REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepełnosprawni na rynku pracy

Małgorzata Czarnota
Jaka jest sytuacja niepełnosprawnych na rynku pracy?
Jaka jest sytuacja niepełnosprawnych na rynku pracy?

REKLAMA

REKLAMA

Obecny rynek stawia przed kandydatami bardzo wysokie wymagania. Oprócz kwalifikacji zawodowych, umiejętności, istotne są także inne aspekty sylwetki pracownika takie jak kompetencje społeczne, stopień zaangażowania w pracę. Wśród tych wszystkich wymagań szczególne trudności w odnalezieniu się na rynku pracy mają osoby niepełnosprawne.

Ostatnimi czasy coraz bardziej zwraca się uwagę na poprawę dostępu do różnorakich stanowisk dla osób niepełnosprawnych. Częściej można ich spotkać jako pracowników. 

Autopromocja

Dużą zasługę w tym mają programy unijne kierowane do osób niepełnosprawnych. Oprócz różnorodnych kursów i szkoleń przeznaczonych dla tych osób można również napotkać programy finansujące kształcenie policealne, studia magisterskie czy podyplomowe. Zazwyczaj w takich projektach można także liczyć na pokrycie kosztów dojazdów lub specjalnie przygotowany transport dla osób, które mają trudności z poruszaniem się.

Aby coraz więcej osób niepełnosprawnych mogło znaleźć zatrudnienie, istnieje możliwość dofinansowania stanowisk pracy dla pracodawców. Często pracodawca wybierając spośród kilku kandydatów, decyduje się na osobę niepełnosprawną, ponieważ – z pomocą dodatkowych środków – zmniejsza koszty utrzymania pracownika na danym stanowisku.

Zobacz: Czas pracy osób niepełnosprawnych

Świadomość Polaków związana z adaptacją osób niepełnosprawnych do warunków pracowniczych jest coraz większa i dlatego też bariery w poszukiwaniu zatrudnienia zmniejszają się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak wciąż nie są to zadowalające efekty. Osoby niepełnosprawne mają zagwarantowany niższy – niż pracownik pełnosprawny – wymiar czasu pracy. Niestety dla wielu pracodawców jest to argument, który przesądza za tym, że taka osoba pracując krócej, nie będzie w stanie wypełnić wszystkich obowiązków, które są zamierzone. Częstym problemem są także dojazdy osób do pracy. Jeśli osoba ma trudności z poruszaniem się, jeśli jeździ na wózku inwalidzkim, to bez własnego transportu bardzo trudno jej jest dostać się do miejsca pracy. Wynika to z licznych barier architektonicznych, które niestety w większości miast nie są całkowicie wyeliminowane.

Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem dla takich osób jest praca w domu, która staje się coraz bardziej popularna. Telepraca jest związana z wykonywaniem obowiązków zawodowych w swoim miejscu zamieszkania, gdzie pracodawca gwarantuje przystosowanie stanowiska pracy, zapewnia odpowiednie narzędzia niezbędne do pracy oraz ustala z pracownikiem warunki kontroli poczynionych efektów.

Wiele osób niepełnosprawnych jednak ma poczucie, że na tym polu, niestety nic się nie poprawia. Z pewnością w lepszej sytuacji są osoby, które mieszkają w dużych miastach. Najtrudniej jest osobom, które zamieszkują niewielkie miejscowości, gdzie nie ma firm, które chętnie zatrudniają niepełnosprawnych.

Zobacz serwis: Zatrudnianie niepełnosprawnych

Zakłady Pracy Chronionej czy Spółdzielnie Socjalne z założenia są miejscami, gdzie pracę mogą znaleźć osoby niepełnosprawne. Równe szanse jednak powinny być w każdym miejscu pracy, które nie stawia ograniczeń psychofizycznych związanych z niepełnosprawnością danego kandydata do pracy.

To jednak w dużej mierze zależy do dobrej woli pracodawców, a co za tym idzie od większej świadomości społeczeństwa, że osoby niepełnosprawne nie są osobami niepełnowartościowymi jako pracownicy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA