Kategorie

Transfer świadczeń ubezpieczeniowych z zagranicy

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Transfer świadczeń ubezpieczeniowych z zagranicy
Transfer świadczeń ubezpieczeniowych z zagranicy
Osoby pracujące za granicą nabywają tam pracownicze świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Po powrocie do Polski świadczenia te można otrzymywać w nowym miejscu zamieszkania.

Taką możliwość gwarantują przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Ich celem jest ochrona osób, które w ciągu swego życia pracowały w różnych krajach – w taki sposób, aby mogły korzystać ze świadczeń nabytych w jednym kraju, przebywając już w innym.

Transfer nie obejmuje jedynie tzw. specjalnych świadczeń nieskładkowych, które są wpisane w załączniku do odpowiedniego rozporządzenia wspólnotowego na wniosek państw.

Ponadto nie mogą być transferowane specjalne świadczenia porodowe i adopcyjne, które są wymienione w załączniku do odpowiedniego rozporządzenia wspólnotowego, świadczenia pomocy społecznej i medycznej oraz świadczenia dla ofiar wojny lub jej skutków.

W krajach członkowskich Wspólnoty, w których 1 maja 2010 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, nie są transferowane zaliczki z tytułu świadczeń alimentacyjnych.

Dokumenty

Aby móc ubiegać się o transfer określonych świadczeń, wymagane jest złożenie konkretnych dokumentów. W przypadku transferu zasiłku dla osób bezrobotnych z krajów Unii Europejskiej jest to formularz U2 (dawniej E303).

Jeśli osoba bezrobotna ubiega się o zasiłek z Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, powinna złożyć w tym celu także formularz U2 (E303), natomiast jeśli będzie ubiegać się o świadczenia rodzinne, niezbędne będą formularze z serii E400.

W przypadku świadczeń rodzinnych z krajów Unii Europejskiej także wymagane są formularze SED E400.

Zasiłek dla bezrobotnych z innego kraju UE

Instytucje związane z transferem i wypłatą świadczeń

Warto znać instytucje, do których należy się zwrócić, jeśli zamierzamy ubiegać się o wypłatę różnego rodzaju świadczeń. Oferują one bowiem także wsparcie merytoryczne, udzielają informacji, pomagają w uzyskaniu konkretnych dokumentów.

Instytucją odpowiedzialną za kwestie związane z pracą i świadczeniami dla osób bezrobotnych jest wojewódzki urząd pracy.

Jeśli mamy zamiar ubiegać się o świadczenia rzeczowe związane z ochroną zdrowia, należy zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pracownicy mają także prawo do szczególnych świadczeń w razie choroby lub macierzyństwa. Pracodawcy są zobowiązani do wypłacania podwładnym tych świadczeń.

Reklama

Oddziały ZUS-u są odpowiedzialne za wypłatę należnych świadczeń osobom pracującym na własny rachunek oraz pracownikom tzw. „małych” przedsiębiorstw, czyli zatrudniających do 20 pracowników, natomiast oddziały KRUS-u odpowiadają za wypłatę świadczeń w odniesieniu do rolników.

Osoby, które ubiegają się o świadczenia rodzinne, mogą też zwrócić się do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. W przypadku wypłaty emerytur i rent instytucją odpowiedzialną są wszystkie oddziały ZUS oraz oddziały wytypowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Zasady transferu rent i emerytur

W przypadku rent z tytułu wypadku przy pracy lub też choroby zawodowej zasady ich nabywania i wypłaty regulują wewnętrzne ustawodawstwa państw, którym podlegamy w chwili wypadku przy pracy lub też w czasie wykonywania pracy, w której wyniku powstała choroba zawodowa.

Reklama

Osoby, które pracując za granicą nabyły prawo do tamtejszej emerytury, mogą transferować swoje świadczenie do Polski w sytuacji, gdy dany kraj jest objęty zasadami koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, pod warunkiem złożenia wniosku o transfer we właściwej instytucji zagranicznej lub też w ZUS-ie. Ten ostatni przekazuje bowiem wniosek o transfer do właściwej instytucji zagranicznej.

Niekiedy może się zdarzyć, iż pracowaliśmy w państwie, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o zabezpieczeniu społecznym. W tej sytuacji, nabywając prawo do emerytury w tego rodzaju państwie obcym należy pamiętać, iż świadczenie może być wypłacane tylko na zasadach określonych przepisami prawa obowiązującego w tym państwie.

Co to oznacza w praktyce? Zdarzyć się może, że zgodnie z wewnętrznymi przepisami danego państwa renty i emerytury mogą być wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe w danym państwie lub też wypłata danego świadczenia jest zawieszana w sytuacji wyjazdu za granicę.

Ubezpieczenie za granicą – działalność w Polsce

Czym jest koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego?

Podstawa prawna (dotyczy krajów EOG – Norwegii, Islandii i Lichtensteinu oraz Szwajcarii)

Rozporządzenie (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników, osób pracujących na własny rachunek i członków ich rodzin przemieszczających się w obrębie Wspólnoty.

Rozporządzenie (EWG) nr 574/72 z dnia 21 marca 1972 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Rady nr 1408/71/EWG sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników, osób pracujących na własny rachunek i członków ich rodzin przemieszczających się w obrębie Wspólnoty.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Podstawa prawna (Dotyczy krajów UE)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września  2009 r. dotyczące wykonania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego

Joanna Niemyjska

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.