REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko niepełnosprawne a praca zdalna. Przepisy, wzór wniosku

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Dziecko niepełnosprawne a praca zdalna. Przepisy, wzór wniosku
Dziecko niepełnosprawne a praca zdalna. Przepisy, wzór wniosku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wniosek o pracę zdalną złożony przez rodzica opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem jest dla pracodawcy wiążący? W jaki sposób ubiegać się o pracę w domu? Jak sporządzić odpowiednie pismo?

Czym jest praca zdalna?

To praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania, w szczególności z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość. 

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik i pracodawca mogą dokonać uzgodnień dotyczących wykonywania pracy w takiej formie zarówno przy zawieraniu umowy o pracę, jak i w trakcie zatrudnienia. 

W związku z pracą zdalną na pracodawcy spoczywa szereg obowiązków m.in. zapewnienia niezbędnych materiałów, narzędzi czy odpowiednich szkoleń.

Należy pamiętać, iż nie każdy rodzaj pracy pozwala na wykonywanie jej w sposób zdalny. Tak jest przykładowo w przypadku prac szczególnie niebezpiecznych czy powodujących intensywne brudzenie.

Dziecko niepełnosprawne, WWR. Co z pracą zdalną?

Z punktu widzenia pracownika opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem czy dzieckiem objętym wczesnym wspomaganiem rozwoju największe znaczenie ma art. 6719 § 6 Kodeksu pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z tym przepisem pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony m.in. przez pracownika-rodzica:

  • dziecka posiadającego zaświadczenie „Za życiem”;
  • dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz
  • dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Ważne

Ale uwaga! Pracodawca może odmówić uwzględnienia wniosku, jeżeli wykaże, że praca zdalna nie jest możliwa ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca powinien poinformować pracownika w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika. Można to zdobić w postaci papierowej lub elektronicznej.

Powyższe zasady dotyczą również pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny (np. rodzicem) lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Jak napisać wniosek o pracę zdalną?

Kodeks pracy traktuje pracę zdalną jako jedną z elastycznych form elastycznej organizacji pracy i wymienia elementy, które powinny znaleźć się we wniosku. Są to:

  • imię i nazwisko oraz data urodzenia dziecka;
  • przyczyna konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy;
  • termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy;
  • rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje korzystać.

Wniosek składa się w formie papierowej lub elektronicznej. Należy to zrobić w wymaganym terminie, który wynosi 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z pracy zdalnej.

Wzór wniosku o pracę zdalną

Przepisy nie określają jednego wzoru wniosku w takich sytuacjach. My przygotowaliśmy prosty wzór, który może być pomocny do stworzenia własnego pisma. 

………………………………………………………

(miejscowość, data)

………………………………………………………

………………………………………………………

(dane pracownika)

………………………………………………………

………………………………………………………

(dane pracodawcy)

WNIOSEK O WYKONYWANIE PRACY ZDALNEJ

Na podstawie art. 6719 § 6 Kodeksu pracy wnoszę o wykonywanie pracy zdalnej w wymiarze …………………………… w terminie od …………………………… do …………………………… .

ze względu na to, że ……………………………………………………… .

Pracę zdalną będę wykonywać pod adresem ……………………………………………………… .

…………………………… .

(podpis pracownika)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaczął się okres, za który przysługuje bon energetyczny. Przedstawiamy WZÓR WNIOSKU O BON ENERGETYCZNY

1 lipca 2024 r. rozpoczął się okres, za który przysługuje bon energetyczny. Przedstawiamy oficjalny wzór wniosku o bon energetyczny. Kiedy i gdzie należy go złożyć?

Tabele: Wysokość kwot wolnych od potrąceń od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Przepisy Kodeksu pracy regulujące ochronę wynagrodzenia za pracę przewidują kwoty wolne od potrąceń. Dotyczy to wszystkich potrąceń, z wyjątkiem potrącania należności alimentacyjnych. Od 1 lipca 2024 r. zmieniła się wysokość kwot wolnych od potrąceń.

1000 zł brutto miesięcznie dodatków do wynagrodzeń dla pracowników pomocy społecznej. Program obejmie ok. 200 000 pracowników i pracownic

1000 zł brutto miesięcznie dodatków do wynagrodzeń dla pracowników pomocy społecznej. Program obejmie około 200 000 pracowników i pracownic. Dodatki motywacyjne i wynagrodzenia coraz bliżej kont zainteresowanych, ponieważ została podjęta uchwała nr 62 Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”. Musi jednak być zrealizowanych 10 kroków i zaangażowanych wiele organów, zanim pieniądze realnie trafią do portfeli pracowników.

Feminatywy - kto ich używa? Znacznie częściej kobiety bierne zawodowo [sondaż]

Co trzecia pracująca kobieta (34,1 proc.) używa feminatywów do opisu swojej roli zawodowej - wynika z raportu z sondażu Uniwersytetu SWPS. Formie męskiej zwyczajowo przypisujemy większe znaczenie - tłumaczy współautorka raportu, psycholożka z Uniwersytetu SWPS dr Magdalena Formanowicz.

REKLAMA

Studia wyższe nie są kluczem do kariery. Liczy się uczenie ustawiczne pracowników

Pracownicy coraz szybciej muszą adaptować się do nowych okoliczności i uczyć nowych umiejętności. Badanie ADP wykazało, że w Polsce aż 25,8 proc. pracowników rozważało w ostatnim roku przebranżowienie. Ponad jedna trzecia badanych uważa, że ich pracodawca nie inwestuje w rozwój ich umiejętności służących rozwojowi ich kariery.

Czterodniowy tydzień pracy. Sceptycyzm rośnie z wiekiem, ale młodzi najbardziej obawiają się spadku wynagrodzeń

Trwa dyskusja nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Temat budzi kontrowersje, bowiem Polacy obawiają się spadku zarobków. 70 proc. osób w wieku 18-44 lat sądzi, że skrócenie tygodnia pracy poprawiłoby ich zawodową satysfakcję. W starszych pokoleniach takiego zdania jest niecałe 60 proc.

KPO: Dofinansowanie szkoleń nauczycieli i urzędników – ruszyły nabory

Do 14 sierpnia 2024 r. można składać wnioski o wsparcie ze środków Krajowego Planu Odbudowy szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe. Dofinansowanie pokrywa 100 proc. wydatków kwalifikowalnych.

Honorowi dawcy krwi. Kiedy jeden dzień zwolnienia, a kiedy dwa dni zwolnienia od pracy

Honorowi dawcy krwi mają prawo do zwolnienia od pracy. Wolne należy się pracownikowi w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym. Czy zawsze przysługują dwa dni zwolnienia?

REKLAMA

Sprawdź, jaką dostaniesz emeryturę. ZUS zakończył waloryzację stanu kont i subkont osób ubezpieczonych

ZUS dokonał waloryzacji stanu kont i subkont osób ubezpieczonych. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ubezpieczeni w informacji o stanie konta znajdą symulację hipotetycznej emerytury.

Ile zgromadziłeś emerytury? ZUS udostępnił informację o stanie konta

ZUS zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach. Każdy ubezpieczony może już sprawdzić na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, jaki kapitał zgromadził. W sumie ZUS wygenerował ponad 23,9 mln informacji za 2023 r.

REKLAMA