REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można dorobić do emerytury lub renty w 2023 r.

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
emerytura renta limit dorabiania
emerytura renta limit dorabiania

REKLAMA

REKLAMA

Emeryci i renciści mogą osiągać dochody z pracy jednak obowiązują limity wynagrodzenia, których przekroczenie ogranicza lub zawiesza świadczenie ZUS-u. Ile można dorobić do emerytury lub renty?

Ile można dorobić do renty – pierwszy limit, aby renta się nie zmniejszyła

Limit „dolny” dorabiania do renty jest ustalany jako 70% przeciętnego wynagrodzenia. Nie można ustalić tego limitu na cały rok z góry ze względu na jego aktualizację raz na trzy miesiące.

Autopromocja

Do końca lutego 2023 można dorobić do renty 4 536,50 zł brutto. Jeśli miesięczny zarobek zmieści się w tym limicie, to renta nie ulegnie żadnemu zmniejszeniu.

Przekroczenie kwoty 4 536,50 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia.

Ile można dorobić do renty – drugi limit, aby renta nie została zawieszona

Osiągnięcie miesięcznych zarobków większych niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ale mniejszego niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie wypłacanej renty. Jeśli miesięczny zarobek uzyska wyższą wartość niż 8 424,90 zł brutto (130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) to ZUS zawiesi wypłaty renty.

Podany „górny” limit dorabiania do renty w wysokości 8 424,90 zł brutto obowiązuje do końca lutego 2023. Podobnie jak limit „dolny” jest aktualizowany raz na trzy miesiące na podstawie danych o wynagrodzeniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla zobrazowania skali zmian limitów dorabiania do renty (lub wcześniejszej emerytury), które następują co trzy miesiące, można przytoczyć wartość ostatniej aktualizacji.

W porównaniu do limitów z okresu wrzesień - listopad 2022, limity na okres grudzień 2022 – luty 2023 wzrosły o 227,10 zł dla „dolnego” limitu oraz o 421,70 zł dla „górnego” limitu.

Do jakich rodzajów renty można dorabiać bez limitu

Dorabianie do renty jest nieograniczone limitami, jeśli niezdolność do pracy jest spowodowana służbą wojskową, a uprawniony pobiera rentę wojenną lub rentę wojskową.

Uprawniony do renty, który osiągnął wiek emerytalny i uzyskał prawo do emerytury może dorabiać bez limitu.

Maksymalna kwota, która może zmniejszyć rentę przy przekroczeniu limitu dorabiania

Osiągnięcie miesięcznego wynagrodzenia w przedziale 4 536,50 zł brutto - 8 424,90 zł brutto (limity obowiązujące do lutego 2023) spowoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia niższego z wymienionych progów.

Zmniejszenie kwoty renty jest ograniczone wartością maksymalną, która jest różna w zależności od rodzaju renty. 

Kwota maksymalnego zmniejszenia renty do lutego 2023:

 • 588,19 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba
 • 518,99 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy
 • 691,94 zł dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

Jak już wspomniano, uzyskanie miesięcznego wynagrodzenia powyżej 8 424,90 zł brutto spowoduje zawieszenie całości renty.

Limit dorabiania do emerytury

Limity dorabiania do emerytury dotyczą osób, które przeszły na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Dolny i górny limit jest taki sam jak w przypadku renty tzn. zmniejszenie emerytury po przekroczeniu wynagrodzenia miesięcznego 4 536,50 zł brutto oraz zawieszenie świadczenia po przekroczeniu 8 424,90 zł brutto.

Osoba, która pobiera emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego może zarabiać bez limitów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • hawk
  2023-02-03 02:36:40
  zus niczego nie zawiesza, ma to w ****** To świadczeniobiorca musi się rozliczyć z pobieranych rent i uzyskiwanych przychodów i na tej podstawie (pomimo tego, że zus już wcześniej i tak posiadał tę wiedzę) wyda nakaz zwrotu niesłusznie wypłaconych środków lub wyda decyzję o wypłacie niesłusznie pomniejszonego świadczenia (ponieważ zus zawsze pomniejsza o maksymalną dopuszczalną kwotę pomniejszenia, nie ważne czy dozwolony przychód w danym czy poprzednim miesiącu przekroczon został o 1 zł., czy 699 zł.). Oczywiście zwrotu zus-owi należy dokonać natychmiast, a wypłata pomniejszonego świadczenia nastąpi najwcześniej po roku od złożenia zaświadczenia o przychodach z poprzedniego roku. Innymi słowy zus nic nie robi z posiadaną wiedzą, to świadczeniobiorca musi drugi raz wykazać to co wykazywał jego pracodawca przez cały poprzedni rok i potem łaskawie zus się do tego odniesie. W terminach które zusowi oczywiście pasują...
  2
 • PW
  2023-02-03 06:33:16
  Wszystkie artykuły są nieprecyzyjne bo w żadnym nikt nie pisze czy do kwoty przekraczającej progi wliczany jest przychód z renty czy jest to kwota którą można zarobić dodatkowo.
  1
 • hawk
  2023-02-03 02:45:23
  Z innej beczki. Czy mógłby ktoś w końcu porządnie opisać terminy rozpatrywania przez zus zaświadczeń o usykanym przychodzie, tj. wydanie decyzji o rozliczeniu, czas na złożenie oświadczenia o dobrowolnej na wpłacie na fundusz ubezpieczeń społecznych (lub pomniejszenie o tę kwotę zwrotu z zusu nienależnie pomniejszonej renty), kiedy takie oświadczenie się uprawomacnia, tak aby zus mógł wreszcie podjąć ostateczną decyzję o wypłacie środków i wreszcie ile czasu od podjęcia tej decyzji ma do samej wypłaty środków. Denerwuje mnie to, że nigdzie nie można znaleźć tych informacji. Osobiście wiem tylko, że zus ma czas do 30 listopada danego roku na wydanie tej pierwszej decyzji o rozliczeniu przychodu rencisty za ubiegły rok. Nie wiem, jak sprawa toczy się dalej... w moim wypadku oświadczenie złożyłem 29 listopada (tego samego dnia którego otrzymałem decyzję pocztą) i oczywiście do tej pory nie otrzymałem ani ostatecznej decyzji o wypłacie środków, ani tym bardziej samej wypłaty środków... a tu już pora składać zaświadczenie za kolejny rok ;)
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

REKLAMA

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

REKLAMA

Święta w Niemczech 2024

Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

REKLAMA