reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Telepraca > Czy praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?

Czy praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystąpiła z prośbą o uregulowanie pracy zdalnej w przepisach Kodeksu pracy. Tymczasem przedłużona została możliwość korzystania z rozwiązań powstałych na potrzeby okresu epidemii. Przepisy dotyczące pracy zdalnej z ustawy covidowej (specustawy) miały obowiązywać do 4 września 2020 r. Jednak 5 września wchodzi w życie nowelizacja, która przedłuża ich działanie na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz okres 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Interpelacja nr 9326 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie pracy zdalnej

Zgłaszający: Anna Kwiecień

Data wpływu: 31-07-2020

Szanowna Pani Minister!

Osoby zgłaszające się do mojego biura poselskiego bardzo pozytywnie oceniają działania rządu w obliczu pandemii koronawirusa. Zaproponowana przez rząd tarcza antykryzysowa realnie pomaga ochronić miejsca pracy i wspiera w zachowaniu bezpieczeństwa finansowego firm i pracowników. Jedną z form wsparcia jest możliwość pracy zdalnej. Praca zdalna jest szczególnie dobrze oceniana przez osoby czynne zawodowo, które pragną pogodzić swoją aktywność zawodową z możliwością sprawowania opieki nad innymi członkami rodziny. Praca zdalna stwarza też ogromne możliwości dla osób niepełnosprawnych.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z pytaniami:

  1. Czy praca zdalna zostanie wpisana do Kodeksu pracy jako jedna z możliwości świadczenia pracy poza siedzibą pracodawcy, w chwili gdy ustanie pandemia?
  2. W jakim okresie można spodziewać się zakończenia prac legislacyjnych na poziomie rządu w sprawie rozwiązań umożliwiających pracę zdalną jako jedną z form wykonywania pracy poza siedzibą firmy?

Odpowiedź na interpelację nr 9326 w sprawie pracy zdalnej

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed

Warszawa, 19-08-2020

Szanowna Pani Marszałek!

W odpowiedzi na interpelację nr 9326 złożoną przez Panią Posłankę Annę Kwiecień uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Pandemia koronawirusa wpłynęła niemal na wszystkie sfery życia, dotyczy to także pracy zdalnej, z której korzysta duża liczba pracodawców i pracowników. Wprowadzona w art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.) możliwość pracy zdalnej została wykorzystana na szeroką skalę.

Uprzejmie wyjaśniam, że obecnie oczekuje na podpisanie przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw [red. ustawa została podpisana przez Prezydenta dnia 18 sierpnia 2020 r. i została opublikowana w Dzienniku Ustaw 20 sierpnia 2020 r.]. Przepisami tej ustawy wprowadza się zmiany m.in. w art. 3 ust. 1 ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r., dotyczące możliwości wykonywania pracy zdalnej. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna) - w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu. Zmiana ta ma wejść w życie z dniem 5 września 2020 r. (art. 4 pkt 1 i art. 13 pkt 1 ww. ustawy z dnia 24 lipca br.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama