REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS DRA i ZUS RCA 2022 - nowe wzory

ZUS DRA i ZUS RCA - nowe wzory 2022, do kiedy wysłać?
ZUS DRA i ZUS RCA - nowe wzory 2022, do kiedy wysłać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS DRA i ZUS RCA w 2022 roku - Zakład wprowadza nowe wzory formularzy w związku ze zmianami wynikającymi z Polskiego Ładu. Do kiedy należy wysłać nowe dokumenty?

ZUS DRA i ZUS RCA - nowe wzory dokumentów

Polski Ład wprowadził zmiany w zasadach rozliczania oraz opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne [1]. Dlatego dostosowaliśmy do tych zmian dokumenty rozliczeniowe, czyli ZUS DRA oraz ZUS RCA. Co zmieniło się w ZUS DRA i ZUS RCA?

Autopromocja

ZUD DRA - deklaracja rozliczeniowa - nowy wzór obowiązuje od rozliczeń za styczeń 2022 (pobierz)

zus dra 2022 do kiedy online jak wysłać zmiany nowy druk wzór formularz deklaracja rozliczeniowa

ZUS

ZUS RCA - imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach - nowy wzór obowiązuje od rozliczeń za styczeń 2022 r. (pobierz)

ZUS RCA 2022 do kiedy wysłać nowy wzór druk formularz raport imienny zmiany

ZUS

ZUS DRA 2022 - zmiany

W dokumencie ZUS DRA dodaliśmy:

 • blok „XI. Forma opodatkowania, która obowiązuje w danym miesiącu oraz przychód i dochód z działalności gospodarczej dla celów wyliczenia składki miesięcznej na ubezpieczenie zdrowotne”,
 • blok „XII. Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku stosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”.

ZUS RCA 2022 - zmiany

W dokumencie ZUS RCA dodaliśmy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • blok „III.E. Forma opodatkowania, która obowiązuje w danym miesiącu oraz przychód i dochód z działalności gospodarczej dla celów wyliczenia składki miesięcznej na ubezpieczenie zdrowotne”,
 • „blok III.F. Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku stosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”.

Gdy jako płatnik składek rozliczasz składki na ubezpieczenie zdrowotne wyłącznie za siebie, wypełniasz nowy blok XI/III.E.

ZUS DRA i RCA - jak wysłać?

W jaki sposób możesz przekazać dokumenty do ZUS?

 • Program Płatnik lub ePłatnik (na PUE ZUS)

Nowe wersje dokumentów możesz wypełniać i wysyłać elektronicznie w programie Płatnik. Jeżeli masz profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, możesz je wypełniać i wysyłać w aplikacji ePłatnik. Oba programy udostępnimy 30 stycznia 2022 r.

 • Interaktywne szablony dla płatników, którzy rozliczają składki wyłącznie za siebie lub zatrudniają maksymalnie 5 pracowników

Jeżeli jesteś płatnikiem składek rozliczającym składki wyłącznie za siebie albo zatrudniasz nie więcej niż 5 pracowników i nie korzystasz z aplikacji ePłatnik, możesz użyć interaktywnych szablonów dokumentów rozliczeniowych. Aby ułatwić Ci ich wypełnianie, po najechaniu kursorem na poszczególne pola, będą pojawiały się wskazówki, co powinieneś wpisać. Niektóre pola, np. rodzaj dokumentu tożsamości, czy też kod tytułu ubezpieczenia łatwo wypełnisz, dzięki wybraniu właściwej pozycji z listy rozwijanej.

 • Płatnicy, którzy rozliczają składki wyłącznie za siebie

Jeżeli jesteś płatnikiem, który rozlicza składki wyłącznie za siebie, wypełniasz jedynie dokument ZUS DRA.

W bloku XI musisz wpisać nowe dane, tj. formę opodatkowania i ustaloną dla niej podstawę wymiaru i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Dane te przeniosą się automatycznie do bloku VI i X. Składki na pozostałe ubezpieczenia i fundusze wykazujesz tak jak dotychczas w odpowiednich blokach.

 • Płatnicy, którzy zatrudniają maksymalnie 5 pracowników

Jeżeli jesteś płatnikiem składek zatrudniającym nie więcej niż 5 pracowników, oprócz dokumentu ZUS DRA masz obowiązek wypełnić dokument ZUS RCA za siebie oraz za każdego ubezpieczonego.

W raporcie RCA w bloku III.E musisz podać za siebie nowe dane, tj. formę opodatkowania i ustaloną dla niej podstawę wymiaru i składkę. Dane te przeniosą się automatycznie do bloku III.C. Składki na pozostałe ubezpieczenia i fundusze wykazujesz tak jak dotychczas w odpowiednich blokach raportu ZUS RCA. W takiej sytuacji w ZUS DRA nie wypełniasz już bloku XI.

ZUS DRA i RCA - do kiedy wysłać?

W jakim terminie płatnik składa dokumenty rozliczeniowe za siebie lub zatrudnionych pracowników (maksymalnie 5)?

Dokumenty składasz w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, np. za styczeń 2022 r. przekazujesz je do ZUS najpóźniej 21 lutego 2022 r. (20 lutego 2022 r. wypada w niedzielę, dlatego w tym konkretnym przypadku termin ten jest przesunięty na kolejny dzień roboczy). W tym samym terminie opłacasz także składki na indywidualny rachunek składkowy (NRS).

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej - jak obliczyć?

Jak obliczyć postawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i wysokość składki? Wysokość podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz wysokość składki na własne ubezpieczenie zdrowotne możesz obliczyć przy pomocy kalkulatora składki zdrowotnej. Znajdziesz go na stronie Kalkulator składki zdrowotnej. Zachęcamy także do zapoznania się z informacjami nt. zmian w ustalaniu składki zdrowotnej dla osób prowadzących pozarolniczą działalność na stronie Zmiany w składce zdrowotnej.

Podstawa prawna:

[1] Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Biurova
  2022-02-03 11:06:34
  Mam wrażenie, że wszyscy zapomnieli o styczniu. Jak wypełnić poprawnie deklarację RCA w Płatniku żeby system nie dopominał się o podanie dochodu za miesiąc poprzedzający, którym jest grudzień ubiegłego roku? Naprawdę nikt nie pomyślał o opcji zaznaczenia, za który miesiąc rozliczamy składki? Dodzwonić się do ZUS graniczy z cudem, zaczynam się obawiać, że i termin do 20 nie wystarczy, żeby to rozgryźć, czy naprawdę tylko ja mam taki problem w Płatniku?
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Magdalena
  2022-02-04 13:10:34
  W programie Płatnik jaką wpisać podstawę wymiaru składek na emerytalne , rentowe . ? Zaznaczyłam formę prowadzenia działalności , oczywiście wyrzuciło mi 0 i ok . Ale nadal błąd przez błędne podanie składki na emerytalne . Co za szajs !!!Proszę o pomoc!!!
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

REKLAMA

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

REKLAMA

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

REKLAMA