Dziecko niepełnosprawne a praca zdalna. Przepisy, wzór wniosku
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest praca zdalna?
- Dziecko niepełnosprawne, WWR. Co z pracą zdalną?
- Jak napisać wniosek o pracę zdalną?
- Wzór wniosku o pracę zdalną
Czym jest praca zdalna?
To praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania, w szczególności z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość.
REKLAMA
Pracownik i pracodawca mogą dokonać uzgodnień dotyczących wykonywania pracy w takiej formie zarówno przy zawieraniu umowy o pracę, jak i w trakcie zatrudnienia.
W związku z pracą zdalną na pracodawcy spoczywa szereg obowiązków m.in. zapewnienia niezbędnych materiałów, narzędzi czy odpowiednich szkoleń.
Należy pamiętać, iż nie każdy rodzaj pracy pozwala na wykonywanie jej w sposób zdalny. Tak jest przykładowo w przypadku prac szczególnie niebezpiecznych czy powodujących intensywne brudzenie.
Dziecko niepełnosprawne, WWR. Co z pracą zdalną?
Z punktu widzenia pracownika opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem czy dzieckiem objętym wczesnym wspomaganiem rozwoju największe znaczenie ma art. 6719 § 6 Kodeksu pracy.
Zgodnie z tym przepisem pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony m.in. przez pracownika-rodzica:
- dziecka posiadającego zaświadczenie „Za życiem”;
- dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz
- dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Ale uwaga! Pracodawca może odmówić uwzględnienia wniosku, jeżeli wykaże, że praca zdalna nie jest możliwa ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca powinien poinformować pracownika w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika. Można to zdobić w postaci papierowej lub elektronicznej.
Powyższe zasady dotyczą również pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny (np. rodzicem) lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Jak napisać wniosek o pracę zdalną?
Kodeks pracy traktuje pracę zdalną jako jedną z elastycznych form elastycznej organizacji pracy i wymienia elementy, które powinny znaleźć się we wniosku. Są to:
- imię i nazwisko oraz data urodzenia dziecka;
- przyczyna konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy;
- termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy;
- rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje korzystać.
Wniosek składa się w formie papierowej lub elektronicznej. Należy to zrobić w wymaganym terminie, który wynosi 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z pracy zdalnej.
Wzór wniosku o pracę zdalną
Przepisy nie określają jednego wzoru wniosku w takich sytuacjach. My przygotowaliśmy prosty wzór, który może być pomocny do stworzenia własnego pisma.
………………………………………………………
(miejscowość, data)
………………………………………………………
………………………………………………………
(dane pracownika)
………………………………………………………
………………………………………………………
(dane pracodawcy)
WNIOSEK O WYKONYWANIE PRACY ZDALNEJ
Na podstawie art. 6719 § 6 Kodeksu pracy wnoszę o wykonywanie pracy zdalnej w wymiarze …………………………… w terminie od …………………………… do …………………………… .
ze względu na to, że ……………………………………………………… .
Pracę zdalną będę wykonywać pod adresem ……………………………………………………… .
…………………………… .
(podpis pracownika)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j. t. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465; ost. zm. Dz. U. z z 2024 r., poz. 878)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat