reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Jak zatrudnić osobę niepełnosprawną?

Jak zatrudnić osobę niepełnosprawną?

Na pracodawcach zatrudniających osoby niepełnosprawne ciążą specjalne obowiązki. Przede wszystkim muszą ustalić stan zatrudnienia osób w firmie oraz zapewnić im odpowiednie warunki pracy. W związku z tym przyznane są im również liczne uprawnienia.

Obecnie zatrudnienia osób niepełnosprawnych dokonuje się na podstawie ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (zwanej dalej ustawą o rehabilitacji). W praktyce pracodawcy mają z tym wiele problemów i wątpliwości.

Niepełnosprawni na rynku pracy

Zaliczenie do stopnia niepełnosprawności

Proces zatrudnienia osoby niepełnosprawnej zaczynamy od przedstawienia przez potencjalnego pracownika orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Osobę niepełnosprawną wlicza się bowiem do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność (art. 2a ust. 1 ustawy o rehabilitacji). Bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych również w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna. W momencie gdy orzeczenie traci swoją ważność, pracodawca przestaje wliczać tego pracownika do wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Warto podkreślić, że nieprzestrzeganie przepisów może narazić pracodawcę na negatywne konsekwencje.

Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Dla pracodawców problem stanowią również sytuacje, gdy pracownik posiada więcej niż jedno orzeczenie potwierdzające jego niepełnosprawność. W tej sprawie również wypowiedziało się Biuro Pełnomocnika Rządu, stwierdzając, że „jeżeli pracownik nie przedstawił jednocześnie obu orzeczeń potwierdzających jego niepełnosprawność, to z art. 2a ustawy wynikają skutki przedstawienia orzeczenia pierwszego i kolejnego. Ustawa nie normuje natomiast sytuacji, w której pracownik przedstawia pracodawcy jednocześnie dwa dokumenty potwierdzające niepełnosprawność pracownika w tym samym okresie, wówczas dopuszczalne jest posłużenie się np. kryterium korzystniejszego orzeczenia. W rzeczywistości pracownik dysponujący kilkoma orzeczeniami dotyczącymi jego niepełnosprawności w tym samym okresie przedstawia pracodawcy to, które jest dla niego korzystniejsze”.

Wliczenie pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest konieczne ze względu na otrzymanie przez pracownika szczególnych ulg związanych ze stanem zdrowia, np. dodatkowy urlop wypoczynkowy czy specjalny czas pracy. Pominięcie tego przepisu działałoby na niekorzyść osoby niepełnosprawnej.

Prawna definicja niepełnosprawności

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama