Pracownicy niepełnosprawni mają prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego
REKLAMA
REKLAMA
Pracownikom przysługuje co roku prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu zależy od stażu urlopowego i wynosi:
REKLAMA
- 20 dni dla pracownika zatrudnionego krócej niż 10 lat oraz
- 26 dni dla pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat.
Określone grupy pracowników mają ponadto prawo do dodatkowego wypoczynku. Do takiej grupy zalicza się niepełnosprawnych pracowników. Dłuższy urlop wypoczynkowy przysługuje wyłącznie pracownikom, którzy zostali zaliczeni do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Takim pracownikom przysługuje dodatkowy płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Urlop dodatkowy pracownika niepełnosprawnego zwiększa wymiar urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi niepełnosprawnemu, który nabył prawo do dodatkowego urlopu, będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy odpowiednio w wymiarze:
- 30 dni (20 dni urlopu + 10 dni urlopu dodatkowego),
- 36 dni (26 dni urlopu + 10 dni urlopu dodatkowego).
Zobacz: Przerwa w pracy dla niepełnosprawnego
Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy. Obliczając wymiar urlopu, należy pamiętać, że czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać siedem godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Prawo do pierwszego urlopu
Pracownik niepełnosprawny zyskuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu roku od dnia zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Zbieg prawa do urlopu
Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia z pracy w wymiarze 21 dni roboczych w danym roku w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Łączny wymiar urlopu dodatkowego oraz zwolnienia z pracy przeznaczonego na udział w rehabilitacji nie może jednak przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Pracownik niepełnosprawny nie będzie mógł skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, gdy wykorzystał on już 21 dni zwolnienia na udział w turnusie rehabilitacyjnym.
Zobacz serwis: Zatrudnianie niepełnosprawnych
Podstawa prawna:
Kodeks pracy
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat