Nadpłata a zwolnienie z opłacania składek ZUS - nowe przepisy
REKLAMA
REKLAMA
Nadpłaciłeś ZUS? Teraz go odbierzesz!
Firmy, które miały nadpłaty na kontach nie dostawały zwolnienia ze składek, bo nadpłaty zaliczały im się na kolejne miesiące. Po nowelizacji przepisów Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek tych firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu.
REKLAMA
Przepisy w tej sprawie, które w miniony czwartek opublikowano w Dzienniku Ustaw, wejdą w życie 20 września. Z nowych przepisów skorzysta w całym kraju nawet 800 tys. firm.
Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków
- Dzięki zmianie przepisów firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie, albo posiadały nadpłatę, która automatycznie zaliczyła im się na poczet składek, uzyskają pełne zwolnienie - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Wcześniej obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie te składki, które nie były zapłacone - wyjaśnia.
Rzeczniczka dodaje, że przedsiębiorcy nie muszą składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu po wejściu w życie art. 10 ustawy z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw.
- Pieniądze wrócą na konta w formie „nadpłat” – dodaje Kowalska-Matis.
Wnioski o zwrot nadpłaty będzie można składać dopiero po tym, jak ZUS ponownie rozpatrzy sprawę zwolnienia ze składek. Zakład poinformuje o tym na Platformie Usług Elektronicznych lub przekaże pismo za pośrednictwem poczty. ZUS rozpocznie ponowne rozpatrywanie spraw po 20 września, zgodnie z ustawowo wyznaczonym terminem.
W ramach Tarczy antykryzysowej ZUS umorzył składki za marzec, kwiecień i maj dla ok. 2 mln firm na kwotę ok. 12 mld zł. W praktyce ochroną objęto 6,5 mln miejsc pracy. Kwota umorzenia byłaby jeszcze większa, ale niektóre firmy omyłkowo lub z powodu obaw opłaciły składki za kwiecień i maj, choć wnioskowały o zwolnienie za te miesiące. Przedsiębiorcy mogli starać się o zwrot nadpłaconych składek. Z różnych względów część z nich jednak tego nie zrobiła.
- My ten problem już widzieliśmy już w marcu i w wyniku poprzednich zmian legislacyjnych za ten miesiąc zwolnienie przysługuje bez względu na fakt opłacenia składek albo posiadania nadpłaty. Życie pokazało, że konieczne jest wprowadzenie tej zasady również w odniesieniu do kwietnia i maja – rzeczniczka z Dolnego Śląska.
ZUS zaproponował zmianę przepisów i dlatego zostały one znowelizowane. Dzięki temu więcej firm będzie mogło w pełni skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek.
- Wiemy, że na te zmiany czekali niektórzy przedsiębiorcy – dodaje Iwona Kowalska-Matis.
Zakład, co roku informuje wszystkich płatników o ich saldzie w ZUS. Dzięki temu mają pełną wiedzę na temat tego, czy posiadają nadpłatę albo zadłużenie. Po uruchomieniu Tarczy antykryzysowej szeroko informował, że płatnicy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie ze składek, a posiadają nadpłatę w ZUS, powinni złożyć wniosek o jej zwrot. W przeciwnym razie nadpłata pokryje należności za zwolnione miesiące. Obecna nowelizacja wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez przedsiębiorców.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat