REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można dorobić do emerytury lub renty w 2023 r.

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
emerytura renta limit dorabiania
emerytura renta limit dorabiania

REKLAMA

REKLAMA

Emeryci i renciści mogą osiągać dochody z pracy jednak obowiązują limity wynagrodzenia, których przekroczenie ogranicza lub zawiesza świadczenie ZUS-u. Ile można dorobić do emerytury lub renty?

Ile można dorobić do renty – pierwszy limit, aby renta się nie zmniejszyła

Limit „dolny” dorabiania do renty jest ustalany jako 70% przeciętnego wynagrodzenia. Nie można ustalić tego limitu na cały rok z góry ze względu na jego aktualizację raz na trzy miesiące.

REKLAMA

Autopromocja

Do końca lutego 2023 można dorobić do renty 4 536,50 zł brutto. Jeśli miesięczny zarobek zmieści się w tym limicie, to renta nie ulegnie żadnemu zmniejszeniu.

Przekroczenie kwoty 4 536,50 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia.

Ile można dorobić do renty – drugi limit, aby renta nie została zawieszona

Osiągnięcie miesięcznych zarobków większych niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ale mniejszego niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie wypłacanej renty. Jeśli miesięczny zarobek uzyska wyższą wartość niż 8 424,90 zł brutto (130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) to ZUS zawiesi wypłaty renty.

Podany „górny” limit dorabiania do renty w wysokości 8 424,90 zł brutto obowiązuje do końca lutego 2023. Podobnie jak limit „dolny” jest aktualizowany raz na trzy miesiące na podstawie danych o wynagrodzeniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla zobrazowania skali zmian limitów dorabiania do renty (lub wcześniejszej emerytury), które następują co trzy miesiące, można przytoczyć wartość ostatniej aktualizacji.

W porównaniu do limitów z okresu wrzesień - listopad 2022, limity na okres grudzień 2022 – luty 2023 wzrosły o 227,10 zł dla „dolnego” limitu oraz o 421,70 zł dla „górnego” limitu.

Do jakich rodzajów renty można dorabiać bez limitu

Dorabianie do renty jest nieograniczone limitami, jeśli niezdolność do pracy jest spowodowana służbą wojskową, a uprawniony pobiera rentę wojenną lub rentę wojskową.

Uprawniony do renty, który osiągnął wiek emerytalny i uzyskał prawo do emerytury może dorabiać bez limitu.

Maksymalna kwota, która może zmniejszyć rentę przy przekroczeniu limitu dorabiania

Osiągnięcie miesięcznego wynagrodzenia w przedziale 4 536,50 zł brutto - 8 424,90 zł brutto (limity obowiązujące do lutego 2023) spowoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia niższego z wymienionych progów.

Zmniejszenie kwoty renty jest ograniczone wartością maksymalną, która jest różna w zależności od rodzaju renty. 

Kwota maksymalnego zmniejszenia renty do lutego 2023:

  • 588,19 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba
  • 518,99 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy
  • 691,94 zł dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

Jak już wspomniano, uzyskanie miesięcznego wynagrodzenia powyżej 8 424,90 zł brutto spowoduje zawieszenie całości renty.

Limit dorabiania do emerytury

Limity dorabiania do emerytury dotyczą osób, które przeszły na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Dolny i górny limit jest taki sam jak w przypadku renty tzn. zmniejszenie emerytury po przekroczeniu wynagrodzenia miesięcznego 4 536,50 zł brutto oraz zawieszenie świadczenia po przekroczeniu 8 424,90 zł brutto.

Osoba, która pobiera emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego może zarabiać bez limitów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA