Oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
Dla przypomnienia należy wskazać, że umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron,
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
4) z upływem czasu, na który była zawarta,
5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
REKLAMA
Zapoznaj się z serwisem Wypowiedzenia
Pracownik, składając wypowiedzenie nie musi nadawać mu szczególnej formy, wystarczy, że z treści pisma będzie wynikało, że jego wolą jest, aby z konkretnym dniem umowa została rozwiązana. Inaczej jest w przypadku pracodawcy, gdyż po pierwsze, w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony, pracodawca ma obowiązek uzasadnić swoją decyzję, podając przyczyny wypowiedzenia. Może to zrobić także w przypadku umowy zawartej na czas określony, w tym wypadku będzie to zależało od jego woli.
W wypowiedzeniu wręczanym przez pracodawcę musi także znaleźć się pouczenie o prawie do odwołania się do sądu pracy. Jeżeli u pracodawcy działa komisja pojednawcza, może on także pouczyć pracownika o możliwości skierowania wniosku do tejże komisji.
Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.
Wszelkie inne oświadczenia w tej w sprawie, w szczególności ewentualne pisma sądowe, mają obowiązek znaleźć się w części C akt osobowych pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat