| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Niepełnosprawni na rynku pracy

Niepełnosprawni na rynku pracy

Obecny rynek stawia przed kandydatami bardzo wysokie wymagania. Oprócz kwalifikacji zawodowych, umiejętności, istotne są także inne aspekty sylwetki pracownika takie jak kompetencje społeczne, stopień zaangażowania w pracę. Wśród tych wszystkich wymagań szczególne trudności w odnalezieniu się na rynku pracy mają osoby niepełnosprawne.

Ostatnimi czasy coraz bardziej zwraca się uwagę na poprawę dostępu do różnorakich stanowisk dla osób niepełnosprawnych. Częściej można ich spotkać jako pracowników. 

Dużą zasługę w tym mają programy unijne kierowane do osób niepełnosprawnych. Oprócz różnorodnych kursów i szkoleń przeznaczonych dla tych osób można również napotkać programy finansujące kształcenie policealne, studia magisterskie czy podyplomowe. Zazwyczaj w takich projektach można także liczyć na pokrycie kosztów dojazdów lub specjalnie przygotowany transport dla osób, które mają trudności z poruszaniem się.

Aby coraz więcej osób niepełnosprawnych mogło znaleźć zatrudnienie, istnieje możliwość dofinansowania stanowisk pracy dla pracodawców. Często pracodawca wybierając spośród kilku kandydatów, decyduje się na osobę niepełnosprawną, ponieważ – z pomocą dodatkowych środków – zmniejsza koszty utrzymania pracownika na danym stanowisku.

Zobacz: Czas pracy osób niepełnosprawnych

Świadomość Polaków związana z adaptacją osób niepełnosprawnych do warunków pracowniczych jest coraz większa i dlatego też bariery w poszukiwaniu zatrudnienia zmniejszają się.

Jednak wciąż nie są to zadowalające efekty. Osoby niepełnosprawne mają zagwarantowany niższy – niż pracownik pełnosprawny – wymiar czasu pracy. Niestety dla wielu pracodawców jest to argument, który przesądza za tym, że taka osoba pracując krócej, nie będzie w stanie wypełnić wszystkich obowiązków, które są zamierzone. Częstym problemem są także dojazdy osób do pracy. Jeśli osoba ma trudności z poruszaniem się, jeśli jeździ na wózku inwalidzkim, to bez własnego transportu bardzo trudno jej jest dostać się do miejsca pracy. Wynika to z licznych barier architektonicznych, które niestety w większości miast nie są całkowicie wyeliminowane.

Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem dla takich osób jest praca w domu, która staje się coraz bardziej popularna. Telepraca jest związana z wykonywaniem obowiązków zawodowych w swoim miejscu zamieszkania, gdzie pracodawca gwarantuje przystosowanie stanowiska pracy, zapewnia odpowiednie narzędzia niezbędne do pracy oraz ustala z pracownikiem warunki kontroli poczynionych efektów.

Wiele osób niepełnosprawnych jednak ma poczucie, że na tym polu, niestety nic się nie poprawia. Z pewnością w lepszej sytuacji są osoby, które mieszkają w dużych miastach. Najtrudniej jest osobom, które zamieszkują niewielkie miejscowości, gdzie nie ma firm, które chętnie zatrudniają niepełnosprawnych.

Zobacz serwis: Zatrudnianie niepełnosprawnych

Zakłady Pracy Chronionej czy Spółdzielnie Socjalne z założenia są miejscami, gdzie pracę mogą znaleźć osoby niepełnosprawne. Równe szanse jednak powinny być w każdym miejscu pracy, które nie stawia ograniczeń psychofizycznych związanych z niepełnosprawnością danego kandydata do pracy.

To jednak w dużej mierze zależy do dobrej woli pracodawców, a co za tym idzie od większej świadomości społeczeństwa, że osoby niepełnosprawne nie są osobami niepełnowartościowymi jako pracownicy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »