REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy płacić ZUS od pracy cudzoziemca? Wyrok SN

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek płacenia składek na ZUS od zatrudnionego cudzoziemca nie zależy od rodzaju dokumentu pobytowego, liczy się miejsce faktycznego centrum interesów osobistych. Odmienne zasady dotyczą zatrudnionych z Ukrainy, tu decyduje umowa międzynarodowa.

ZUS od pracy cudzoziemca. Dokument pobytowy nie przesądza o składkach

Cudzoziemcy pracujący w Polsce mogą przebywać w miejscu zatrudnienia na podstawie różnych tytułów prawnych, np. zezwolenie na pracę sezonową lub zezwolenie na pobyt czasowy. Mogłoby się wydawać, że rodzaj dokumentu pobytowego decyduje o obowiązku płacenia składek na ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

Art. 5 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że „nie podlegają ubezpieczeniom społecznym określonym w ustawie obywatele państw obcych, których pobyt na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nie ma charakteru stałego.”

Pracodawca zatrudniający cudzoziemca mógłby na podstawie tego przepisu wyciągnąć błędny wniosek, że zezwolenie na pobyt oznaczony oznacza automatycznie brak składek na ZUS wobec tego cudzoziemca.

Jednak z orzeczenia Sądu Najwyższego wynika, że rodzaj dokumentu pobytowego jest najwyżej drogowskazem, jednak decydujący jest inny czynnik ustalany indywidualnie.

Sąd Najwyższy w wyroku  sygn. I USKP 31/22 uznał, że decydujące znaczenie dla obowiązku składek na ZUS zatrudnionego cudzoziemca ma centrum jego interesów osobistych, a nie rodzaj dokumentu pobytowego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Jeśli (…) zostanie stwierdzone, że centrum interesów życiowych cudzoziemca znajduje się poza Polską, to osoba ta zostaje wyłączona z podlegania polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych (…) W szczególności uzyskanie przez cudzoziemca zezwolenia na pobyt na czas oznaczony nie przeczy stałemu pobytowi w rozumieniu art. 5 ust. 2 ustawy systemowej.”

Pracodawca musi ustalić gdzie znajduje się realne centrum interesów osobistych zatrudnionego. Brak obowiązku składek na ZUS wystąpi, jeśli centrum interesów osobistych jest poza Polską.

Jak pracodawca ustali, czy musi płacić ZUS za cudzoziemca?

Pracodawca może we własnym zakresie zastosować przepis prawny do określonego stanu faktycznego jednak wiążę się to z pewnym ryzykiem. Znacznie bezpieczniejszym sposobem jest wniosek do ZUS o interpretację indywidualną. Jeśli pracodawca uważa, że nie musi płacić ZUS-u za cudzoziemca, to powinien wykazać, że centrum interesów osobistych jest poza Polską.

Koncentrowanie się wyłącznie na rodzaju dokumentu pobytowego może się okazać niewystarczające.

ZUS od zatrudnionego. Jak obywatel Ukrainy może przechytrzyć system?

Znaczną część cudzoziemców pracujących w Polsce stanowią obywatele Ukrainy. W tym przypadku zastosowanie znajdują odmienne regulacje prawne tzn. umowa dwustronna między Polską a Ukrainą z 2012 r.

Zasada ogólna tej umowy zakłada, że zatrudniona osoba podlega ustawodawstwu tego państwa, gdzie wykonuje pracę. Z tego powodu polski pracodawca, co do zasady, płaci ZUS za obywatela Ukrainy. Jednak od tej reguły są wyjątki.

REKLAMA

Art. 7 umowy między Polską i Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym stanowi, że „jeżeli osoba zatrudniona u pracodawcy zarejestrowanego na terytorium jednej umawiającej się strony, zostanie wysłana na terytorium drugiej umawiającej się strony, celem wykonywania pracy na rachunek tego pracodawcy, podlega ona ustawodawstwu pierwszej umawiającej się strony (…).”

Co to oznacza w praktyce? Jeśli obywatel Ukrainy znajdzie pracę w Polsce za pośrednictwem firmy ukraińskiej i formalnie zostanie zatrudniony przez firmę ukraińską, to może nie uzyskać korzyści w postaci składek na ZUS w Polsce. Z tego punktu widzenia bardziej opłacalne dla obywatela Ukrainy jest znalezienie pracy w Polsce bezpośrednio u Polskiego pracodawcy, bez pośrednictwa firmy ukraińskiej „sprzedającej zatrudnienie”.

Zobacz także: Cudzoziemiec

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA