firma bez składek na ZUS

Działalność nierejestrowa (nierejestrowana) nie jest jednoosobową działalnością gospodarczą w sensie prawnym jednak w praktyce jest to sposób na swój biznes bez składek na ZUS i miesięcznych zaliczek na PIT. Należny podatek PIT jest rozliczany za cały rok.

Barierą w ramach „firmy bez rejestracji” jest jednak górny limit przychodu w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie w sejmie jest procedowana ustawa, podnosząca ten limit do 75%.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(24)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mark
  2023-01-13 17:43:04
  1500 zł składek przez 50 lat, do lekarza nie pójdziesz bo nie będziesz miał czasu, musisz robić na składki. Po 50 latach płacenia każdej składki, emerytura wyliczona przez ZUS to 700 zł. Jak zaczynasz to tylko taki biznes by stać cię było odłożyć na emeryturę bo inaczej praca do śmierci.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • JDG
  2023-01-15 05:22:07
  Prowadzę JDG i z miłą chęcią zrezygnował bym ze składek ZUS. Bo do lekarza i tak trzeba iść prywatnie.
  2
 • Lipa
  2023-01-14 08:09:56
  Mam JDG, jestem grzecznym pracującym na fakturach VATowcem. Słowem, gdyby praca nie była moim hobby zamknąlbym się dawno. Traktowanie czesto 1 osoby jak małego przedsiębiorstwa jest nieuczciwe bo moja doba ma tyle samo godzin co innych ludzi i czasem muszę spać a nie zawsze mam czas.
  1
 • Bez ZUS.
  2023-01-13 22:17:32
  Nikt nie powinien płacić zusu do wysokości najniższe krajowej.do tego momentu ZUS powinien być finansowany przez państwo.Kropka.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pzork
  2023-01-13 16:00:47
  Według ZUS (strona internetowa Zusu), opłacanie "małego Zusu" przez 24 miesiące wlicza się do puli 36 miesięcy "małego ZUS plus". Dlatego też, nie uprawnia nas to do niższych składek przez 5,5 roku, a tylko 3,5. Proszę o sprostowanie lub wyjaśnienia w tej sprawie.
  9
  pokażodpowiedzi (3)
 • Mario
  2023-01-16 18:25:24
  Szczerze ? Te wszystkie "małe" ZUSy czy "na start" to jest zwykły kant. Cóż to za hojna oferta, kiedy mniej wpłacisz, to mniej dostaniesz (a dzięki niskim obciążeniom przez jakiś czas będziesz mógł "dumpingować" usługi, kosztem własnej emerytury). Gdyby państwo było uczciwe, to stosowałoby ulgę dla nisko zarabiających małych przedsiębiorców, a różnicę w kwocie do wymaganej pełnej składki dopłacałoby z budżetu.
  0
 • Ble ble
  2023-01-13 19:14:24
  120 tys dochodu a nie przychodu, bardzo duża różnica. Kto to pisał?
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • Zmieszany
  2023-01-13 15:43:41
  Na pewno? A 24 miesiące Małego ZUS nie wliczają się w poczet 36 miesięcy Małego ZUS Plus? Strona ZUS zdaje się głosić co innego.
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • Robik
  2023-01-13 19:52:56
  Kto pisze te brednie Ktoś kto nie zna życia chyba
  6
 • alex
  2023-01-21 18:17:02
  Dlaczego nie ma dobrowolnych składek na ZUS jak w Niemczech? Dlaczego zmusza się do płacenia coraz wyższych składek a emerytura za 30 lat będzie niższa niż obecnie? a co jeśli ktoś nie stać bo ma niski dochód np. tysiąc zł? z czego ma płacić 6 stów małego zusu? zostanie mu 400zł. Banda złodziei !!!!!!!!!!!!!!!
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą na stałe pracę zdalną do Kodeksu pracy. Uregulowano także kwestie kontroli trzeźwości pracowników.
Wynagrodzenie za stałą opiekę nad osobą bliską
Czy opieka nad bliskim jest płatna? Czy opieka mieści się w zakresie zwykłego obowiązku alimentacyjnego wobec krewnych i tak zwanych zasad współżycia społecznego? Czy opiekun może żądać zwrotu poniesionych kosztów? Być może będą zmiany w przepisach – RPO i Ministerstwo Sprawiedliwości mają swoje propozycje.
Obowiązki BHP pracodawcy względem niepracowników
Jakie pracodawca ma obowiązki zw. z BHP względem niepracowników i jakie oni mają obowiązki względem podmiot z którym współpracują? Czy osoby zatrudnione na podstawach cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, o dzieło) mają prawo do zagwarantowania im BHP? Czy do takich umów stosuje się KP?
Składki na ubezpieczenia opiekunów osób z niepełnosprawnościami – RPO interweniuje
Kto opłaca składki za opiekunów osób z niepełnosprawnościami, w jakiej wysokości i przez jaki czas? Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) trafiła skarga od opiekunów osób z niepełnosprawnościami co do czasu opłacania za nich składek. Opiekunowie skierowali postulat wydłużenia okresu opłacania składek na cały okres sprawowania opieki a nie przez 20 czy 25 lat.
Prognozy zatrudnienia o rocznym horyzoncie nieco bardziej optymistyczne niż kwartalne
Dane ankietowe sugerują osłabienie popytu na pracę, ale prognozy zatrudnienia w perspektywie kwartalnej pozostają relatywnie optymistyczne, a w perspektywie rocznej są bardziej optymistyczne niż w kwartalnej - napisano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".
Dodatkowy dzień wolny dla krwiodawców martwi ich przełożonych
Wprowadzony w trakcie pandemii dodatkowy dzień wolny od pracy dla honorowych dawców krwi ma przysługiwać im już na stałe jako zachęta do donacji na rzecz przede wszystkim pacjentów onkologicznych. Zastrzeżenia co do tego pomysłu formułuje jednak środowisko pracodawców - informuje serwis Prawo.pl.
Emeryci i renciści chętnie sięgają po mLegitymację
Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Jest ona dostępna w smartfonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. - Już 130 tys. osób pobrało mLegitymację emeryta-rencisty. Najwięcej pobrań było wśród osób w wieku 62–72 lata – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Informacja do ubezpieczenia wypadkowego (ZUS IWA) do 31 stycznia
Do 31 stycznia część płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA za 2022 rok. Dane z formularza posłużą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika.
Dłuższa praca albo bieda
Wiek emerytalny musi być równy dla obu płci i wyższy niż dziś – uważa większość ekonomistów pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".
Umowa zlecenia 2023 - co może się zmienić?

Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.

Kiedy można zatrudnić dziecko?
Przy spełnieniu przez pracodawcę pewnych warunków, przepisy prawa pracy dopuszczają zatrudnianie osób niepełnoletnich. Jest to młodzież w wieku 15-18 lat, którą nazywamy pracownikami młodocianymi. Niezależnie od tych zasad, istnieje też możliwość zlecenia pracy dziecku. Kiedy i na jakich zasadach? Wyjaśniamy.
Zwolnienia grupowe 2023 - co warto wiedzieć
Czym są zwolnienia grupowe? Jakie mogą być przyczyny zwolnień grupowych? Czy pracownikowi należy się odprawa przy zwolnieniach grupowych? Czy trzeba dokonywać konsultacji i zawierać porozumienie ze związkami przy zwolnieniach grupowych?
Technologiczna dyskryminacja seniorów przez ZUS?
Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) wpłynęła skarga od seniorki (60+), która poskarżyła się na postępującą technologię i informatyzację w ZUS. Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy są bowiem zobowiązani do posiadania PUE ZUS. Jednak co jeżeli samozatrudniony senior czy przedsiębiorca senior nie potrafi poradzić sobie z elektronicznym systemem PUE ZUS? Czy pomimo obowiązku posiadania PUE ZUS może nadal tradycyjnie rozliczać składki?
Nowe świadczenia pieniężne dla rodzin po śmierci mundurowych
Do jakich świadczeń ma prawo rodzina po śmierci zmarłych funkcjonariuszy czy żołnierzy? Sejm pracuje nad nową ustawą, która rozszerza zakres uprawnień rodzin po zmarłych funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.
Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych w 2023 r.
W 2023 r. zmieniają się zasady w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Skorzystają jednak na tym pracodawcy. Jakie będzie dofinansowanie na zatrudnienie niepełnosprawnych w 2023 r. z PFRON?
Podwyżka emerytur z KRUS od marca 2023 r.!
Podwyżka emerytur z KRUS od marca 2023 r.! Czy to koniec w nierówności wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS i KRUS? Niby tak i niby nie. Dlaczego? Ponieważ od marca 2023 r. ulegną podwyżce najniższe emerytury z KRUS, jednak nadal nie będą one w równej wysokość. W związku z tym wielu rolników zastanawiało się w jakiej wysokości będą zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń emerytalno-rentowych w 2023 r. Poniżej najważniejsze informacje.
Po pierwsze Rodzina 2023 – rządowe wsparcie dla rodzin
Co jest celem rządowego programu: „Po pierwsze Rodzina”? Do kogo skierowany jest konkurs? Ile rząd wydaje na wsparcie rodzin? Co ma na celu priorytet 1. programu: pod nazwą „Kampanie” oraz priorytet 2 pod nazwą: „Kluby”?
Ponad 55 proc. Polaków obawia się, że kryzys negatywnie wpłynie na ich zatrudnienie
Ponad 55 proc. Polaków obawia się, że kryzys negatywnie wpłynie na ich zatrudnienie - wynika z badania firmy Randstad. Utraty pracy boi się prawie co trzeci Polak, a globalnie 37 proc. respondentów.
Personel pokładowy pilnie poszukiwany
Polskie Linie Lotnicze LOT rekrutują młodszy personel pokładowy. Aby dołączyć do podniebnej elity, trzeba znać angielski w stopniu komunikatywnym, mieć wykształcenie średnie i umieć pracować w grupie. Liczy się też prezencja i nienaganne maniery. Na zakwalifikowanych kandydatów czeka cały świat lotowskiej siatki połączeń.
Pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy
W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy– Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Projekt wprowadza do polskiego prawa dwie unijne dyrektywy.
Przewodniczący PFON pozytywnie o nowelizacji Kodeksu pracy
Rozwiązania przyjęte w nowelizacji kodeksu pracy, dotyczące pracy zdalnej, wpłyną pozytywnie na aktywność zawodową osób wspierających na co dzień osoby z niepełnosprawnościami - powiedział PAP dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.
Stawki freelancerów w 2022 r. wzrosły
W ubiegłym roku stawki tzw. wolnych strzelców najbardziej wzrosły w branżach programowania i architektury, natomiast zmalały w sektorze animacji - wskazano w dot. stawek zleceń freelancerów raporcie Index Useme.
Urlop na żądanie 2023
Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2023 r.? Jak i kiedy złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?
10 kroków w prewencji stresu
Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.
Dobry portal pracowniczy – 5 kluczowych cech
Na naszych oczach dokonuje się cyfrowa rewolucja procesów w obszarze HR. Nie chodzi jednak tylko o nowe podejście do kwestii zarządzania pracownikami, wciąż w dużej mierze pracującymi zdalnie lub hybrydowo, czy wejście na rynek pokolenia Z. Rewolucji podlegają też czysto „techniczne” procesy – obieg dokumentów, składanie wniosków i raportowanie. A wszystko za sprawą coraz popularniejszych portali pracowniczych.