| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Delegacja nocna pracownika niepełnosprawnego

Delegacja nocna pracownika niepełnosprawnego

Pracownik niepełnosprawny, niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności, nie może pracować w porze nocnej. Czy delegacja nocna takiego pracownika jest możliwa?

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1997 NR 123, poz. 776 z  późn. zm.) czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym i umiarkowanym nie może przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Ponadto, niepełnosprawny nie może pracować w porze nocnej i nie można zatrudniać go w godzinach nadliczbowych. (art. 15 ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych).

Zmiany w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych

Podróż służbowa pracownika niepełnosprawnego

Nie ma zakazu delegowania pracowników niepełnosprawnych w podróż służbową, mimo ograniczeń dotyczących ich czasu pracy. Pracownik niepełnosprawny może odmówić odbycia podróży służbowej tylko, gdy  znacznie utrudnia lub uniemożliwia mu to stan zdrowia.

Obowiązki pracodawcy

Każdy pracodawca zatrudnia pracowników w oparciu o Kodeks pracy, a w przypadku zatrudniania pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności od pracodawców dodatkowo wymaga się konieczności przestrzegania określonych obowiązków zawartych w ustawie o rehabilitacji. Pracodawca, w przepisach wewnętrznych firmy, powinien określić, które godziny stanowią porę nocną. Zawsze musi to być 8 godzin.

Krótszy czas pracy pracowników niepełnosprawnych

Przejazd w podróży służbowej

Przejazd w podróży służbowej przypadający poza godzinami pracy nie jest zaliczany do czasu pracy, jeżeli w tym czasie pracownik nie wykonywał obowiązków zawartych w umowie. Jeżeli jednak w czasie delegacji wymaga się od pracownika wykonania czynności służbowych, np. przygotowania dokumentacji na spotkanie, wówczas będzie to czas pracy za który pracodawca będzie musiał zapłacić.

Wyłącznie zakazu pracy w porze nocnej i godzinach nadliczbowych

Zakazu pracy w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych nie stosuje się w stosunku do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz  gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne lub z powodu jego nieobecności lekarz sprawujący opiekę nad daną osobą wyrazi na to zgodę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1997 NR 123, poz. 776 z  późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sołtys

radca prawny, doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, trener, szkoleniowiec z zakresu prawa pracy i zatrudniania cudzoziemców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »