reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Pracownicy niepełnosprawni mają prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego

Pracownicy niepełnosprawni mają prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego

Każdy pracownik co roku ma prawo do określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego. Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe dni wypoczynku.


Pracownikom przysługuje co roku prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu zależy od stażu urlopowego i wynosi:

  • 20 dni dla pracownika zatrudnionego krócej niż 10 lat oraz
  • 26 dni dla pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat.

Określone grupy pracowników mają ponadto prawo do dodatkowego wypoczynku. Do takiej grupy zalicza się niepełnosprawnych pracowników. Dłuższy urlop wypoczynkowy przysługuje wyłącznie pracownikom, którzy zostali zaliczeni do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Takim pracownikom przysługuje dodatkowy płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Urlop dodatkowy pracownika niepełnosprawnego zwiększa wymiar urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi niepełnosprawnemu, który nabył prawo do dodatkowego urlopu, będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy odpowiednio w wymiarze:

  • 30 dni (20 dni urlopu + 10 dni urlopu dodatkowego),
  • 36 dni (26 dni urlopu + 10 dni urlopu dodatkowego).

Zobacz: Przerwa w pracy dla niepełnosprawnego

Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy. Obliczając wymiar urlopu, należy pamiętać, że czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać siedem godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Prawo do pierwszego urlopu

Pracownik niepełnosprawny zyskuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu roku od dnia zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Zbieg prawa do urlopu

Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia z pracy w wymiarze 21 dni roboczych w danym roku w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Łączny wymiar urlopu dodatkowego oraz zwolnienia z pracy przeznaczonego na udział w rehabilitacji nie może jednak przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Pracownik niepełnosprawny nie będzie mógł skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, gdy wykorzystał on już 21 dni zwolnienia na udział w turnusie rehabilitacyjnym.

Zobacz serwis: Zatrudnianie niepełnosprawnych

Podstawa prawna:
Kodeks pracy
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama