Kogo dotyczą nowe rozporządzenia w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego?
REKLAMA
REKLAMA
Unijne przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego odnoszą się do uprawnień emerytalno-rentowych osób wykonujących szeroko rozumianą działalność zawodową, w tym pracowników, osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek, które znalazły się w określonej „sytuacji międzynarodowej” (np. pracowały/były ubezpieczone w Polsce i w innych państwach członkowskich) oraz osób, które mieszkają w innym państwie członkowskim i ubiegają się bądź pobierają polską emeryturę lub rentę z tytułu pracy (ubezpieczenia) podejmowanej wyłącznie w Polsce.
REKLAMA
Unijną koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego na podstawie rozporządzenia 883/2004 objęte są:
• osoby będące obywatelami jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej,
• bezpaństwowcy lub uchodźcy zamieszkali na terytorium jednego z państw członkowskich,
• członkowie rodzin wymienionych osób, a także
• osoby pozostałe przy życiu po wymienionych wyżej osobach (np. małżonek, dzieci).
Przeczytaj także: Waloryzacja świadczeń z ZUS od 1 marca 2011
Unijna koordynacja na podstawie rozporządzenia nr 883/2004 dotyczy też osób pozostałych przy życiu po osobach, które nie były obywatelami państw członkowskich, ale które pracowały w państwach członkowskich, jeśli osoby pozostałe przy życiu są obywatelami państwa członkowskiego bądź bezpaństwowcami lub uchodźcami zamieszkałymi na terytorium jednego z państw członkowskich.
Do świadczeń emerytalno-rentowych realizowanych przez ZUS, podlegających unijnej koordynacji należą: emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy (w tym renta szkoleniowa), renta rodzinna, dodatek pielęgnacyjny, dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej, renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową wraz z dodatkami, renta rodzinna powypadkowa, zasiłek pogrzebowy.
Polecamy serwis Ubezpieczenia społeczne
Wspólnotową koordynacją nie są natomiast objęte świadczenia dla ofiar wojny, do których to świadczeń należą m.in. świadczenia dla kombatantów (w tym dodatki kombatanckie, ryczałt energetyczny) oraz renty z tytułu inwalidztwa wojennego i wojskowego.
Źródło: www.zus.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat