Kiedy można odroczyć termin płatności składek?
REKLAMA
REKLAMA
Polega ono na możliwości uregulowania składek w dłuższym okresie czasu, ustalonym z Zakładem, bez konsekwencji przymusowego ich dochodzenia w trybie egzekucji. Oznacza to, że nie będą podejmowane działania zmierzające do przymusowego wyegzekwowania należności, których termin zapłaty został odroczony. W stosunku do należności, których termin zapłaty został odroczony, nie nalicza się odsetek za zwłokę, natomiast w zamian pobiera się opłatę prolongacyjną. Opłata ta jest naliczana od następnego dnia po ustawowym dniu wymagalności składki do dnia odroczenia włącznie, w wysokości 50 % stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy.
REKLAMA
O odroczenie terminu płatności składek może ubiegać się każdy płatnik aktualnie zobowiązany do ich opłacania, który ma chwilowe problemy płatnicze, uniemożliwiające pozyskanie środków na uregulowanie składek w ustawowym terminie płatności.
Wniosek płatnika o przyznanie tej swoistej ulgi musi być wyczerpująco, a nie ogólnikowo, umotywowany i wskazywać, że zastosowanie ulgi jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami, z powodu których płatnik nie jest w stanie uregulować należnych składek w ustawowym terminie. Należy zaznaczyć, że z uwagi na publicznoprawny charakter należności odroczenie terminu zapłaty składki jest rozwiązaniem o charakterze wyjątkowym, bowiem zasadą jest terminowe opłacanie należnych składek.
Przeczytaj także: Obowiązkowe czy dobrowolne – czyli zasady ubezpieczeń
Warunkami niezbędnymi do rozpatrzenia sprawy o udzielenie omawianej ulgi są:
- złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek wraz z dokumentacją umożliwiającą ocenę zasadności udzielenia ulgi,
- uregulowanie w ustawowym terminie kwoty odpowiadającej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne, a także składki na ubezpieczenie zdrowotne za zatrudnionych pracowników oraz innych ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia (np. zleceniobiorców, nakładców) - za okres mający zostać objęty ewentualnym odroczeniem, wnioskowany przez płatnika.
Wniosek o odroczenie terminu płatności pozostawia się bez rozpatrzenia, gdy:
- wniosek wpłynął po ustawowym terminie płatności,
- wniosek wpłynął najpóźniej w dniu upływu terminu płatności składek, jednakże brak jest wpłaty w ustawowym terminie płatności kwoty odpowiadającej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne, a także składki na ubezpieczenie zdrowotne,
- oraz w sytuacji, gdy płatnik w terminie 14 dni od dnia wezwania przez ZUS nie złożył dokumentacji niezbędnej do dokonania analizy zasadności udzielenia ulgi, lub przedsiębiorca nie dostarczył informacji o rodzaju pomocy o jaką się ubiega oraz odpowiedniej dokumentacji.
Zobacz serwis: ZUS
Źródło: www.zus.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat